http://www.aftonbladet.se/minekonomi/article16379251.ab
Japanissa on kehitelty uusi idea maan syntyvyyden lisäämiseksi. Koska naiset siellä pitävät enemmän komeista kuin rumista miehistä, ja näin ollen nämä rumat miehet jäävät ilman lapsia, niin on esitetty idea ulkonäköverosta. Komeiden miesten pitäisi maksaa enemmän veroa kuin rumien, jolloin taloudellinen tilanne tasaantuu, ja naiset kiinnostuvat rumistakin miehistä koska heillä on sentään rahaa.
Suomessa tällainen idea ei toimisi. Jos miehellä ei ulkonäköä eikä sosiaalisia taitoja ole, ei raha kompensoi sitä, vaikka sitä olisi kymmeniä miljardeja euroja.
Ulkonäkövero miehille Japanissa
7
323
Vastaukset
- halooooooooooooooooo
Siis onko oikeasti mahdollista, että Japanissa pitäisi lisätä syntyvyyttä?
- tilastokeskus_
Japanissa melkein neljännes väestöstä on yli 64 vuotiaita ja tahti vaan kiihtyy. Tällä menolla Japanilaisia on 100 vuoden kuluttua enää puolet nykyisestä. No on niitä senkin jälkeen yli 60 miljoonaa siinä pikku maassaan, ompahan enemmän tilaa.
tilastokeskus_ kirjoitti:
Japanissa melkein neljännes väestöstä on yli 64 vuotiaita ja tahti vaan kiihtyy. Tällä menolla Japanilaisia on 100 vuoden kuluttua enää puolet nykyisestä. No on niitä senkin jälkeen yli 60 miljoonaa siinä pikku maassaan, ompahan enemmän tilaa.
Myös Japanissa väestömäärä on sen verran suuri, ettei siellä todellakaan ole minkäänlaista tarvetta väestönkasvun ja syntyvyyden lisäämiseen. Hyvä puoli väestön ikääntymisessä on aina se, että sen myötä työpaikkoja riittää hyvin tulevaisuudessa nuorisolle, kun sitä nuorta väestöä ei ole liikaa työpaikkojen määrään nähden.
- outo kehitys
Suomessa tuota pitäisi toteuttaa ennemminkin päinvastoin. Vai miksi tässä maassa ne ulkoisesti ei-niin-kauniit, kyvyttömimmät ja alhaisimmin koulutetut ihmiset hankkivat todella paljon lapsia, mutta kauniilla ja älykkäillä ihmisillä on max 2 lasta? Jos verotus olisi kireämpää ja sosiaaliturva huonompi, niin ei noilla ihmisillä olisi motivaatiota hankkia liikaa lapsia. Ai niin, mutta tuskinpa se mitään ratkaisisi. Nämä ihmiset jättäisivät varmaan ne viattomat lapset ojanpenkalle mätänemään, kun ei olisi varaa veroihin.
- kyllä4
huonot elintavat omaavat hankkivat nopeasti lapsia ja opettavat surkeat tavat lapsilleen. Sen tähden monet aikuiset on assosiaalisia tapauksia, kierre menee monessa polvessa!
- aomkanmrgonaroignaoi
Ei se taida toimia Japanissakaan. Suomestakin löytyy älykääpiöitä jotka esittävät älynväläyksiään. Mitähän maailmalla uutisoidaankaan Suomesta?
- panovero
Onnistuessaan tuo johtaa rumien geenien yleistymiseen kansan geenipoolissa.
Miksi natsien liittolaiset ja etnisesti tiedostava kansa on lähtenyt dysgeniikan tielle?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1553760Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk843208Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva852665Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442569Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?682525Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,232372Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1402322Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1522195Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville381970Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121856