Sola scriptura?

Pääkonttorikin myöntää epäsuorasti julkisen salaisuuden. Yhteenvetona artikkelista voi todeta, että vaikka tiede kuinka jotain osoittaisi, niin sitä ei voi asettaa Raamatussa kerrottavan Jumalan sanan edelle, jos siis haluaa pitää kiinni sola scripturasta eli opin ainoasta normista Raamatusta.

Voiko tästä päätyä muuhun johtopäätökseen, kuin että kreationismilla ei ole mitään tekemistä tieteen kanssa, vaan se on kirjaimellisen Raamatun sanan palvontaa?

http://creation.com/end-times-and-early-times

4

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfndr

      "Voiko tästä päätyä muuhun johtopäätökseen, kuin että kreationismilla ei ole mitään tekemistä tieteen kanssa, vaan se on kirjaimellisen Raamatun sanan palvontaa?"

      No huh. Oliskos tosiaan noin - tätä täytyy nyt jonkin aikaa sulatella ... :)

      • Järkytyin itsekkin :)


    • Tuon periaatteen mukaan siis jos Raamatun teksti perustuu vanhempaan tekstiin, joka poikkeaa Raamatusta, vanhempi teksti ON väärässä, siitäkin huolimatta että se on alkuperäisempi.

      Raamattu on siis eräänlainen Jumalan sanan julkaisuversio 1.0, ja kaikki edeltävä materiaali oli pelkkää betaa.

    • O'ou

      Mielenkiintoista.

      "Christians generally differ in their understanding of eschatology on the basis of their different interpretations of Scripture alone. The differences in views do not originate from anything outside of the Bible. ------ Disagreements over eschatology, baptism, etc. begin and end with the Bible—the authority of the Bible is not normally an issue."

      "However, erywhen it comes to Genesis, virtually evone agrees about what Genesis says and how the writer(s) meant readers to understand it—six ordinary days of creation...------- But outside influences generate the differing viewpoints—for example, the conjectures of the historical sciences such as cosmology, paleontology and archaeology."

      Eli on siis ihan OK, jos opit eroavat esim. maailman viimeisistä tapahtumista eri lahkojen tulkitessa Raamattua omilla tavoillaan. Vaikkakin käsitetään asioita ja opetetaan ihan päinvastaisin tavoin, silti Raamatun auktoriteetti on näissä kaikille selvä, ei mitään hämminkiä.

      Mutta jos erimielisyyden pohjalla on jokin Raamatun ulkopuolinen tietolähde, niin siinä tapauksessa eroavaisuudet opissa ovat erittäin paha asia. Raamatun auktoriteetti kyseenalaistuu.

      Oli tuossa kyllä selvä valhekin:

      "virtually everyone agrees about ---- six ordinary days of creation ----- But outside influences generate the differing viewpoints"

      Ei siihen tarvita mitään Raamatun ulkopuolista vaikutusta, jos on eri mieltä 6 kirjaimellisesta luomispäivästä. Raamattu itse sanoo, että Jumalan edessä 1 päivä on kuin 1000 vuotta ja 1000 vuotta kuin 1 päivä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      166
      2149
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2102
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1552
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      122
      1471
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      467
      1293
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      76
      1068
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      53
      919
    8. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      891
    9. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      231
      813
    10. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      356
      798
    Aihe