# # Noin neljänkymmenen vuoden aikana siihen mennessä,
kun Kristuksen taivaallinen hallinto alkoi vuonna 1914,
raamatuntutkijat olivat vapautuneet monista
kristikunnan epäraamatullisista opeista,
sellaisista kuin lapsikaste,
ihmissielun kuolemattomuus,
kiirastuli,
helvetintulen piina ja kolmiyhteinen Jumala.
Kaikkien väärien ajatusten
puhdistamiseen tarvittiin kuitenkin lisää aikaa.
Esimerkiksi 1920-luvulla monet raamatuntutkijat
käyttivät rintaneulaa, jossa oli risti ja kruunu,
ja he viettivät joulua ja muita pakanallisia pyhäpäiviä.
Jotta palvonta olisi puhdasta,
on kuitenkin luovuttava kaikista epäjumalanpalveluksen jäänteistä.
Kristityn uskon ja elämäntavan täytyy perustua
yksinomaan Jumalan sanaan, Pyhään Raamattuun
(Jesaja 8:19, 20; Roomalaisille 15:4).
On väärin lisätä jotakin Jumalan sanaan
tai ottaa siitä jotakin pois
(5. Mooseksen kirja 4:2; Ilmestys 22:18, 19). # #
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/2000001?q=Jotkut raamatuntutkijat syventyivät mittaamaan tuon pyramidin eri piirteitä saadakseen selville esimerkiksi päivän jona he menisivät taivaaseen&p=par
kun Kristuksen taivaallinen hallinto alkoi vuonna 1914,
raamatuntutkijat olivat vapautuneet monista
kristikunnan epäraamatullisista opeista,
sellaisista kuin lapsikaste,
ihmissielun kuolemattomuus,
kiirastuli,
helvetintulen piina ja kolmiyhteinen Jumala.
Kaikkien väärien ajatusten
puhdistamiseen tarvittiin kuitenkin lisää aikaa.
Esimerkiksi 1920-luvulla monet raamatuntutkijat
käyttivät rintaneulaa, jossa oli risti ja kruunu,
ja he viettivät joulua ja muita pakanallisia pyhäpäiviä.
Jotta palvonta olisi puhdasta,
on kuitenkin luovuttava kaikista epäjumalanpalveluksen jäänteistä.
Kristityn uskon ja elämäntavan täytyy perustua
yksinomaan Jumalan sanaan, Pyhään Raamattuun
(Jesaja 8:19, 20; Roomalaisille 15:4).
On väärin lisätä jotakin Jumalan sanaan
tai ottaa siitä jotakin pois
(5. Mooseksen kirja 4:2; Ilmestys 22:18, 19). # #
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/2000001?q=Jotkut raamatuntutkijat syventyivät mittaamaan tuon pyramidin eri piirteitä saadakseen selville esimerkiksi päivän jona he menisivät taivaaseen&p=par
Vastaukset 12
Vanhimmat
Totta, aina Raamatun sanan mukaan
Eipäs, ei Jesajassa eikä Raamatussa ylipäätänsä ole vuotta 1914.
Lahkon kirjoituksissa se on, sen kehityshistoria alkaa vuoden 1874 maailmanlopun siirtymisenä vuoteen 1914, sitten Jeesuksen paluuvuotena (näkymättömänä, korosti seura, suotta, muutenhan Jeesus olisi nähty).
vuoden 1914 esittämisen lahko sanoo perustavansa laskelmaan, laskelma on todettu jokseenkin tarkasti adventistien laskelmaksi.
Mutta oliko jo Jerusalemin tuhon väärä vuosi 607 eaa adventisteilla, kertokaa, todistajat.
Nykyään vuodesta 1914 kiinnipitäminen on merkinnyt Jeesuksen puheen yhdestä sukupolvesta muuttamista kahdeksi sukupolveksi lahkossa.
Jeesuksen sanoo nykyvartiotorni olevan taivaassa kuninkaana, mutta milloin palasi taivaaseen vuonna 1914 tapahtuneen maahan palaamisensa jälkeen, kuten lahkon oppi oli ?
>> Lahkon kirjoituksissa se on, sen kehityshistoria alkaa vuoden 1874 maailmanlopun siirtymisenä vuoteen 1914,
Ota ensin asioista kunnolla selvää, ettet kritiikkinä lausu toistuvasti läpiä päähäsi.
"Changed Dates :: Failed Predictions"
- http://www.jwfacts.com/watchtower/1800s.php
"1914 : Failed Watchtower Prophecy"
- http://www.jwfacts.com/watchtower/failed-1914-predictions.php
-
....# # Noin neljänkymmenen vuoden aikana siihen mennessä,
kun Kristuksen taivaallinen hallinto alkoi vuonna 1914,
raamatuntutkijat olivat vapautuneet monista
kristikunnan epäraamatullisista opeista...
Ja tilalle tuli Vt-seuran pitkäikäisin valehteluaihe, eli väite siitä, että jeesuksen 1914 paluuta olisi opetettu jo ennen vuotta 1914.
....Kaikkien väärien ajatusten
puhdistamiseen tarvittiin kuitenkin lisää aikaa.
1914-vedätyksen vääristä ajatuksista ei sitten ole haluttukaan eroon, vaikka aikaa olisi ollut.
>> On väärin lisätä jotakin Jumalan sanaan tai ottaa siitä jotakin pois
(5. Mooseksen kirja 4:2; Ilmestys 22:18, 19).
Ongelmana on se, että Vartiotorniseura on loputtomilla tulkinnoillaan toiminut juurikin yllä kerrotulla tavalla ja jopa hyvin vakavissa asioissa.
Sen oma oppihistoria on täynnänsä Jumalan nimissä esitettyjä ja sittemin vääriksi osoittautuneita luopio-oppeja, ennustuksia ja vaatimuksia.
"Esimerkiksi joidenkin tuon suuren pyramidin käytävien pituuden sanottiin osoittavan, milloin alkaa Matteuksen 24:21:n ”suuri ahdistus” sellaisena kuin se silloin ymmärrettiin. Jotkut raamatuntutkijat syventyivät mittaamaan tuon pyramidin eri piirteitä saadakseen selville esimerkiksi päivän, jona he menisivät taivaaseen!"
Ristiriitoja ja taitavaa sanoilla ja ajatuksilla todellisuuden manipulointia.
Mittaaja, tulkitsija ja väärin ennustaja oli C.T.Russell. ...... Näin nuo Jumalan ainoan puhetorven roolista esitetyt ja pelastuksen ehtoina olevat räikeän väärät opit ja julkiset väärät ennustukset muuttuvat kaunistellen ja todellisuuden luonteesta valehdellen vain joidenkin henkilökohtaisiksi harhapoluiksi ja "silloiseksi ymmärrykseksi" "matkalla valon kirkastumiseen".
( Mooseksen kirja 18:20-22 )
Vt-seura antaa itselleen anteeksi kaiken mahdollisen ja mahdottoman, samalla kun se vastaaviin ja vähempäänkin syyllistyneet tuomitsee luopio-opettajiksi, jakaumien ja Humenyksen kaltaisen kuolion aiheuttajiksi, ja toisten uskon kompastuttajiksi.
Jäsenensä se erottaa ja tuomitsee elinikäsesti kartettaviksi jo pelkästään osittaisestakin erimielisyydesta kuloinkin voimassa olevien oppiensa suhteen.
Jopa "edistyvän puhdistumisenkin" se narsistisuudessaan ottaa vain omaksi oikeudekseen.
Avauksen lainauksesta: "Noin neljänkymmenen vuoden aikana siihen mennessä, kun Kristuksen taivaallinen hallinto alkoi vuonna 1914, raamatuntutkijat olivat vapautuneet monista kristikunnan epäraamatullisista opeista, ... "
Vartiotorniseuran röyhkeydellä ja epärehellisen narsisitisella julkeudella ei ole rajaa.
Lista Vt-seuran luopio-opeista ja räikeän vääristä menetelyistä sotaoblikaatioiden ostoineen on laaja tuona väitettynä Jeesuksen toimesta valituksi tulemisen aikana.
Eikä vähäisin. Edelleen tuon väitetyn tarkastuskäynnin aikaan ja hyvin kauan sen jälkeenkin 20-luvun lopulla Vt-seura edelleen opetti ehdottomana jumalisen totuutena Jeesuksen toisen tulemisen varmuudella tapahtuneen vuonna 1874. .... "Surely there is not the slightest room for doubt that ..."
