Vapaa-ajattelijoiden jäsenmäärä

Otetaan tähän keskustelu vapaa-ajattelijoiden jäsenmäärästä.

Va-liiton eräs suurimmista järjestöistä, Karkkilan yhdistys, erosi liitosta viime vuonna. (Juttu aiheesta: http://vanhat.vapaa-ajattelijat.fi/node/293 .) Liiton jäsenmäärä laski tätä kautta runsaasti, liki romahtaen. Muiden jäsenyhdistysten yhteenlaskettu jäsenmäärä kasvoi aivan muutamilla, käytännössä sen voi sanoa säilyneen samana.

Miltä näyttää tilanne eri puolilla maata? Tuleeko jäsenhakemuksia, paljonko heistä maksaa jäsenmaksun?

Erotaanko jossain? Tarkoitan ihan todella eroilmoitusta, en jäsenmaksun maksamatta jättämistä ja siitä seuraavaa eronneeksi toteamista. Tampereella eroilmoituksia ainakin aiemmin tuli harvemmin kuin kerran vuodessa.

3

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Humanisti-vapari

      Yhdistyksissä ei juuri ole paperijäseniä. Tosin vuoden, korkeintaan pari voi olla maksamatta, mutta sitten todetaan eronneiksi.

      Monissa muissa järjestöyhdistyksissä saatetaan roikottaa jäsenluettelossa... Parhaasta päästä eräät poliittiset nuorisojärjestöt, jossa moni on yli 29 ja myös nuoren viljelijän ikäraja 43 voi olla ylittynyt

      • Yhdistyksissähän voi olla, mutta se mitä ilmoitetaan liiton jäsenmääräksi on jäsenmaksutilitysten mukainen määrä. Ja niitä yhdistykset eivät maksa jäseniltä, jotka eivät ole maksaneet yhdistyksen jäsenmaksua.

        Tampereen VA siirtyi aikoja sitten käytäntöön, jossa hallitus "hyväksyy jäsenen s.e. jäsenyys astuu voimaan kun jäsenmaksu on maksettu". Näin muodollinenkin jäsenmäärä vastaa liitolle tilitettyä.


      • Humanisti-vapari
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Yhdistyksissähän voi olla, mutta se mitä ilmoitetaan liiton jäsenmääräksi on jäsenmaksutilitysten mukainen määrä. Ja niitä yhdistykset eivät maksa jäseniltä, jotka eivät ole maksaneet yhdistyksen jäsenmaksua.

        Tampereen VA siirtyi aikoja sitten käytäntöön, jossa hallitus "hyväksyy jäsenen s.e. jäsenyys astuu voimaan kun jäsenmaksu on maksettu". Näin muodollinenkin jäsenmäärä vastaa liitolle tilitettyä.

        Samaa käytäntöä noudattavat useimmat yhdistykset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4592
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3533
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3414
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2930
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2680
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2351
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2165
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe