Valtiokirkolla on monet keinot käytössä markkinoinnissaan.
http://m.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288693893751.html
virsivisa-valtiokirkon mainostempaus
3
118
Vastaukset
- dgfds
Tulee hakemattakin mielee edelliset srk-vaalit, jotka kirkko opetushallituksen ja eräiden ministerien, mm. silloinen opetusministeri, uskovainen Henna Virkkunen (kok), avustuksella solutti osaksi kouluopetusta, kaikissa mahdollisisssa aineissa tyyllin:
Äidinkielen tunneilla tutustuttiin vaalimainosteksteihin ja kirjoitettiin omia. Kuvaamataidon tunneilla tutustuttiin vaalimainosten kuviin ja piirrettiin omia, matikan tunnilla laskettiin ääniä, tutudstuttiin vaalimatematiikkaan.
Eikä tälläkään ollut mitään tekemistä kirkon etujen ajamisen kanssa, eipä teitenkään. Tämähän oli vain kirkon tapa auttaa lapsosia tutustumaan demokraattiseen vaikuttamiseen osallistumalla vaaleihin, äänestämällä.
Kirkko on viimeinen taho opettamaan demokraattista vaikuittamista äänestämällä, koska kirkon omat vaalisäännöt ovat kaikkea muuta kuin demokraattiset - sen jopa änkyräuskovaisten pienen joukon valtaan kyllästyneet kirkon edustajat, mm. Seppo Simola, K&k:n päätoimittaja, ovat todenneet.
Kirkkoherranvaalitkin on ihan muuta kuin demokraattiset. Niiden sääntöjen tarkoitus on nimenomaan estää seurakuntalaisten valta kirkkoherran valinnassa, ei ole yksi eikä kaksi kertaa kun eniten ääniä saanut on jäänyt nuolemaan näppejään ja haavojaan, rannalle ruikuttamaan.
Ja nythän systeemiä ollaan muutamassa vielä hullummaksi, että ei äänestettäisi ollenkaan, vaan joku -neuvosto tai muu vastaava valitsisi kirkkoherran.
Pappisvalta jyrää kirkossa. Lisäksi siellä monet "viskaalit" istuu kahdella pallilla, valvovat itseään.- feefoofuu
Ihan samanlainen ohjeistus oli tosiaakin opetushallituksesta kouluille noissa viimeisimmissä seurakuntavaaleissa, mutta ei ne saanu juurikaan äänestysprossaa ylöspäin.
Oppilaita käytettiin myös vaalivirkailijoina, ja äänestys tapahtui keskellä koulupäivää, osana koulupäivää.
Jos se olisi tapahtunut kouluissa esim. viikoloppuna kuten esim. viime sunnuntaina EU-vaaleissa, itse ainakin äänestin koululla, niin se olisi ihan ok, jos kirkko maksaisi vuokraa koululle tiloista - mutta eihän kirkko mistään mitään maksa, ei edes juuri mitään veroaja, melkein kaikista se on vapautettu.
Mutta e!. keskelle koulupäivää piti äänestys saada. Miksi? Siksi että sen uskottiin nostavan äänestys%a, kun oppilaat ovat koulupakon kerääminä kuin kalat katiskassa, pakoon ei pääse. Opettaja johtaa luokan äänestämään.
Kirkolla on ihan tarpeeksi. liikaakin, omia tiloja tyhjillään suurimman osan aikaa äänestyspaikoiksi, ei ole pelkoa pitkistä jonoista. Mutta kun ei sinne ole tunkua äänestäjistä, niin yritetään epätoivoisesti koulujen avulla saada äänestysinnostusta ja -vilkkautta ja - prosenttia ylös, mutta eipä onnistunut.
- hmmm......
Eikös tuollainen ole syrjivää, koska siinä oppilaan uskontokunta paljastuu?
Kirkkoon kuulumaton ei tietenkään voi äänestää seurakuntavaaleissa, oli koulupäivä tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505237Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.753020Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3041580Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751204Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok781146Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391124Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611095- 1301082
- 1711064
- 49944