Yli 480 000 eronnut

Tänään täyttyi 480 000 eroa https://eroakirkosta.fi/ kautta. Puoli miljoonaa paukkuu viimeistään tänä syksynä.
12197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

"Puoli miljoonaa paukkuu viimeistään tänä syksynä."

Päivi on eri mieltä.

Äänestä
  • Syksyyn menee ilman kohuja. Olematon, tai jos se on olemassa, voimaton, jumala ei pysty auttamaan tässä(kään). Päivi voi. Se voi taas tapahtua ihan yllättäen ja pyytämättä.

    Vaikka mehän joskus lähes maanitellaan Päiviä taas lohkaisemaan jotain mikä saa kirkon saluunanovet läpättämään.

    Äänestä

  • Jos joku "ylimääräinen" eromylläkkä tulee, niin se tulee varmaan keväällä eduskuntavaalien ja hallitusneuvottelujen homoliittokeskusteluissa. Muita kirkkoon liittyviä uutispommeja en ainakaan itse näe keväällä horisontissa, ellei sitten jumalanpilkkalakia koskeva kansalaisaloite yllätä. Normaalivauhdilla 20 000 eron täyttymiseen menee puolisen vuotta.

    Äänestä

  • Voipi olla kirjoitti:

    Jos joku "ylimääräinen" eromylläkkä tulee, niin se tulee varmaan keväällä eduskuntavaalien ja hallitusneuvottelujen homoliittokeskusteluissa. Muita kirkkoon liittyviä uutispommeja en ainakaan itse näe keväällä horisontissa, ellei sitten jumalanpilkkalakia koskeva kansalaisaloite yllätä. Normaalivauhdilla 20 000 eron täyttymiseen menee puolisen vuotta.

    Tässä 1.2 alkavan jumalanpilkkalain kumoamiseksi tehdyn aloiteen sivu.

    https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1066

    Äänestä

  • Laittakaa vaan heti kansalaisaloite kansanedustajille, kun tarvittava nimimäärä on kasassa, sillä täällä pitää olla oikeus arvostella Jumalaa, aivan varmasti silloin ainakin, kun He ovat itse tehneet niin pahaa. Kiitos teille, oikein hyvää jatkoa teille!

    Äänestä

  • Voipi olla kirjoitti:

    Jos joku "ylimääräinen" eromylläkkä tulee, niin se tulee varmaan keväällä eduskuntavaalien ja hallitusneuvottelujen homoliittokeskusteluissa. Muita kirkkoon liittyviä uutispommeja en ainakaan itse näe keväällä horisontissa, ellei sitten jumalanpilkkalakia koskeva kansalaisaloite yllätä. Normaalivauhdilla 20 000 eron täyttymiseen menee puolisen vuotta.

    Nyt eroaminen on ollut ennätyksellisen vaisua. Pajatso tuntui tyhjenevän viimevuoden lopussa. Voi mennä aika pitkälle syksyyn, jopa julukuulle, ennen kuin se puuttuva 20 tuhatta on kasassa.

    Äänestä

Syksy olis hyvä ajankohta tuon rajapyykin rikkomiseen. Kesällä se ei saa huomiota, eikä siten aiheuta suurtakaan eropiikiä.

Voi kun ei liian moni eroais ennen syksyä. Saako noin edes leikillään sanoa?

Äänestä
  • Olen itse ajatellut asian juuri samoin. Parempi jäädä syksyyn, kun ihmiset seuraavat enemmän uutisia eikä lehdistössä ole pelkkiä kesäduunareita töissä. Toki en vastusta sitäkään, että 20 000 eroa tulee tosi nopeasti täyteen.

    Äänestä

Milloin kirkon jäsenmäärä alittaa 4 miljoonaa? Wikipedian mukaan 1.1.2015 määrä oli 4 041 000. Neljän miljoonan rajan alittaminen ylittää uutiskynnyksen.

Äänestä
  • 1.1.2015 lukukin tulee vielä laskemaan tuhansilla, kun viralliset luvut saadaan. Sitten on hyvä tarkemmin analysoida 4 millin rajan alitusta. Näillä näkymin menee syksyyn ellei sitten eduskuntavaalien vaaliväittelyt tasa-arvoisesta avioliittolaista tuo vetoapua.

    Äänestä

Maaliskuussa oli kirkkoon liittynyt enemmän kuin oli eronneita.
Ilmeisesti, jotka ovat halunneet erota, ovat jo eronnneet!

Äänestä
  • Sun "liittyneissä" oli lapsia joukossa.

    Mitä tehdä? Eronneet voisivat alkaa enemmän erottamaan lapsiaan kirkosta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Pian puoli miljoonaa kirjoitti:

Tänään täyttyi 480 000 eroa https://eroakirkosta.fi/ kautta. Puoli miljoonaa paukkuu viimeistään tänä syksynä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu