Platoninen suhde 3 v ym.

Olen ollut asumuserossa puolisostani 2,5 vuotta. Meilla on hyvin viileä suhde. Emme ole rakkastelleen 3 vuoteen ja suoraan sanoen ei tee edes enää mieli hänen kanssaan. Asun siis yksin, kätyn töissä ja vaimo myös ja katsoo lapset., alaikäiset 6 ja 14. Näen kyllä lapsia heidän luonaan, mutten kotonani.

Se, mikä tässä mättää pahasti on hänen asennoitumisena minuun. Raha on kaiken mittari,. Kun olin hyvissä töissä, asiat olivat toisin. Nyt kun nautin pientä palkaa ja etsin töitä parempaa, olen auttamatta saamaton lurjus. Olen aina ja kaikkessa kaiken pahan alku. Hänessä ei ole koskaan mitään vikaan, koska on täydellinen. Hän huutaa, kirjoilee lasten kuullen, jota en voisi kuvitellakaan. Käy jopa päälle. Olen akataamisesti koulutettu ja koulutuseromme on suuri. Ei hän mikään pöljä sentää ole. Ulkomaalainen vain. Kuluttuurieri vaivaa vielä 14 vuodeenkin jälkeen varmaan hautaan saakka. Luonteeltani olen sivistynyt, rauhalinen, sovitteleva jane ja vaimoni täysin päinvastainen.

Ihmisarvoni on murentunut tänä 14 vuoden aikana huomaamattani alkujuuriin. Olisikon aika nostaa kissa pöydälle ja keskustella avioerosta? Riidaksi se menee, sen tiedän. Hänen kanssaan ei voi keskustella sivistyneeti yhtään mistään. Yhteen asumiseen en pysty. Lapseni ovat minulle tärkeitä, mutta en voi sietää vaimoani kaiken aikaa samassa taloudessa. Se on poissuljettu.

Avioerosta tulee vaikea, mutta pääsisin taas kiinni ihmisarvoon. Poikanikin on aivopesty vaimoni puolesta. Kyselee ensimmäiseksi heille tullessaan, että mitä juonut tai vetänyt naamaasi. Poikani huomauttelee vielä, että miksi kuljen pää kumarassa. Minä aktiiviurheilija. Selvin päin tätä maailmaa katselen jo monta vuotta. Välillä ottanut huikkaa muutaman illan niin, etteivät lapset ole huomanneet. Vanhempaa lukuunottamatta, Eiväth'n he minua kännissä ole nähneet juuri koskaan. Olin aiemmin töissä ulkomailla ja siellä join sen minkä join. Suomessa en koskenut alkoholiin moneen vuoteen. Normaalia viikonloppuperhe-elämää, tyydyttävää selllaista.

Nyt siis mietin avieroa, kun tunnen olevani jo kolmannen luokan kansalainen.

Kaikille vielä tiedoksi, etten juo, enkä polta tai kiroile. Liikun todella paljonj ja pidän itsestäni huolta. Ei ole kaljamahaa! Vaikka ikaa 50 Ex:ni sanoi aikoinaan, että moni olisi kiinnostunjut sinusta. ja tätä ex:ää kaipaan vieläkin. Ainut suomalainen, jonka kanssa olen seurustellut ja se oli elämää!

Kannattaako erota vai tekeekö se minusta heikosta ihmisestä raunion?

1

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joopa joo

      Laita oikoluku päälle. On niin paljon virheitä tekstissä,ettei voi lukea. Akateemisesti koulutettu. Hm?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      34
      3198
    2. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      64
      2440
    3. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      76
      2328
    4. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      182
      2105
    5. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      17
      2090
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      126
      2060
    7. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      36
      1734
    8. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      75
      1664
    9. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      112
      1653
    10. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      245
      1437
    Aihe