Va-liiton ja Protun suhde

Avaan oman keskusteluketjun VA-liiton ja Protun välisen suhteen ruotimiselle.

Taustaksi: Va-liitto piti pari "varjorippikoulua" 1980-luvun puolivälissä. Homma ei ottanut enempää tuulta alleen. Protu perustettiin viitisen vuotta myöhemmin ja se sitten lähtikin kovaan kasvuun. Alkuvaiheessa va-liitto tuki ihan kohtuullisin summin Protua. Tällä hetkellä se on yksi Protun yhteisöjäsenistä ja maksaa kai jotain 150-200 euron yhteisöjäsenmaksua.

Protun eräs keskeinen toimija alusta lähtien oli myöhemmin va-liitossa ylimmässä johdossa. Kuitenkin toiminnat eriytyivät aika pian, eikä kaiketi vuosikausiin ole ollut esim. Protun hallituksessa ja va-liiton liittohallituksessa samoja ihmisiä.

Va-liitto noin yleisesti ottaen suhtautuu Protuun myönteisesti. Ja esimerkiksi eroakirkosta.fi-palvelun FAQ suosittelee protuleirejä jne. Tampereen va on tukenut jäsentensä lasten leirejä rahallisesti.

3

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jappervokki

      Mitään suhdetta ei ole ja jos onkin, niin kihloja ollaan jo ostamassa.

    • sösseä

      Tyypillistä tämän päivän vaparien propagandaa itsestä.
      Annetaan ymmärtää,että VA ja protuleiri ovat kirkkoon kuulumisen vaihtoehto.
      Unohtuiko PAT?
      Onko PAT tervetullut leirille? Pieni kysymys, johon ei vapateilta löydy edes suurta vastausta.

      • Jappervokki

        PAT-jäsenyys ei ole este protuilulle. Sitä ei kysytä eikä siitä olla erityisen kiinnostuneita, jos se paljastuu. Sen merkitystä ei ymmärretä, ellei sitä erikseen selitetä, koska vain harva protu on vapari.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä

      Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell
      Maailman menoa
      197
      7731
    2. Hotelli Kainuu konkurssiin

      Vasta laajenivat Eskobarilla ja nyt näin https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/hotelli-kainuu-hakeutunut-konkurssiin
      Kuhmo
      111
      2981
    3. Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa

      Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve
      Maailman menoa
      79
      2841
    4. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      1
      2709
    5. "Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"

      Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt
      Maailman menoa
      111
      2323
    6. Huomentaaaa

      Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil
      Ikävä
      38
      2152
    7. Yks vähemmän

      Yks narkki täälläkin vähemmän,m.t. sai mitä halusi😎
      Kiuruvesi
      15
      1983
    8. Ainutlaatuiselle naiselle.

      Osaat tietämättäsi tehdä edelleen suuren vaikutuksen minuun. Tämän piti olla jo ohi mennyttä mutta olin väärässä jällee
      Ikävä
      34
      1526
    9. Nyt voin sanoa että vtuttaa!

      Kertaa sata 💯
      Ikävä
      18
      1488
    10. Rottia juoksee pitkin ostolantietä

      Eikö mikään taho loukuta niitä. Tuhoavat kiinteistöjä
      Ähtäri
      20
      1276
    Aihe