Nooan arkki ja puuttuva tunti

diapolos

8

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selvää asiaa

      Vanhoja valheita, eivät kretsut vaivaudu edes päivittämään väitteitään. Arkkijutussa on kyse Durupinarin muodostelmista (huomaa monikko) joista yhtä yritettiin väittää kivettyneeksi Nooan Arkiksi. Puuttuva vuorokausi taas on silkkaa urbaanilegendaa, jota on on käsitelty myös Snopesissa:
      http://www.snopes.com/religion/lostday.asp

      • diapolos

        Se nimittäin että miten tuollaista viitsii esittää faktana. Arvelin itsekin että ei kauhean lähellä todellisuutta ole tuollainen, jos lähteenäkin oli joku traktaatti. Varmistus kuitenkin asiaan.


      • Justiina
        diapolos kirjoitti:

        Se nimittäin että miten tuollaista viitsii esittää faktana. Arvelin itsekin että ei kauhean lähellä todellisuutta ole tuollainen, jos lähteenäkin oli joku traktaatti. Varmistus kuitenkin asiaan.

        ...se kun muutama tyyppi kuittaa legendaksi ilman minkäänmoisia perusteluja? Asian puolesta löytyi paljon enemmän ja kumoava väite = FALSE...kyllä on helppoa muokata ihmismieltä. Mitäpä jos ottaisit ihan itse selvää asiasta?


      • Turkana
        Justiina kirjoitti:

        ...se kun muutama tyyppi kuittaa legendaksi ilman minkäänmoisia perusteluja? Asian puolesta löytyi paljon enemmän ja kumoava väite = FALSE...kyllä on helppoa muokata ihmismieltä. Mitäpä jos ottaisit ihan itse selvää asiasta?

        kerrottiin ja selitettiin, miksi kysymyksessä on vain urbaanilegenda. Kirjoituksestasi voi saada käsityksen, että itse uskot tuohon puuttuvaan päivään, mutta et kai nyt sentään.


      • ei ne
        Turkana kirjoitti:

        kerrottiin ja selitettiin, miksi kysymyksessä on vain urbaanilegenda. Kirjoituksestasi voi saada käsityksen, että itse uskot tuohon puuttuvaan päivään, mutta et kai nyt sentään.

        Ei ne tiedemiehet sitä selville saisi vaikka puuttuisi koko viikko!
        Heittäähän niillä fossiilienkin iät kymmemillä tuhansilla vuosilla, sometimes!


      • Turkana
        ei ne kirjoitti:

        Ei ne tiedemiehet sitä selville saisi vaikka puuttuisi koko viikko!
        Heittäähän niillä fossiilienkin iät kymmemillä tuhansilla vuosilla, sometimes!

        Kreationisti, joka puhui totta.

        ""Ei ne tiedemiehet sitä selville saisi vaikka puuttuisi koko viikko!""

        Jos maailma olisi luotu vain n. 6 000 vuotta sitten ja yrittäisimme selvittää sen ajanlaskua, meillä ei olisi mitään keinoa saada selville vaikka jostakin puuttuisi esim. viikko, koska meillä ei ole lähtötilannetta tiedossa.

        ""Heittäähän niillä fossiilienkin iät kymmemillä tuhansilla vuosilla, sometimes!""

        Ja tämäkin on ihan totta. Ajoitusmenetelmät antavat todennäköisyysarvion, jolla tietty fossiili on tiettyjen ikärajojen sisällä. Esim. 63 990 574 /- 30 527. tällöin fossiilin ajoitus voi heittää oikeasta iästä jopa kymmeniä tuhansia vuosia, mutta suuruusluokka on edelleen oikea, eli puhumme miljoonien vuosien ikäisistä fossiileista.


    • Turkana

      tuon linkin läpi ja sieltä löytyi tämä hämmästyttävä tieto:

      "Yhtä hämmästyttävä havainto tehtiin äskettäin John Hopkins –yliopiston sovelletun fysiikan laboratoriossa Columbiassa Marylandissa, jossa tri Robert Newtonin johtama tutkimusryhmä valokuvasi maapallon neljä kulmaa, joista puhutaan (Jes 11: 21 ja Ilm 7:1). Avaruusaluksista käsin otetut valokuvat osoittavat selvästi, että tämä raamatullinen tieto pitää paikkansa."

      Miksi ateisti tiedemiehet ja kansainvälinen evolutionistisalaliitto pimittävät näin tärkeitä löydöksiä meiltä totuuden etsijöiltä? Tämähän suorastaan mullistaa maailmankuvamme.

    • hullunhauskaa++

      Se että tuo kivimuodostelma sijaitsee juuri Arat-vuoren luona on saattanut johtaa aikojen alussa tuon tarun syntyyn. Kyseessä on siis luonnonmullistuksen...järistyksen synnyttämä "railo" joita löytyy muualtakin päin kyseistä aluetta ja muistaakseni arkkeja ei muutenkaan ollut enempää kuin yksi.

      Tämä vuorokauden puuttuminen on laskijan lähinnä uskontoiveikas erehdys... Päivän pituus kun ei ole tasan 24 tuntia vaan tarkasti sanottuna 23,934h. Eli vuodessa eroa tulee vajaat 4 minuuttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      164
      5795
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      194
      3901
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      141
      3472
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      43
      3264
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      15
      3088
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2806
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      61
      2353
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      238
      2304
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2290
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      95
      1883
    Aihe