Monisoluisen synty

E,Vokki

Jos ajattelemme rehellisesti niin ei ensimmäinen kaksisoluinen voinut syntyä että kaksi sattumalta rinnakkain olevaa solua olisi jotenkin havainnut sellaista että voisi jotenkin olla hyödyllistä liittyä yhteen, sillä se olisi vaatinut ajattelua.

Niinpä on selvää että sattumalta aiheutunut ulkoinen paine, ehkäpä kivenmurikan vierähtäminen alkuliemilampeen litisti nuo kaksi solua yhteen yhdeksi mössöksi joka ei tässä kuitenkaan kuollut vaan alkoi elää kuin siamilaiset kaksoset.

Sitten kävi niin että toiselle solulle kuitenkin tässä rytäkässä jäi jäljelle suu ja toiselle flagelliperämoottori joten työnjako oli tällä määritelty.

Mutta sitten sattuikin suuri maanvyöry tuohon lampeen ja litistelikin sitten suuremmat määrät soluja yhteen ja tästä lähti liikkeelle mitä erilaisimpien monisoluisten joukko.

Ja nyt on fossiilitodisteiden perusteella aivan selvää että tuo alkuliemilammikko oli maanvyörymäalueeseen rajoittunut ja jatkuvien maanvyörymien seurauksena useat monisolukasaumat kokivat useita kolhuja ja monet kuolivat, mutta paksunahkaisimat jäivät eloon tässä valintapaineessa ja vähitellen niille kehittyi aina vain paksumpi suojakalvo niitä suojaamaan ja näin meille kehittyi kambrikauden eliöstö.

Mutta sitten sattuikin vähän liian suuri maanvyöry ja se hautasi alleen lähes koko kambrikauden eliökirjon muutamaa onnekasta lukuunottamatta ja tästä tapahtumasta on todisteena kambrikauden kerrostuma.

0

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

        Tätä jäin pohdiskelemaan....
        Maailman menoa
        98
        4224
      2. 78
        3477
      3. Putin lähti takki auki sotaan....

        Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
        Maailman menoa
        72
        3094
      4. SDP ylivoimainen ykkönen

        En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
        Maailman menoa
        82
        2556
      5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

        Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
        Maailman menoa
        5
        2366
      6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

        Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
        Maailman menoa
        208
        2171
      7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

        ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
        Maailman menoa
        30
        2091
      8. Mies älä

        Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
        Ikävä
        41
        880
      9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

        Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
        Ikävä
        74
        819
      10. Mä tiedän

        Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
        Ikävä
        52
        786
      Aihe