http://www.aftonbladet.se/minekonomi/article16379251.ab
Japanissa on kehitelty uusi idea maan syntyvyyden lisäämiseksi. Koska naiset siellä pitävät enemmän komeista kuin rumista miehistä, ja näin ollen nämä rumat miehet jäävät ilman lapsia, niin on esitetty idea ulkonäköverosta. Komeiden miesten pitäisi maksaa enemmän veroa kuin rumien, jolloin taloudellinen tilanne tasaantuu, ja naiset kiinnostuvat rumistakin miehistä koska heillä on sentään rahaa.
Suomessa tällainen idea ei toimisi. Jos miehellä ei ulkonäköä eikä sosiaalisia taitoja ole, ei raha kompensoi sitä, vaikka sitä olisi kymmeniä miljardeja euroja.
Ulkonäkövero miehille Japanissa
7
335
Vastaukset
- halooooooooooooooooo
Siis onko oikeasti mahdollista, että Japanissa pitäisi lisätä syntyvyyttä?
- tilastokeskus_
Japanissa melkein neljännes väestöstä on yli 64 vuotiaita ja tahti vaan kiihtyy. Tällä menolla Japanilaisia on 100 vuoden kuluttua enää puolet nykyisestä. No on niitä senkin jälkeen yli 60 miljoonaa siinä pikku maassaan, ompahan enemmän tilaa.
tilastokeskus_ kirjoitti:
Japanissa melkein neljännes väestöstä on yli 64 vuotiaita ja tahti vaan kiihtyy. Tällä menolla Japanilaisia on 100 vuoden kuluttua enää puolet nykyisestä. No on niitä senkin jälkeen yli 60 miljoonaa siinä pikku maassaan, ompahan enemmän tilaa.
Myös Japanissa väestömäärä on sen verran suuri, ettei siellä todellakaan ole minkäänlaista tarvetta väestönkasvun ja syntyvyyden lisäämiseen. Hyvä puoli väestön ikääntymisessä on aina se, että sen myötä työpaikkoja riittää hyvin tulevaisuudessa nuorisolle, kun sitä nuorta väestöä ei ole liikaa työpaikkojen määrään nähden.
- outo kehitys
Suomessa tuota pitäisi toteuttaa ennemminkin päinvastoin. Vai miksi tässä maassa ne ulkoisesti ei-niin-kauniit, kyvyttömimmät ja alhaisimmin koulutetut ihmiset hankkivat todella paljon lapsia, mutta kauniilla ja älykkäillä ihmisillä on max 2 lasta? Jos verotus olisi kireämpää ja sosiaaliturva huonompi, niin ei noilla ihmisillä olisi motivaatiota hankkia liikaa lapsia. Ai niin, mutta tuskinpa se mitään ratkaisisi. Nämä ihmiset jättäisivät varmaan ne viattomat lapset ojanpenkalle mätänemään, kun ei olisi varaa veroihin.
- kyllä4
huonot elintavat omaavat hankkivat nopeasti lapsia ja opettavat surkeat tavat lapsilleen. Sen tähden monet aikuiset on assosiaalisia tapauksia, kierre menee monessa polvessa!
- aomkanmrgonaroignaoi
Ei se taida toimia Japanissakaan. Suomestakin löytyy älykääpiöitä jotka esittävät älynväläyksiään. Mitähän maailmalla uutisoidaankaan Suomesta?
- panovero
Onnistuessaan tuo johtaa rumien geenien yleistymiseen kansan geenipoolissa.
Miksi natsien liittolaiset ja etnisesti tiedostava kansa on lähtenyt dysgeniikan tielle?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2857488SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2823957Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti503906"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2992773Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä642223Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa502174Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1422125Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re452026SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622005Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171791