Tilastotietoa Vapaa ajattelija -lehden alamäestä:
- Levikki 2013 2600 kpl, 2014 2200 kpl.
- Tilausmaksutuotot ovat alamäessä. 2013 niitä saatiin 3380 euroa, arvio vuodelle 2015 on 2750 euroa
- Lehden kokonaistuotoiksi 2013 kerrotaan 8380 euroa ja kokonaiskuluiksi 23000 euroa. Tappiota tuli siis 14620 euroa. Vuonna 2013 lehden tappio oli 12639,18 euroa.
- Tilausmaksuja lehti sai tammi-lokakuussa vain 521 euroa, kun talousarvio arvioi niiden määräksi koko vuonna 3500 euroa.
- Lehti ei ole onnistunut hankkimaan esimerkiksi ilmoitustuottoja.
http://www.ateistit.fi/uutiset/uuti141231a.html
Lehden alamäki heijastaa liiton yleistä alamäkeä. Tilannetta ei paranna se, että kirjoittajiin otetaan ketä vain anarkisteista alkaen.
- Levikki 2013 2600 kpl, 2014 2200 kpl.
- Tilausmaksutuotot ovat alamäessä. 2013 niitä saatiin 3380 euroa, arvio vuodelle 2015 on 2750 euroa
- Lehden kokonaistuotoiksi 2013 kerrotaan 8380 euroa ja kokonaiskuluiksi 23000 euroa. Tappiota tuli siis 14620 euroa. Vuonna 2013 lehden tappio oli 12639,18 euroa.
- Tilausmaksuja lehti sai tammi-lokakuussa vain 521 euroa, kun talousarvio arvioi niiden määräksi koko vuonna 3500 euroa.
- Lehti ei ole onnistunut hankkimaan esimerkiksi ilmoitustuottoja.
http://www.ateistit.fi/uutiset/uuti141231a.html
Lehden alamäki heijastaa liiton yleistä alamäkeä. Tilannetta ei paranna se, että kirjoittajiin otetaan ketä vain anarkisteista alkaen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Kun suunta on tuo, kulttuurilehtitukeakaan ei enää tarvittaisi. Se on kuolevalle lehdelle vain tekohengitystä. Toivottavasti valtio tajuaa ainakin leikata tukea.
Lehti toimii yhä enemmän valtion varassa, kun sille ei ole todellista kysyntää. Tässä näkyy hienosti, miten VA-liitto sosialisoi lehteään.
Oletko johdonmukaisesti samaa mieltä muidenkin lehtien osalta? Esimerkiksi Salem, Sana ja Työ, Fides jne, kannatatko noiden tuen leikkaamista jos levikki supistuu?
Seuraan tilannetta vain VA-lehden osalta. Koska siinä sisällön taso on niin kehno, en pitäisi huonona, jos VA-lehti lakkautettaisiin. Tämä siis koskee VA-lehden tekohengitystä.
No mutta: Olet siis lukenut Vapaa Ajattelijaa!
Tämähän on vallan loistavaa edistystä. Nyt voimme keskustella lehden sisällöstä. Haluatko aloittaa jostain tietystä numerosta tai vuosikerrasta, yksittäisestä jutusta vaiko jostain teemasta? Tai tietysti lehdestä voi puuttuakin jotain.
Lehdestä puuttuu paljon. Keskeinen puute on valtiontukeen kriittisesti suhtautuva kirjoittelu. Myös uskonnonvapausnäkemyksiänne tulisi arvioida rehellisen kriittisesti eikä alentaa lehteä tyhjäksi goebbelsmäiseksi propagandaksi.
Lehti voisi olla suoraselkäinen ja vaatia lehtituen lopettamista itselleen.
Tämä selvä. Lehden ei siis pidä saada kulttuurilehtitukea, koska lehdessä ei ole juttuja, joissa vaaditaan lehden kulttuurilehtituen lopettamista.
Entä onko lehteen laitetuissa jutuissa kritisoitavaa?
Ne on roskaa.
Höh, juuri kun ajattelin että päästään asiasta keskustelemaan. Koska et yksilöinyt mitään lehteä, heitän esille vaikka tämän:
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2014/12/13/uskonto-ukrainan-sisallissodassa/
Artikkeli voi toki olla roskaa, mutta kerro miten. Vääriä tietoja, kuten...? Epäselvästi selostettu, koska...? Huono taitto, sillä...?
Yleinen, vapaa-ajattelijoiden propagandaa puolueellisesti tukeva näkökulma. Ei kiitos!
Tarkenna nyt hieman. Mitä olennaista tuossa jutussa on jäänyt kertomatta, mikä sivuseikka nostettu muka pääasiaksi tms?
Vaikka siellä lukis mitä, käytännössä koko toiminta on silkkaa valehtelua ja varastamista. Siksi se on roskaa koko lehti niinkuin vaparisakkiikin.
Eli et löytänyt artikkelista virheitä tai puolueellista näkökulmaa. Todennäköisimmin et tiedä Ukrainan tilanteesta mitään, mutta et voi myöntää sitäkään.
Todennäköisimmin sinä et siedä kritiikkiä.
Olisi peräti merkillästä, jos va-lehdessä ei olisi huonojakin artikkeleita. Siksi on kummallista, jos ei osata esittää esimerkkiä sellaisesta.
Rahahanat kiinni taitaa harrastaa horoskooppeja. Sen verran yleistoimiva kommentti oli hänen kritiikkinsä: "Yleinen, XXXn propagandaa puolueellisesti tukeva näkökulma. Ei kiitos!" Sopii mainiosta minkä tahansa järjestön lehden mihin tahansa artikkeliin.
Lehden taso ei ole päätä huimannut. Viime vuoden viimeiset numerot keskittyivät seksiin ja väkivaltaan. Näissähän se anarkistikin kirjoitti.
Vieläkö edetään sadomasokismiin? Seksi-väkivalta-linjalta se olisi luonteva jatko. Männävuosinahan oli markiisi Sadea tutkineet tyypin artikkeli.
Ehkä olisi parempi, että kulttuurilehtitukea ei myönnettäisi niin tätä sontaa ei enää suollettaisi maailmaan.
Se lehti on pelkkää pelleilyä täynnä. Siinä on se hyvä puoli, että roska vie mukanaan vaparien mainetta ja edistää näin koko liiton romahdusta.
Filosofian professori Timo Airaksisen juttu "Onko globaali etiikka mahdollinen?" on julkaistu Vapaa Ajattelija -lehden numerossa 2/2014,
http://vanhat.vapaa-ajattelijat.fi/node/290
Nimimerkin "Lehti lakkautettava" teksti on brutaalilla roviolinjalla.
Lehden vanhempiin numeroihin voi tosiaan tutustua nettiarkiston kautta laajemminkin: http://vapaa-ajattelijat.fi/lehden-arkisto/
Uusimpiin suoraan tästä: http://vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti/
Korjaus: Juttu onkin lehdessä 2/2013.
Se päättyy muuten seuraavasti:
"Entä jos toinen osapuoli ei kunnioita ihmisarvoa? Pitääkö siitäkin neuvotella ja sopia kompromisseista? Tuskin kukaan moraalisesti vastuunalainen ihminen haluaa sitä tehdä. Jos toinen edelleen vaatii ihmisarvoa loukkaavien uskomusten toteuttamista, sitten on sodittava. Juuri tämä on ongelma. Ihmisten uskomukset ovat mitä ovat, usein järjettömiä, loukkaavia ja inhottavia, kaiken sovittelun tuolla puolen. Optimisti väittää, että kaikki uskomukset ovat kohtuullistettavissa ja järkiperäistettävissä – siis soviteltavissa yhteen. Pessimisti pitää ihmisen itsepäistä irrationaalisuutta faktana.
Timo Airaksinen
Professor
Moral and Social Philosophy
University of Helsinki"
Juu, vaparit varmaan pettyivät. Olihan Airaksinen tutkinut de Sadea ja olisi voinut kirjoittaa jotain tästä:
"Sadea pidetään valistusfilosofina, mutta filosofina hän on varsin kiistelty hahmo. Joillekin hän edustaa valistukseen kuuluneen sosiaalisen emansipaation äärimmäistä huipentumaa kirjoittaessaan neuvoja siitä, miten ulostetta voidaan käyttää avuksi seksuaalisessa kanssakäymisessä."
"Markiisi de Saden nimestä on johdettu sana sadismi. Saden filosofiassa korostuu vahvasti nihilismi sekä uskonnonvastaisuus. Hän kritisoi uskontoa ankarasti todeten sen olevan ihmisen luoma harha. - - Saden ajattelussa sosiaalisista normeista vapaa nautinnon hakeminen ja vihollisuus elämää kohtaan ovat korkeimpia päämääriä."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Markiisi_de_Sade
Porno- ja pyllykampanjat, viime vuoden vaparilehden seksi- ja väkivaltanumerot... Tarvitseeko enää sanoa enempää?
Miksi moraalifilosofi ei olisi saanut tutkia de Sadea ja vieläpä julkaisfa siitä tutkimuksen kansainvälisillä tieteellisillä foorumeilla, jos kerran itse täällä julkaiset de Sadesta kertovaa wikipediatekstiä?
Airaksinen, Timo: Markiisi de Saden filosofia. (The philosophy of the Marquis de Sade, 1995.) Englannin kielestä kääntänyt Manu J. Vuorio. Helsinki: Gaudeamus, 1995. ISBN 951-662-613-0.
Pitäisikö sinun, sananvapauden vastaisen nimimerkin ottaneen nimimerkkikirjoittajan kiroittelu täällä lakkauttaa sillä perusteella, että olet käsitellyt de Sadea tekstissäsi?
Miksi sinä vääristelet sanojani? Pyhittääkö Aate keinot?
En minä ole kieltänyt Airaksista tutkimasta. Enkä edes arvostellut häntä vaan vapariliiton lehteä, joka on järkyttävän huonotasoinen. Airaksinen on järkevimmästä päästä. Hänhän ei ole vapari ja artikkelissa on havaittavissa piikkejä vapareita kohtaan.
Kun tuommoinen ihminen kuin sinä puolustaa vaparilehteä, se on viimeinen pisara minulle ja osoittaa ettei lehti voi olla hyvä. Ethän sinä hyvää lehteä puolustaisi.
Humanisti-vapari taas levittää valheitaan. Mieliaiheessaan muuten, mutta perehtyy Sadeen ihan vain tieteellisestä mielenkiinnosta tietysti.
Tunnutpa sinäkin de Saden tuotannon tuntevan, kun noin kärkkäästi kommentoit. Mikäpä on ollut oma motiivisi tutustua aiheeseen?
Haluan tietää, mitä Humanisti-vaparin päässä liikkuu.
Hyhhyh tosiaan! Tuo Hyhhyhhuijaa eli Humanisti-vapari on omituinen. Hän on hyvä syy erota vapareista
Kannattaa jättää jäsenmaksu maksamatta niin pääsee eroon lehdestäkin.
Minkä VA-lehden numeron olet lukenut viimeksi?
Joo, en tarvitse saunan sytykettä, kun on sähkökiuas.
Ylikoski erotettava