Rimanalitus jopa kreationisteille

Luominen.fi on yleensäkin lapsellista todistamista ja vääristelyä sisältävä pamflettisivusto, mutta uusin kirjoitus taitaa olla sen historian pohjanoteeraus, niin pielessä siinä on kaikki "faktat".

Minne kaikki ihmiset ovat kadonneet, kuuluu artikkelin otsikko ja sitä seuraava johdanto on jo surullista luettavaa.

"Tämänhetkisen vallitsevan näkemyksen mukaan ensimmäinen Homo sapiens eli yli miljoona vuotta sitten. Jos näin todella on, missä ovat kaikki biljoonat ihmiset, joiden tulisi joko olla hengissä, tai joiden hautautuneita ja mahdollisesti fossiloituneista jäännöksiä pitäisi löytyä laajoilta hautausmailta ympäri maailmaa?"

Ei, koska vallitsevan näkemyksen mukaan anatomisesti moderni Homo sapiens ilmaantui noin 200 000 vuotta sitten. Jos kirjoittaja olisi puhunut arkaaisesta Homo sapiensista, niin olisi mennyt melkein oikein. Suomentaja on vetänyt mutkia suoriksi, koska alkuperäisessä artikkelissa puhutaan vain ihmisen ilmaantumisesta eikä Homo sapiensista, joten silloin oikea ikähaarukka olisi suvun ilmaantumiselle noin 1,5 - 2,5 miljoonaa vuotta sitten. Mistähän kirjoittaja on repäissyt biljoonat ihmiset, kun arviot vaihtelevat todellisuudessa 100 ja 115 miljardin välillä?

Loput tekstistä onkin sitten loogisesti kestämätöntä virheellistä ala-aste matematiikkaa ja hyvin rajoittuneen ajattelun hedelmää. Ihmettelin hetken, että minkälaisen ihmisen kynästä tämä kirjoitus on syntynyt, mutta sekin selvisi lopuksi.

"SILVIO FAMULARO

on Jumalaa rakastava uusi-seelantilainen, jolla on italialaiset vanhemmat. Hän on puoliammattimainen oopperatenori, näyttelijä, koomikko ja puhuja. Silvio on innokas paljastamaan valheellisia evoluutioteorioita ja levittämään evankeliumia pelastumattomille."

Niinpä tietenkin, puoliammattilainen koomikko-tenorihan se on pätevä paljastamaan evoluutioteorian "valheet".

http://www.luominen.fi/minne-kaikki-ihmiset-ovat-kadonneet/

6

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Niinpä tietenkin, puoliammattilainen koomikko-tenorihan se on pätevä paljastamaan evoluutioteorian "valheet"."

      Onhan tuo parempi kuin palstamme täyspäiväiset koomikot.

    • >"SILVIO FAMULARO
      on Jumalaa rakastava uusi-seelantilainen, jolla on italialaiset vanhemmat. Hän on puoliammattimainen oopperatenori, näyttelijä, koomikko ja puhuja. Silvio on innokas paljastamaan valheellisia evoluutioteorioita ja levittämään evankeliumia pelastumattomille."

      Eikö kretupelleillä tosiaan ole minkäänlaista kontrollia sen suhteen, kenet he kelpuuttavat luonnontieteitä kaatamaan? Riittääkö täydeksi pätevyydeksi aina vain se, että on kreationisti?

      Jos se valehteleva ketkusakki ei olisi mitä on, tuntisin ihan helvetillistä myötähäpeää. Nyt vahingonilo, joka sana on varmasti kretuille hauskanpidon toisena synonyymina mitä tutuin, ohittaa sen heittämällä oikealta ja vasemmalta.

    • blindwatchmaker

      "Mistähän kirjoittaja on repäissyt biljoonat ihmiset, kun arviot vaihtelevat todellisuudessa 100 ja 115 miljardin välillä?"

      Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia.

      Muutenkin kirjoitus oli sitä totuttua kreationistien pölhölän logiiikkaa.

      Näin se kreationismi etenee.

      • "Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia."

        Näin itsekkin ensin ajattelin käyneen, mutta Silvio Famularo kirjoittaa alkuperäisessä artikkelissa näin;

        "According to the now-prevailing view, the first humans lived over a million years ago. If that is really so, where are all the trillions of people who should either be alive, or whose buried remains, potentially fossilized, should be found in vast graveyards scattered around the world?"


      • blindwatchmaker
        solon1 kirjoitti:

        "Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia."

        Näin itsekkin ensin ajattelin käyneen, mutta Silvio Famularo kirjoittaa alkuperäisessä artikkelissa näin;

        "According to the now-prevailing view, the first humans lived over a million years ago. If that is really so, where are all the trillions of people who should either be alive, or whose buried remains, potentially fossilized, should be found in vast graveyards scattered around the world?"

        " where are all the trillions of people"

        No huh. Heh. Kreationistit ne kykenevät aina yllättämään :)


    • Joka päivä jotain uutta. En tiennytkään, että kreationisteilla on jokin rima.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      90
      3080
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      69
      2350
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      27
      2173
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      79
      1638
    5. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      388
      1543
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      59
      1402
    7. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      89
      1309
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      23
      1214
    9. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1149
    10. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      48
      1084
    Aihe