Kristillinen kauppa kielsi Tom of Finland -merkit

11 + 6

http://yle.fi/uutiset/tom_of_finland_-merkit_olivat_liikaa_tavarataloketjulle/7460268

"Kokkolalainen Halpa-Halli -ketju korostaa toiminnassaan kristillisiä arvoja, se ei myy esimerkiksi alkoholi- tai tupakkatuotteita ja pitää myymälänsä kiinni sunnuntaisin. Yhtiö on nyt tehnyt päätöksen, ettei se myy Tom of Finland -postimerkkejä 38 myymälässään. Kaikissa ketjun liikkeissä myydään postimerkkejä, lisäksi Ylivieskan, Kaustisen ja Haapajärven myymälät toimivat myös asiamiesposteina.

Toimitusjohtaja Janne Ylisen mukaan asiasta keskusteltiin jo keväällä kun Itella lanseerasi merkin ja päätyi siihen, että Tom of Finland ei edusta yhtiön arvoja.

– Olimme silloin sitä mieltä, että merkki ei välttämättä edusta arvojamme. Saimme sitä puoltavaa asiakaspalautetta hyvinkin paljon. Merkin lanseerauksen jälkeinen palauteryöppy vahvisti käsitystämme.Emme halua loukata asiakaskuntamme mielipidettä ottamalla merkkiä valikoimiimme,

Janne Ylisen mukaan kaikki asiakkaat ovat ketjulle samanarvoisia.

– Haluan alleviivata, että emme tässä ota kantaa vähemmistöjen asemaan tai sen tyyppiseen kokonaisuuteen. Kaikki asiakkaat ovat meille samanarvoisia, tämä ei ole poliittinen kannanotto vaan selkeästi tuotetaktinen kannanotto, jossa kunnioitetaan asiakkaiden mielenrauhaa. Emme halua turhaan provosoida alueella, jossa meillä on myymälöitä, korostaa Ylinen."

Nämä kristittyjen ahdasmielisyydestä kertovat uutiset alkavat vähitellen tuntua jo satiirilta. Ihan kuin lukisi jotain The Onionin juttua. Ikävä kyllä tämä uutinen on kuitenkin totta. Surkuhupaisaa on myös selittely, että "kaikki asiakkaat ovat meille samanarvoisia, mutta emme suostu edes myymään postimerkkejä, joissa on homomiehen kuva".

19

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nasse..
    • :==))

      "Emme halua turhaan provosoida alueella, jossa meillä on myymälöitä, korostaa Ylinen."

      Alueella == Raamattu vyöhykkeellä

    • Minusta tämä on reilu peli. Kristityn omistajan kauppa, kristityn omistajan oikeus päättää mitä myydään ja mitä ei.

      (Toki voi kysyä onko postipalvelulaissa jotain kieltävää pykälää. Tuskin, koska kuitenkin tuolla myydään merkkejä joilla asian saa tehtyä eli kirjeen lähtemään.)

      • 8576

        Toki omistaja saa päättää mitä myymälöissä myydään. Veikkaan kuitenkin, että Postin kanssa tulee onkelmia seuraavissa sopimusneuvotteluissa, ainakin kolmen asiamiespostin osalta.

        "Kaikissa ketjun liikkeissä myydään postimerkkejä, lisäksi Ylivieskan, Kaustisen ja Haapajärven myymälät toimivat myös asiamiesposteina."


      • 8576 kirjoitti:

        Toki omistaja saa päättää mitä myymälöissä myydään. Veikkaan kuitenkin, että Postin kanssa tulee onkelmia seuraavissa sopimusneuvotteluissa, ainakin kolmen asiamiespostin osalta.

        "Kaikissa ketjun liikkeissä myydään postimerkkejä, lisäksi Ylivieskan, Kaustisen ja Haapajärven myymälät toimivat myös asiamiesposteina."

        Näinhän se on, kauppias (tai ketju) päättää valikoiman, ja asiakas äänestää euroillaan.
        Asiamiespostitkin ovat osa postin julkista palvelua, jonka täytyy olla kaikkien saatavilla. Esimerkiksi asiamiespostien esteettömyydestä on ollut jotain jupakkaa, johon ihan oikeusasiamieskin on joutunut ottamaan kantaa. Luulisi, että kaikki postin palvelut tulee olla saatavilla asiamiesposteistakin, mutta onko palveluehdoissa sitten jotain määräyksiä tuleeko esimerkiksi koko postimerkkivailkoiman esim. uutuuksien suhteen olla tarjolla, vai riittääkö että kaikkien hinta- ja postiluokkien merkeista on edes jotain myynnissä?

        Postin sivuilla sanotaan:"Postimerkkien lisäksi posteissa ja Postin verkkokaupassa (www.posti.fi/ostoksille) on myynnissä myös Tom of Finland -postikorttipakkauksia. ", minkä perustella luulisi, että näitä on kaikissa posteissa, myös Halpa-Halli -asiamiesposteissa, koska myyntiä ei rajata mitenkään "useimmissa posteissa" tms.


