Haarukka on syntiä!

Paholaisen talikko

Bysanttilaisprinsessa vihittiin venetsialaisen dogen kanssa 1000-luvulla. Kun prinsessa kesken palatsin juhla-aterian otti käsilaukustaan esiin haarukan, oli yleinen järkytys valtaisa. Tiedettiinhän näet hyvin, että haarukan käytön seurauksena oli hidas hiiltyminen kiirastulessa. Mitään paholaisen talikkoa muistuttavaa ruokailuvälinettä ei saanut käyttää.

Kun prinsessa sitten sairastui vakavasti, merkittävä kirkonmies Pyhä Bonaventure selitti, että kyseessä oli Jumalan rangaistus paholaisen talikon käyttämisestä. Haarukan käyttö oli Euroopassa epäsuosiossa pitkään ja vielä 1500-luvulla Monteverdin prinssi luki kolme messua joka kerran, kun oli syönyt haarukalla.

(Ari Turunen: Uusi ulkokultaisen käytöksen kirja, 2007)

Onneksi kristinuskolla ei ole mitään tekemistä typerän taikauskon kanssa...

1

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paholaisen seksihimot

      1100 luvun englantilaisteologit kielsivät yhdynnän harjoittamisen tiettyinä viikonpäivinä. Yhdyntä oli kiellettyä torstaisin Kristuksen vangitsemisen vuoksi, perjaintaina Kristuksen kuoleman vuoksi, lauantaisin Neitsyt Marian kunniaksi, sunnuntaisin ylösnousemuksen kunniaksi ja maanantaisin kuolleitten sielujen vuoksi. Yhdyntä oli kiellettyä myös helluntaina ja jouluna sekä pääsiäistä edeltävinä 40 päivänä, paastopäivinä, juhlapäivinä, kuukautisten aikaan ja kolmeen päivään ennen ehtoollisen nauttimista. Ohjeita oli syytä noudattaa, sillä helvetissä oli aivan erityinen kidutuspaikka niiden naimisissa olevien rankaisemiseksi, jotka olivat harrastaneet seksiä kiellettyinä päivinä.

      Yhdynnässä oli sallittua vain yksi asento, mies päällä (eli ns. lähetyssaarnaaja). Kaikki muut asennot olivat syntiä ja kiellettyjä. Kaikkein pahin kuolemansynti oli takaapäin (koirien tapaan - doggystyle) naiminen. Naisille kehiteltiin kokovartalosäkki eli yöpaita, johon oli haaroväliin leikattu aukko josta mies saattoi toimittaa aviollisen velvollisuutensa innostumatta liikaa ja välttäen synnillistä alastomuutta. Kaikenlainen seksistä kiihottuminen ja nauttiminen oli paha juttu. Seksiä sai harrastaa vain jälkeläisten vuoksi, eikä se saanut olla hauskaa, koska silloin se oli irstasta ja moraalitonta syntiä.

      "Aviomies joka on yhteydessä vaimoonsa tyydyttääkseen kiihkeästi intohimonsa, tekee syntiä!"
      J. Benedicti, 1584

      Onneksi tuo ihmisten seksuaalisuus ei enää nykyaikana ole kirkolle ja kristityille minkäänlainen ongelma...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      154
      3325
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2637
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2574
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      120
      2399
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1711
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      172
      1579
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      37
      1285
    Aihe