Platoninen suhde 3 v ym.

Olen ollut asumuserossa puolisostani 2,5 vuotta. Meilla on hyvin viileä suhde. Emme ole rakkastelleen 3 vuoteen ja suoraan sanoen ei tee edes enää mieli hänen kanssaan. Asun siis yksin, kätyn töissä ja vaimo myös ja katsoo lapset., alaikäiset 6 ja 14. Näen kyllä lapsia heidän luonaan, mutten kotonani.

Se, mikä tässä mättää pahasti on hänen asennoitumisena minuun. Raha on kaiken mittari,. Kun olin hyvissä töissä, asiat olivat toisin. Nyt kun nautin pientä palkaa ja etsin töitä parempaa, olen auttamatta saamaton lurjus. Olen aina ja kaikkessa kaiken pahan alku. Hänessä ei ole koskaan mitään vikaan, koska on täydellinen. Hän huutaa, kirjoilee lasten kuullen, jota en voisi kuvitellakaan. Käy jopa päälle. Olen akataamisesti koulutettu ja koulutuseromme on suuri. Ei hän mikään pöljä sentää ole. Ulkomaalainen vain. Kuluttuurieri vaivaa vielä 14 vuodeenkin jälkeen varmaan hautaan saakka. Luonteeltani olen sivistynyt, rauhalinen, sovitteleva jane ja vaimoni täysin päinvastainen.

Ihmisarvoni on murentunut tänä 14 vuoden aikana huomaamattani alkujuuriin. Olisikon aika nostaa kissa pöydälle ja keskustella avioerosta? Riidaksi se menee, sen tiedän. Hänen kanssaan ei voi keskustella sivistyneeti yhtään mistään. Yhteen asumiseen en pysty. Lapseni ovat minulle tärkeitä, mutta en voi sietää vaimoani kaiken aikaa samassa taloudessa. Se on poissuljettu.

Avioerosta tulee vaikea, mutta pääsisin taas kiinni ihmisarvoon. Poikanikin on aivopesty vaimoni puolesta. Kyselee ensimmäiseksi heille tullessaan, että mitä juonut tai vetänyt naamaasi. Poikani huomauttelee vielä, että miksi kuljen pää kumarassa. Minä aktiiviurheilija. Selvin päin tätä maailmaa katselen jo monta vuotta. Välillä ottanut huikkaa muutaman illan niin, etteivät lapset ole huomanneet. Vanhempaa lukuunottamatta, Eiväth'n he minua kännissä ole nähneet juuri koskaan. Olin aiemmin töissä ulkomailla ja siellä join sen minkä join. Suomessa en koskenut alkoholiin moneen vuoteen. Normaalia viikonloppuperhe-elämää, tyydyttävää selllaista.

Nyt siis mietin avieroa, kun tunnen olevani jo kolmannen luokan kansalainen.

Kaikille vielä tiedoksi, etten juo, enkä polta tai kiroile. Liikun todella paljonj ja pidän itsestäni huolta. Ei ole kaljamahaa! Vaikka ikaa 50 Ex:ni sanoi aikoinaan, että moni olisi kiinnostunjut sinusta. ja tätä ex:ää kaipaan vieläkin. Ainut suomalainen, jonka kanssa olen seurustellut ja se oli elämää!

Kannattaako erota vai tekeekö se minusta heikosta ihmisestä raunion?

1

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joopa joo

      Laita oikoluku päälle. On niin paljon virheitä tekstissä,ettei voi lukea. Akateemisesti koulutettu. Hm?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3550
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3038
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2515
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2409
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      66
      2349
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      20
      2325
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      132
      2294
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2185
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      34
      1825
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1756
    Aihe