Jos ajattelemme rehellisesti niin ei ensimmäinen kaksisoluinen voinut syntyä että kaksi sattumalta rinnakkain olevaa solua olisi jotenkin havainnut sellaista että voisi jotenkin olla hyödyllistä liittyä yhteen, sillä se olisi vaatinut ajattelua.
Niinpä on selvää että sattumalta aiheutunut ulkoinen paine, ehkäpä kivenmurikan vierähtäminen alkuliemilampeen litisti nuo kaksi solua yhteen yhdeksi mössöksi joka ei tässä kuitenkaan kuollut vaan alkoi elää kuin siamilaiset kaksoset.
Sitten kävi niin että toiselle solulle kuitenkin tässä rytäkässä jäi jäljelle suu ja toiselle flagelliperämoottori joten työnjako oli tällä määritelty.
Mutta sitten sattuikin suuri maanvyöry tuohon lampeen ja litistelikin sitten suuremmat määrät soluja yhteen ja tästä lähti liikkeelle mitä erilaisimpien monisoluisten joukko.
Ja nyt on fossiilitodisteiden perusteella aivan selvää että tuo alkuliemilammikko oli maanvyörymäalueeseen rajoittunut ja jatkuvien maanvyörymien seurauksena useat monisolukasaumat kokivat useita kolhuja ja monet kuolivat, mutta paksunahkaisimat jäivät eloon tässä valintapaineessa ja vähitellen niille kehittyi aina vain paksumpi suojakalvo niitä suojaamaan ja näin meille kehittyi kambrikauden eliöstö.
Mutta sitten sattuikin vähän liian suuri maanvyöry ja se hautasi alleen lähes koko kambrikauden eliökirjon muutamaa onnekasta lukuunottamatta ja tästä tapahtumasta on todisteena kambrikauden kerrostuma.
Monisoluisen synty
E,Vokki
0
96
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä5211792Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san404754Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2562872Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1522672- 1151782
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo19117840 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.211941- 79889
- 82860
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv67835