      • 1 + 14

        Reilu peli, joo, mutta se ei ollutkaan pointtini, vaan koko homman älyttömyys. Lapsellista toimintaa kristityiltä. Ja samaan aikaan kirkossa intetään, että homot eivät ole kristityille mikään ongelma. Höpö höpö.


      • 1 + 14 kirjoitti:

        Reilu peli, joo, mutta se ei ollutkaan pointtini, vaan koko homman älyttömyys. Lapsellista toimintaa kristityiltä. Ja samaan aikaan kirkossa intetään, että homot eivät ole kristityille mikään ongelma. Höpö höpö.

        Tämä on kyllä totta.

        Yritän vain toisinaan muistaa kehua kun jotain tehdään mielestäni oikein, tässä tapauksessa siis uskonto näkyy juuri niinkuin sen sopiikin näkyä. (Oletan, että Halpa-Hallin omistaja ei kai ole vaatinut mainittujen merkkien kieltämistä, eikä aja esimerkiksi uskontoa kouluihin.)


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        Tämä on kyllä totta.

        Yritän vain toisinaan muistaa kehua kun jotain tehdään mielestäni oikein, tässä tapauksessa siis uskonto näkyy juuri niinkuin sen sopiikin näkyä. (Oletan, että Halpa-Hallin omistaja ei kai ole vaatinut mainittujen merkkien kieltämistä, eikä aja esimerkiksi uskontoa kouluihin.)

        En minä tuossa mitään kehuttavaa näe eikä se nyt erityisen oikein ole, se vain on ei-väärin mutta ei sen enempää.


      • rainbowshy kirjoitti:

        En minä tuossa mitään kehuttavaa näe eikä se nyt erityisen oikein ole, se vain on ei-väärin mutta ei sen enempää.

        On se kehuttavaa. Uskovaisten kuuluukin pitää kiinni omasta julistuksestaan, eikä yrittää mielistellä kaikkia. Komppaan Joria kybällä tällä kertaa!


    • Huhhahheijaaa

      Kirkko yhtäältä vastustaa virallisessa lausunnossaan eduskunnalle avioliittolain tasa-arvoistamista ja toisaalla samaan aikaan pyytää homoilta anteeksi pahoja tekojaan...

      • Nasse..

        "Kirkko yhtäältä vastustaa virallisessa lausunnossaan eduskunnalle avioliittolain tasa-arvoistamista ja toisaalla samaan aikaan pyytää homoilta anteeksi pahoja tekojaan... "


        Sitä kutsutaan uskismoraaliksi


      • Nasse.. kirjoitti:

        "Kirkko yhtäältä vastustaa virallisessa lausunnossaan eduskunnalle avioliittolain tasa-arvoistamista ja toisaalla samaan aikaan pyytää homoilta anteeksi pahoja tekojaan... "


        Sitä kutsutaan uskismoraaliksi

        "Sitä kutsutaan uskismoraaliksi"

        Käsittääkseni virallinen termi on "moniääninen kirkko"


      • Jappervokki
        UskonnotonLähimmäinen kirjoitti:

        "Sitä kutsutaan uskismoraaliksi"

        Käsittääkseni virallinen termi on "moniääninen kirkko"

        Kun kirkon jäsenmäärä vähenee, niin moniäänisyys häviää. Sitten puhutaan vain "moniääliöisestä kirkosta".


    • FUCKIFUUU

      Mitä meinaatte, aiotteko boikotoida Halpa-Halleja? Jatkossa boikotoin HH-ketjua mutta en siksi että he eivät myy homotuotteita tai alkoholia vaan siksi että firmaa johtaa vaaralliset kristityt.



    • Täysi typerys

      Jotenkin tälläista ryhtiliikettä kaivattaisiin enemmänkin, siis että ihmiset voisivat elää vakaumustensa mukaan. Nykyään kun kaikki on myytävänä. Henkilökohtaisesti pidän siitä, että HH pitää ovensa sunnuntaisin kiinni. Näistä postimerkeistä en osaa sanoa juuta enkä jaata, minä en niistä tykkää, mutta aika monelle ne tuntuvat merkitsevän paljon.

      Ei niissä posteissa tarvi olla kaikenlaisia merkkejä myytävänä, minulle koitettiin myydä viime jouluna joulukortteihin kevätkukkien kuvia yhdellä ärrällä.

    • kauniimpia merkkejä on

      Jaa, jaa. Minä tunnen monta homoa. Kaikki mukavia ihmisiä. Silti en halua ostaa Tom of Finland -postimerkkejä enkä liimata niitä postilähetyksiini. Eivät vain ole makuuni. Kauniimpia postimerkkejä on valittavana paljon. Ja EN ole uskovainen.

    • kristitty1

      Minusta HH toimii oikein. Jokaisella firmalla on oikeus päättää, mitä myy ja mitä ei. Yrityksellä pitäisi olla myös oikeus ottaa huomioon asiakaskunnan toiveet ja mieltymykset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7470
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2896
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1746
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1384
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      46
      799
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe