Pakanatemppeli Islantiin

11459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Heillä sentään on muinaisusko jota tiedetään miten palvoa toisin kuin meillä täällä suomessa jossa pyörii vaikka minkälaista tuohenpolttajaa tietämättä mitään miten uskontoa on sovellettu.

Äänestä
  • Uskonnot muuttuvat, mukautuvat aikaan. Uskon esi-isiemme olevan tyytyväisempiä jos jatkamme heidän jalanjäljissään niiltä osin kuin menneestä jotain tiedämme - ja täydennämme omalla niiltä osin kuin emme tiedä. Parempi se kuin ajatella että kaikki on mennyttä.

    Äänestä

Mielenkiintoista. Pääseekö jossain seuraamaan temppelin rakennustöiden etenemistä? Myös ihmettelen toisaalta temppelin rakentamista. Eikö heidänkin asatru-uskonnossa korostu luontosuhde ellen väärin ole ymmärtänyt? Joten eikö olisi luontevampaa pitää seremoniat luonnonmukaisemmassa ympäristössä?

Äänestä

http://img2.tapuz.co.il/forums/1_129250654.jpg

יוחנן 3: 16-18

כך 16 אהבו האלוהים את העולם שהוא נתן לו הוליד רק בנו, כי כל מי מאמין בו לא יאבדו אבל יש חיי נצח.
17 לאלוהים לא שלחו את בנו אל העולם לגנות את העולם, אבל שהעולם דרכו תוכל להינצל.
18 מי שמאמין בו לא גינו; אבל הוא המאמין לא זוכה לגינוי כבר, כי הוא יהוה לא האמין בשם בנו היחיד של אלוהים.

Äänestä

Luonnon uskonnot on vanhin ja parhain uskonsuunta. Taidan mennä Islantiin kun temppeli on valmis.

Äänestä
  • Komppaan. Toivottavasti uskonnot suomessakin tasaveroistuvat, jotta paikallinen uskonto saataisiin kunnostettua.

    Äänestä

hiton hieno juttu!

Äänestä

Suomessa ja Virossa palvontapaikat ovat olleet ulkoilmassa kuten kallohonka (mänty johon ripustettiin karhunkalloja) tai uhrikivi (kuppikivi jossa oli uhrikuppi jokaista kylän taloakohden). Pakana temppelin perustaminen onkin helppoa vaikka vaatii viherpeukaloa, nimittäin istuttamalla jaloista lehtipuista pyhän lehdon eli hiiden. Tärkeintä on muistaa vesielementti symboloimaan lähdettä ja istuttaa keskeiseen paikkaan pyhä tammi.

Äänestä
  • Kiitos kommentistasi. Juuri tämän vuoksi kotoperäinen muinaisusko on mielestäni niin kaunis: se on maanläheinen, se ei pyri keinotekoisesti ja lyhytkatseisesti muuttamaan ympäristöä ihmisen halun mukaan vaan arvostaa luonnonpaikkoja itseisarvoisesti. Tämän vuoksi artikkelissa mainittu pakanatemppeli sai karvani nousemaan aavistuksen verran pystyyn. Kuinkakohan tuo islantilainen luonnonusko eroaa omastamme?

    Äänestä

Kukaan muu ei voi pitää sinua yhtä rakkaana kuin Raamatussa itsensä ilmoittanut Jumala.
Mutta synti erottaa, joten tarvitaan virheetön uhri Jumalan luo pääsemiseksi.
Jumala kuoli ja nousi kuolleista.
Jos uskot tämän, niin Jumala tulee asumaan sinussa ja haluat kertoa tästä kaikille.

Äänestä
  • Miksi Jumala kuoli? Kuoliko koko Jumala, vai vain 1/3? Kenen vuoksi maailmassa on synti (Saatana)? Miten joku, joka on valmis lähettämään sinut ikuiseen kidutukseen, jos ei saa hyvitysuhria, voi rakastaa sinua pyyteettömästi?

    Eli ennen kuin kritisoi toisen uskontoa, on voitava todistaa oman uskonnon hyvyys.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


panteisti kirjoitti:

Hieno homma

http://nyt.fi/a1305916909471

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu