VA-lehdestä

Terveisiä liittovaltuustosta. Ennen asiaa nimimerkin Rahahanat kiinni iloksi tarjoilut ;=)

Kokouksessa join kahvia (Meiran reilu kahvi) ja söin keksejä (Jyväshyvän kaurakeksit). Vieressäni ainakin valtuutettu Pilli joi teetä (Lipton Earl Grey jos näin oikein). Kokouksen virallisen osuuden jälkeen valtuusto söi pizzat (Americana) ja joi (Coca Cola Zero).

Asiaan.

Puimme mm. VA-lehteä. Sen postituskuluja voisi pienentää ohuemmalla paperilla, mutta se ei oikein toimi kannessa; ja kahden eri paperin käyttö taas maksaa, joten tästä ei näytä saavan säästöä. Eräs mahdollisuus olisi kysyä ketkä jäsenistä sen haluavat ja keille riittää sähköinen versio.

Mitä mieltä tästä ollaan? Itse ajattelen, että paperinen lehti on kivempi lukea. Lisäksi paperilehti tarkoittaa, että ehkä 1700 kotitalouden pöydällä lojuu lehti, jonka ehkä aina välillä huomaa joku kylässä käyvä kaveri; pientä mainosta sekin.

Osa järjestöistä toimii ilman lehteä, vaikkapa Effi. Aika laajasti kuitenkin järjestöillä on jäsenlehti. Toki toisaalta ei pidä tehdä kuten muut vaan kuten hyvin on.

5

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielestäni olisi paikallaan että lehden voisi halutessaan saada pelkästään linkkinä PDF:ään. Näin toimii ainakin eräs hyväntekeväisyysjärjestö jonka kannatusjäsen olen, ja mielestäni se on molemminpuolin hyvä diili. Heillä säästyy rahaa siihen ydintoimintaan ja minä saan silti yhdistyksen uutiset kustannustehokkaasti ja sähköisesti.

      Jos minä olen sitä mieltä että sähköinen lehti on kivempi lukea ja sinä sitä että paperinen, niin miksipä ei tarjottaisi kullekin sitä vaihtoehtoa joka on itselle mieluisin?

      Ja kyllähän sähköinenkin lehti on pientä mainosta, joskin ihan eri muodossa. Kun lehti on netissä niin siihen eksyy silloin tällöin satunnaisia lukijoita googlen kautta, jotka voivat myös innostua toiminnasta sitä kautta...

      • Sähköinen lehti on varmaankin tarkoitus säilyttää joka tapauksessa. Tai ainakaan minä en näe ihmisten kuuluvan va-liittoon saadakseen lehden (tai muuta mukavaa) vaan tukeakseen aatetta.

        Seuraava kysymys on sitten se, miten kulut muuttuvat lehden painosmäärän mukana. Tuskin ainakaan lineaarisesti, mutta ehkä nykytekniikan aikana jo lähes lineaarisesti.


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        Sähköinen lehti on varmaankin tarkoitus säilyttää joka tapauksessa. Tai ainakaan minä en näe ihmisten kuuluvan va-liittoon saadakseen lehden (tai muuta mukavaa) vaan tukeakseen aatetta.

        Seuraava kysymys on sitten se, miten kulut muuttuvat lehden painosmäärän mukana. Tuskin ainakaan lineaarisesti, mutta ehkä nykytekniikan aikana jo lähes lineaarisesti.

        Postikulut ja painokulut varmasti kevenevät jonkin verran. Taitto ja sisällön tuottaminen toki maksavat saman verran kuin aiemminkin, mutta epäilen että ne eivät ole se kallein osa lehden tuotantoa, vaan nimenomaan nuo paino- ja postituskulut.


      • Humanisti-vapari

        Yhdistykset voivat kokeilla kysyä jäsenkirjeess jäseniltä, ketkä haluavat yhdistyksen jäsenkirjeen/tiedotteen vain sähköpostin liiteenä tai viestissä oleva liiteenä pdf-tiedostoon. Näin muosotuvan tiedon pohjala voinee päätellä suuntaa antavasti muta ei tarkaan, kuinka moni ehkä voisi haluta liiton jäsenlehden (ja samalla osin myös yleisölehden) ainoasaan sähköisenä linkkinä.

        Lienee kuitenkin niin, että osa niistä, jotka haluavat jäsenkirjeen sp-viestin linkkinä, haluavat kuitenkin lehden lehtenä. (Ja voihan VA-lehden joskus antaa myös näytenumerona kavereille tai naapureille.:-)


    • linus72

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      43
      2218
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2088
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1950
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      393
      1707
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1112
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      977
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      909
    Aihe