"The time of the Lord’s second presence dates from 1874... " (The Harp of God 1921 p. 231)
"The Scriptures show that the second presence (of the Lord) was due in 1874... This proof shows that the Lord has been present since 1874... " (w23 March 1 p. 67)
"Surely there is not the slightest room for doubt that in the mind of a truly consecrated child of God that the Lord Jesus Christ is present and has been since 1874." (w24 Jan. 1 p. 5)
"The second coming of the Lord therefore began in 1874..." (Creation 1927 pp. 289, 291, 297, 298, 318)
"The Scriptural proof is that the second presence of the Lord Jesus Christ began in 1874 A.D." (Prophecy 1929 p. 65)
“From 1874 onward is the time of the Lord’s second presence, as above stated…This circumstantial evidence fulfilling prophecy is what constitutes the physical facts, and is proof corroborative of the Lord’s presence since 1874…His presence beginning in 1874, he has carried on his harvest work from 1874 forward…” (Our Lord’s Return 1929 pp. 27, 33, 37)
Alla rooli josta käsin kaikki nuo väärät opit ja ennustukset on lausuttu.
”Kaikkien niiden, jotka haluavat ymmärtää Raamattua, tulisi tunnustaa, että ”Jumalan erittäin moninainen viisaus” voi tulla tunnetuksi ainoastaan Jehovan viestintäkanavan, uskollisen ja ymmärtäväisen orjan, kautta.” (Vartiotorni 1. lokakuuta 1994 s. 8)
"On näin ollen tärkeää pysyä sen totuuden ymmärryksen tasalla, jonka Jehova paljastaa meille Sanansa ja uskollisen ja ymmärtäväisen orjaluokan välityksellä." (Vartiotorni 1. joulukuuta 2002 s. 22)
"Uskollinen orja on myös ymmärtäväinen siinä mielessä, että se ei toimi julkeasti menemällä Jehovan edelle eikä myöskään vitkastele, kun jotakin asiaa koskeva Jumalan ohjaus on selvä." (Vartiotorni 15. helmikuuta 2009, s. 27)
"Ryhmänä orjaluokka on antanut erinomaisen mallin ”seuraamalla jatkuvasti Karitsaa, minne hän meneekin”. - - Heidän suustaan ei löydetä mitään opillisia valheita, ja he pysyvät ”moitteettomina” eli puhtaina Saatanan maailman tahroista." (Vartiotorni 15. helmikuuta 2009, s. 24)
"Orja saa siis ohjausta Jehovalta. Siksi voimme luottaa täysin siihen raamatulliseen ymmärrykseen ja opastukseen, jota orja meille antaa." (Vartiotorni 15. helmikuuta 2009, s. 24, 25)
*** .
Charles T. Russellin vuonna 1886 julkaisemassa kirjassa,
jota alettiin sanoa Jumalan aikakausisuunnitelmaksi,
oli kaavio,
joka yhdisti ihmiskunnan aikakaudet
Egyptissä sijaitsevaan Gizan suureen pyramidiin
. Tämän farao Kheopsin muistomerkin ajateltiin olevan se patsas,
johon viitataan Jesajan 19:19, 20:ssä:
”Sinä päivänä osoittautuu olevan alttari Jehovalle keskellä Egyptin maata
ja sen rajan tuntumassa patsas Jehovalle.
Ja se on osoittautuva merkiksi ja todistukseksi
armeijoiden Jehovalle Egyptin maassa.”
Miten tuo pyramidi voisi liittyä Raamattuun?
Esimerkiksi joidenkin tuon suuren pyramidin käytävien pituuden sanottiin osoittavan, milloin alkaa Matteuksen 24:21:n ”suuri ahdistus” sellaisena kuin se silloin ymmärrettiin.
Jotkut raamatuntutkijat syventyivät mittaamaan
tuon pyramidin eri piirteitä saadakseen selville esimerkiksi päivän,
jona he menisivät taivaaseen! **
http://wol.jw.org/fi/wol/d/r16/lp-fi/2000001?q=pyramidin käytävien pituuden sanottiin osoittavan&p=par
Joopas, kyllä jehovantodistajilla on nykyään ihan toisenlaiset opit kuin menneisyydessa
Russelilaisilla 'raamatuntutkijoilla'
>> Joopas, kyllä jehovantodistajilla on nykyään ihan toisenlaiset opit kuin menneisyydessa Russelilaisilla 'raamatuntutkijoilla'
Vain tuon sanoaksesi koit sitten tarpeelliseksi lainata liki koko aloituksen...
Vartiotorniseuran oppihistoria on luopioitumisen jatkumoa. Ensi luopiouduttiin adventismista (vaikka siltä perityt vuosilaskelmat edelleen ovat opeissa), sitten Russelista, sitten Rutherfordista, sitten Nathan Homer Knorr'ista, sitten Frederick William Franzista jne.
Jokainen edellämainituista erotettaisiin syvästi halveksittuna luopio-opettajana, mikäli palaisi kertomaan totuutena tuolloisista oppinäkemyksistään.
