Jaa tässä taas yksi arvostettu tutkija joka tuli järkiinsä.

Näitä vain tulee. :)

12

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paitsi että J.C. Sanfordin "rappioluution" kumoaa ei ainoastaan oma olemassaolomme vaan myös yli miljardi vuotta elämän historiaa.

    • Ja muodostaisivatkohan ns. elävät fossiilit jonkinlaisen ongelman Sanfordin "rappioluutiolle"?

      Miksi ihmeessä ne eivät ole rappeutuneet sukupuuttoon?

      Evoluutioteoriallehan elävät fossiilit eivät ole mikään ongelma.

    • blindwatchmaker

      Vanhoja kretuväitteitä pukkaa (jälleen). Sanfordin kirja on julkaistu jo 2005. Tässä kirja-arviossa:

      http://newtonsbinomium.blogspot.co.uk/2006/10/review-of-mystery-of-genome-i.html

      on hyvin esitetty Sanfordin ydinväittämät:

      1. Mutations are like misspellings in the "instruction manual".

      2. There no "clear cases of information-creating mutations".


      3. The few beneficial mutations that occur are nearly neutral.

      4. Repeated selection experiments in plant breeding have resulted in "no meaningful crop improvement"

      5. Geneticists never see beneficial mutations.

      Nämä ovat vain vanhoja, moneen kertaan esitettyjä ja vielä useammin kumottuja kretuväitteitä:

      #1

      http://newtonsbinomium.blogspot.co.uk/2006/10/review-of-mystery-of-genome-i.html

      #2

      http://www.talkorigins.org/indexcc/CB/CB102.html
      http://en.wikipedia.org/wiki/Human_evolutionary_genetics
      http://letterstocreationists.wordpress.com/stan-4/

      #3

      http://newtonsbinomium.blogspot.fi/2006/10/review-of-mystery-of-genome-ii.html
      http://forums.randi.org/showthread.php?t=161310
      http://www.talkorigins.org/indexcc/CB/CB101.html
      http://letterstocreationists.wordpress.com/stan-4/

      #4

      http://newtonsbinomium.blogspot.co.uk/2006/10/review-of-mystery-of-genome-i.html

      #5

      http://www.gate.net/~rwms/EvoMutations.html

    • siitä niin

      Jaa tässä taas yksi pääsky on tehnyt kreationistille kesän.

      Palataan asiaan kun kreationistinen biologia kuuluu Helsingin yliopiston luonnontieteiden opetusohjelmaan.

      • tieteenharrastaja

        Ja vielä sama pääsky, joka palstalla on räpistellyt jo ainakin puolenkymmentä kertaa.


      • Evo=HoccusPocusta

        Dodii, eli luotat siis ihmisiin, etkä kykene keskustelemaan asioista asiallisesti ihminen ihmiselle. Kuinkas muutenkaan. Kuten Stanfordkin muinoin, olet sinäkin ideologioidesi sokaisema.


      • siitä niin
        Evo=HoccusPocusta kirjoitti:

        Dodii, eli luotat siis ihmisiin, etkä kykene keskustelemaan asioista asiallisesti ihminen ihmiselle. Kuinkas muutenkaan. Kuten Stanfordkin muinoin, olet sinäkin ideologioidesi sokaisema.

        > Dodii, eli luotat siis ihmisiin, <

        Eikö kreationisti luota ihmisiin?

        > etkä kykene keskustelemaan asioista asiallisesti ihminen ihmiselle. <

        Mistä haluaisit keskustella?


    • evouskon -mutaatio

      >Lopputulos on se, että darvinistinen teoria epäonnistuu joka tasolla. Se epäonnistuu, koska: 1) mutaatioita ilmaantuu nopeammin kuin valinta voi karsia niitä;

      Joo niin epäonnistuu joka tasolla, se tietty, mutta oikeastaan yksinkertaisesti tuo kohta 1) kumoaa jo koko kehitysopin, lässyttävät evouskovat sitten mitä tahansa.

      Kasvigeneetikko Dr John Sanfordilla on myöskin kompetenssia opettaa taidottomia satuilijoita.

      • blindwatchmaker

        Sanfordi on tehnyt ihan kunnioitettavan uran kasvigeneetikkona ja tehnyt innovaatiota aina vuoteen 1998, jolloin jäi eläkkeellä. Sen jälkeen hän päätyi jopa YEC-kretuksi.

        Näinkin voi käydä ikävä kyllä käydä. Mikään luonnonlaki ei (valitettavasti) estä ateistia muuttumasta harhaiseksi YEC-kretuksi.

        "Lopputulos on se, että darvinistinen teoria epäonnistuu joka tasolla. Se epäonnistuu, koska: 1) mutaatioita ilmaantuu nopeammin kuin valinta voi karsia niitä;"

        Tuota väitettään, joka on kumottu useaan otteeseen (katson antamani linkit yllä), ei Sanford eikä kukaan mukaan kreationisti tai ID-ootti ole kyennyt tieteellisesti todistamaan. Se on fakta, joka ei muutu riippumatta siitä, kuinka monta kertaa noita kumottuja väitteitä tälläkin palstalla kailotetaan.


    • Kun ateistitutkija kääntyy kreationismiin, hän on tyypillisesti vanhuudenhöperyyden kynnyksellä tai jo sen vallassa. (Agnostikoista tai teistievoluutikoista ei jostain syystä juuri koskaan tule kreationisteja.)

      Kun taas kreationisti hylkää fundamentalismin, hän on tyypillisesti parhaassa työiässä ja täydessä järjessään.

    • Naurettavvoa

      "En ole tietoinen minkäänlaisesta käytännön tieteestä (tietojenkäsittelytiede, liikennetiede, lääketiede, maataloustiede, insinööritiede tms.), joka olisi hyötynyt kehitysopillisesta teoriasta. Todelliset edistysaskeleet tieteessä on kuitenkin järjestelmällisesti kerrottu höystettynä keksityillä kehitysopillisilla tarinoilla, mutta vasta edistysaskeleen jo tapahduttua. Tämä heijastaa kaikkialle ulottuvaa tieteen politisoimista.”"

      Ja evokki ei usko.

      • blindwatchmaker

        Taas pukkaa vanhaa kretupotaskaa,

        Osaat varmaan englantia sen verran, että voit tuolta lukea mitä suoria ja konkreettisia käytännön hyötyjä evoluutioteoriasta on ollut ihmiskunnalle.

        http://www.talkorigins.org/indexcc/CA/CA215.html

        Esitäpä sinä trolli vuorostasi listaa kreationismin käytännön hyödyistä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      151
      1903
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1826
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      39
      1674
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      106
      1250
    5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      196
      1228
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      85
      1208
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      412
      1110
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      889
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      841
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      836
    Aihe