uusi avioerolaki

kotirouva

Jokin aika sitten luin lehdestä pienen jutun uuden avioerolain valmistelusta. Uuden lain mukaan omaisuuden jaossa ei huomioitaisiin enää ennen avioliittoa ollutta omaisuutta ja perintönä saatua omaisuutta eli omaisuus, joka jaettaisiin olisi vain avioliiton aikana hankittu omaisuus, jos se ei ole peritöä.

Huolestuttavinta tässä on minun kannalta ja varmasti monen muunkin kannalta se että kun menin mieheni kanssa nuorena tyttönä maha pystyssä naimisiin, niin talo johon asetuttiin oli mieheni omaisuutta. Yhteisestä päätöksestä minä jäin kotiin hoitamaan lapsia ja näin ollaan elelty tähän asti. Pieniä pätkiä välillä olen ollut töissä, mutta eipä niistä paljon ole eläkettä kertynyt. Perheen elämistä on myös auttanut mieheni saama perintö. Nyt kun avioero näyttää todennäköiseltä asia alkoi huolestuttamaan.

Jutussa ei kerrottu tulisiko laki koskemaan jo olevia avioliittoja vai vain lain voimaantulon jälkeisiä avioliittoja. Laki tulisi voimaan jo mahdollisesti vuoden alusta.

Kovasti ihmettelen kun asiasta ei ole ollut missään tämän enempää mainintaa. Jos joku tietäis tästä laista tai osais jostain ottaa selville olis kiva kuulla.

4

2715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ota selvää

      En ole kuullut em. lainmuutoksesta. Mutta jos näin on, sinun kannattaa ottaa asiasta heti selvää. Ota mieluiten juristi. Lähetä se avioerohakemus heti, siinä kun voi kestää muutama viikko ennenkuin kirjaavat sen. Ja voihan posti vaikka kadottaa koko hakemuksen. Sinulla on kyseessä sen verran suuret rahat, että kannattaa toimia HETI.

    • ..sta---

      Jos tuolalinen laki olisi tulossa, se todennäköisesti tarkoittaisi avioliittoja jotka on solmittu sen voimaantulon jälkeen.

    • Tällaista lakiesitystä on virkamiestasolla pohdittu ja varmaan jo valmisteltukin. Millä aikataululla se tulee valtioneuvoston ja eduskunnan käsittelyyn, tai millaisena ... ei voi tietää. Muutoksen ajatuksena olisi, ettei avio-oikeutta olisi puolisoilla omaisuuksiin joka ollut ennen avioliiton solmimista, tai jonka saa perintönä (vaikkei testamnetilla olisi erikseen rajattu saajan puolison avio-oikeutta pois perinnöstä). Aivan kuten itsekin yllä kirjoitit.

      Ilmeisesti tuon avio-oikeuden voisi "luovuttaa" aviopuolisolleen avioehdolla (jolloin puolisoiden asema kuten nykyään jos avioidutaan ilman avioehtoa), tai tietenkin rajata pois myös omaisuus jonka hankkii avioliiton aikana.

      Varmaa kuitenkin on, että se tulee koskemaan avioliittoja jotka solmitaan lakimuutoksen voimaantulon jälkeen ... eli, ei koske "takautuvasti" jo solmittuja avioliittoja.

    • turisti, eiku juristi

      Perheoikeudelliset lainmuutokset, myös avioliittoa ja perintöä koskien tulevat voimaan yleensä niin, että niitä sovelletaan vain voimaanastumispäivänsä jälkeen.

      Esim. ennen 1929 solmittuun avioliittoon sovelletaan vielä vanhan avioliittolain säädöksiä (nykyään onneksi jo harvinaista), samoin vaikeissa kuolinpesäsotkuissa on vielä tilanteita, joissa täytyy soveltaa ennen vuotta 1965 voimassa olleita perintökaaren säädöksiä, kun perinnönjättäjä on kuollut ennen "uuden" lain voimaantuloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      16
      2320
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      168
      2249
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1818
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      149
      1789
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      479
      1399
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1215
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      55
      1011
    8. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      423
      942
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      921
    10. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      237
      881
    Aihe