Olin tänään korjaamolla.
TYÖ: Kaksi viimeistä pakoputken äänenvaimentajaa vaihdettiin henkilöautooni. Lisäksi tarkastettiin jarruputkiston kunto. Mukana oli itse hankkimani pakoputket tarvikkeineen. Tuntiveloitus 79 eur. Laskutettiin 1.75h = 138,25 eur.
Laskutuksen tehnyt henkilö selitteli hintaa asian hoitoon kuluneen puhelinajan perusteella ja sillä että auto olis seissyt nosturilla asiaa selvitellessä mitä jarruputkille tehdään.
Itse alan ihmisenä tiedän mitä tehty työ oikeasti ottaa aikaa. Laskutuksessa on kyllä röyhkeyttä todella tuntuvasti. Valitsen toisen korjaamon ensikerralla. Valitsetko sinä tämän korjaamon?
Yliopistonkatu TB Turku korjaamo
5
241
Vastaukset
- elinkeinonharjoittaj
Olisit antanut korjaamon hankkia osat, niin työ olisi ollut halvempi kun olisivat laittaneet pienen katteen osiin. He saavat osta huomattavasti halvemmalla kuin sinä ja vaikka he lisäävät pienen katteen ei osien hinta tule sinulle kalliimmaksi.
Ilmaiseksikö niitä hommia pitäisi tehdä tai hyväntekeväsyyttäkö odotat?- Neitiauto
Miksi korjaamolla on oikeus laskuttaa tekemättömästä työstä. Jos palikat on siinä valmiina, ei kulu aikaa niiden hankintaan. Pakoputken vaihto on autotekniikan perustöitä, ei mitään vikakoodien selvittelyä joissa tuntiveloitus on samaa tasoa. Kun vaihdetaan uuteen putkeen ei vanhaa säälitä vaan se katkaistaan poikki kylmästi. Klemmari katkaistaan samoin. Putki nypätään kannakekumeista ja uutta tilalle. Ei ota ammattimieheltä kuin muutaman minuutin. Palvelu voi olla ystävällistä ja työstä voi sopia puhelimitse tai jopa tiskillä huomioiden asiakas kerrallaan. Rahaa voi mennä kerjäämään vaikka kauppatorille, mutta se ei ole autokorjaamo silloin.
- jostain korjaamolta
Tässä taas esimerkki siitä kun ei ymmäretä paljonko aikaa kuluu! työ kuullostaa nopealta ja helpolta mutta usein putken liitokset ovat ruostuneet eivätkä aukea ne joudutaan katkaisemaan ja jopa poraamaan eikä uusi putki aina ole prikulleen sopiva.Sama juttu myös polttimon vaihdossa asiakas mieltää että hommassa menee 5min vaikka mallista riippuen joutuu purkamaan jopa etupuskurin irti
- ...ompp
Paljonko aikaa menee moottoriremonttiin?
- loo1
...ompp kirjoitti:
Paljonko aikaa menee moottoriremonttiin?
Riippuu mitä tehdään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh892138Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361786- 1771329
- 231803
- 67742
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10721- 60720
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako210616- 49577
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </342532