Totuudessa pysyminen edellyttää edistyvää luopiotumista, joskin kulloinkin voimassa olevasta luopioudesta luopiouituminen katsotaan luopio-opettajuudeksi ja erottamisen perusteeksi.
Jopa aikamme uudesta opista vuoden 1914-tupla-sukupolvesta vastuussa olevien hallintoelimen jäsenien tulisi erottaa itse itsensä luopioina.
"Jos olet nuori, niin sinun on myös tunnustettava se tosiasia, ettet ehdi tulla vanhaksi nykyisessä asiainjärjestelmässä. Miksi et? Koska kaikki Raamatun ennustusten täyttymyksen todisteet osoittavat, että tämä turmeltunut järjestelmä on saava loppunsa muutaman vuoden kuluessa."
"Jeesus ennusti siitä sukupolvesta, joka näki "viimeisten päivien" alun vuonna 1914: "Tämä sukupolvi ei katoa, ennen kuin kaikki nämä tapahtuvat." – Matt. 24:34. Niinpä jos olet nuori, et ehdi toteuttaa mitään tämän järjestelmän tarjoamaa elämänuraa."(Herätkää! 8.9.1969 s.14)
....Joopas, kyllä jehovantodistajilla on nykyään ihan toisenlaiset opit kuin menneisyydessa
Russelilaisilla 'raamatuntutkijoilla'
Aivan totta, Vt-seuran omintakeisista alkuperäisistä näkemyksistä vain muutama on edelleen koskemattomana, kaikki muu on mennyt uusiksi ja menee kaiken aikaa yhä uudemman kerran. Tämä siis siitä huolimatta, että niitä markkinoitiin raamatullisina ja parhaimmillaan Jehovalta saatuina.
Miksi jehovantodistajat väittävät hylänneensä lapsikasteen, vaikka he kastavat lapsia? Ainakin minun silmissäni 12v ihminen on lapsi.
>> Miksi jehovantodistajat väittävät hylänneensä lapsikasteen, vaikka he kastavat lapsia? Ainakin minun silmissäni 12v ihminen on lapsi.
Hyvä havainto. Etenkin ottaen huomioon ettei Vartiotorniseurasta sittemmin ole mahdollista halutessaan päästä eroon menettämättä eliniäksi kaikkia tuossa uususkonnossa olevia rakkaita läheisiään.
Seura kertoo kasteen olevan kaikkein tärkein ja suurin askel ihmisen elämässä, heti puolisonvalinnan jälkeen.
Se kannustaakin järkevästi odottamaan ohi "nuoruuden kukoistuksen" kypsään ikään ja sittenkin suureen malttiin aviopuolisoa harkitessaan.
Samaan aikaan se kannustaa ja liki työntää henkisesti ja elämänkokemukseltaan täysin keskenkasvuisia ja suorastaan lapsia ottamaan peruuttamattomat seuraukset omaavan kasteaskeleen.
Vaikka seura neuvookin tutkimaan eri asioita niiden totuudellisuuden varmistaakseen, sekä väitteiden puolesta että vastaan, niin todellisuudessa se ei anna siihen mahdollisuutta itseään koskien.
Keskenkasvuonen lapsi ei todellisuudessa edes tiedä millaiseen ja millaisen historian omaavana uususkontoon on sitoutumassa ja tulevian raskaiden sanktioiden alaiseksi, mikäli sittemmin mielensä muuttaa asioita selvitettyään.
....Keskenkasvuonen lapsi ei todellisuudessa edes tiedä millaiseen ja millaisen historian omaavana uususkontoon on sitoutumassa ja tulevian raskaiden sanktioiden alaiseksi, mikäli sittemmin mielensä muuttaa asioita selvitettyään.
Johtuu suoraan siitä, että lasta opettavat aikuiset eivät tiedä opetuksensa heikkouksia, vaan sokean kritiikittömästi toistelevat heille toisteltuja väitteitä.
Tuo 1874 näyttää tosiaan olleen Jeesuksen paluun vuosi maan päälle, 1914 oli lopun vuosi (pelkän maailmanlopun, 1975 oli sekä maailmanloppu että järjestelmäasiain päättäjäiset samana vuonna) ennen vuotta 1914, nyt muistamatta vuotta muutettiin 1914 merkitys Jeesuksen paluun vuodeksi.
Nykyään noita salataan ja valehdellaan vartiotornilehdessä.
Raamatussa valheen isä on perkule
5 Moos 18:20-22 sanoo väärän profeetan tunnistettavan siitä ettei ennustuksensa toteudu