Otetaan tähän keskustelu vapaa-ajattelijoiden jäsenmäärästä.
Va-liiton eräs suurimmista järjestöistä, Karkkilan yhdistys, erosi liitosta viime vuonna. (Juttu aiheesta: http://vanhat.vapaa-ajattelijat.fi/node/293 .) Liiton jäsenmäärä laski tätä kautta runsaasti, liki romahtaen. Muiden jäsenyhdistysten yhteenlaskettu jäsenmäärä kasvoi aivan muutamilla, käytännössä sen voi sanoa säilyneen samana.
Miltä näyttää tilanne eri puolilla maata? Tuleeko jäsenhakemuksia, paljonko heistä maksaa jäsenmaksun?
Erotaanko jossain? Tarkoitan ihan todella eroilmoitusta, en jäsenmaksun maksamatta jättämistä ja siitä seuraavaa eronneeksi toteamista. Tampereella eroilmoituksia ainakin aiemmin tuli harvemmin kuin kerran vuodessa.
Vapaa-ajattelijoiden jäsenmäärä
3
183
Vastaukset 3
- Humanisti-vapari
Yhdistyksissä ei juuri ole paperijäseniä. Tosin vuoden, korkeintaan pari voi olla maksamatta, mutta sitten todetaan eronneiksi.
Monissa muissa järjestöyhdistyksissä saatetaan roikottaa jäsenluettelossa... Parhaasta päästä eräät poliittiset nuorisojärjestöt, jossa moni on yli 29 ja myös nuoren viljelijän ikäraja 43 voi olla ylittynytYhdistyksissähän voi olla, mutta se mitä ilmoitetaan liiton jäsenmääräksi on jäsenmaksutilitysten mukainen määrä. Ja niitä yhdistykset eivät maksa jäseniltä, jotka eivät ole maksaneet yhdistyksen jäsenmaksua.
Tampereen VA siirtyi aikoja sitten käytäntöön, jossa hallitus "hyväksyy jäsenen s.e. jäsenyys astuu voimaan kun jäsenmaksu on maksettu". Näin muodollinenkin jäsenmäärä vastaa liitolle tilitettyä.- Humanisti-vapari
jori.mantysalo kirjoitti:
Yhdistyksissähän voi olla, mutta se mitä ilmoitetaan liiton jäsenmääräksi on jäsenmaksutilitysten mukainen määrä. Ja niitä yhdistykset eivät maksa jäseniltä, jotka eivät ole maksaneet yhdistyksen jäsenmaksua.
Tampereen VA siirtyi aikoja sitten käytäntöön, jossa hallitus "hyväksyy jäsenen s.e. jäsenyys astuu voimaan kun jäsenmaksu on maksettu". Näin muodollinenkin jäsenmäärä vastaa liitolle tilitettyä.Samaa käytäntöä noudattavat useimmat yhdistykset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va4161677Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan931126Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94960Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63879Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43783Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49778- 123743
- 60740
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10738- 39709
- 61697
- 50626
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o36605- 34575
- 45567
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 92546
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85518- 49503