"Henkilökohtainen ratkaisu"

Voimantorni

Yksittäiset Jehovan todistajat ovat järjestönsä tiukassa otteessa, halusivatpa he myöntää tämän tai eivät. Useimmat heistä eivät ole taipuvaisia myöntämään tällaista, koska se kuulostaa niin pahalta. Osa heistä saattaa jopa selittää olevansa melko itsenäisiä Sanan julistajia, joiden toimintaan järjestöllä ei ole paljoakaan vaikutusta. Mutta ihmekös tämä, kun järjestö itse on esittänyt asian olevan juuri tällä tavalla:

“Välttääkseen väärinymmärryksiä Jehovan todistajat yrittävät olla huolellisia siinä, miten he esittävät ajatuksiaan. Monet todistajat käyttävät mieluummin esimerkiksi ilmauksia ”Raamattu sanoo” tai ”ymmärtääkseni Raamattu opettaa” kuin ”Seura opettaa”. Näin he korostavat sitä henkilökohtaista ratkaisua, jonka jokainen todistaja on tehnyt omaksuessaan Raamatun opetukset, ja välttävät myös antamasta sellaista väärää vaikutelmaa, että todistajia jollain tavoin sitoisi se, mitä jokin uskonnollinen lahko sanelee.” (Vartiotorni 15. maaliskuuta 1998, sivu19)

Tässä esitetty väite on täysi valhe. Jos yksittäistä Jehovan todistajaa ei millään tavalla sitoisi se, mitä järjestö sanelee, niin ketään ei koskaan erotettaisi oppikysymysten vuoksi; jokainen jäsen saisi tutkia Raamattua itsenäisesti ja tulla omiin johtopäätöksiinsä eri asioissa. Myös jokaisen jäsenen omaatuntoa kunnioitettaisiin, eikä ketään koskaan painostettaisi mihinkään.

Tämä järjestö on myös todellinen mestari lauseiden epärehellisessä rakentelussa. Tässä järjestön tarkoitus oli ilmeisesti saada julistajansa samaan aikaan sekä hyväksymään oma ehdoton alamaisuutensa järjestöä kohtaan, että myös esittämään uskottavasti ulkopuolisille sellaista ruusuista valhekuvaa, että heitä ei ‘mikään lahko ohjaile‘. Koska järjestö ei itse myönnä olevansa “lahko”, niin tällainen lauserakenne pyrkii molempiin päämääriin jäsenen suhteen. Mutta olisihan se tietysti kuulostanutkin vähän oudolta, jos asia olisi esitetty muodossa: “välttävät myös antamasta sellaista väärää vaikutelmaa, että todistajia jollain tavoin sitoisi se, mitä heidän järjestönsä hallintoelin sanelee.” Ja tämähän ei enää olisi lainkaan väärän kuvan antamista.

3

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuttuun tapaan

      Näin he korostavat sitä henkilökohtaista ratkaisua, jonka jokainen todistaja on tehnyt omaksuessaan Raamatun opetukset, ja välttävät myös antamasta sellaista väärää vaikutelmaa, että todistajia jollain tavoin sitoisi se, mitä jokin uskonnollinen lahko sanelee.” (Vartiotorni 15. maaliskuuta 1998, sivu19)

      - Jälleen luopiomaista hiplaamista puolittaisilla otannoilla. Miten jos lainaisit loputkin ja alutkin kirjoitusksesta, niin saataisiin oikea käsite kirjoituksesta!

      • Voimantorni

        Miten tuo kirjoituksesta poimittu ajatus muuttuisikin yhtäkkiä paikkansapitämättömäksi tai jollakin tavalla pätemättömäksi, vaikka luettaisiin koko vuosikerta siitä ympäriltä?

        Et vain näe, että järjestösi yrittää nimenomaan ujuttaa tällaisia ajatuksiaan jäsenilleen kikkailemalla sanoilla, ja tämän tarkoitus on ohjailla heitä ajattelemaan tietyistä asioista tietyllä, "oikealla" tavalla. Koska usein olisi liian läpinäkyvää esittää jotakin suoraan, niin järjestö tekee tämän upottamalla mieltenohjailunsa suureen määrään kirjallisuutta.

        Mutta otetaan nyt kuitenkin mieliksesi ajatukset lainatun kohdan molemmista päistä. Sitä ennen sanottiin:

        "Laillinen yhdistys ja ”uskollinen ja ymmärtäväinen orja” eivät tietenkään ole sama asia. Vartiotorni-seuran johtajat valitaan äänestämällä, kun taas ne todistajat, jotka muodostavat ’uskollisen orjan’, ovat Jumalan pyhällä hengellä voideltuja."

        Okei, jos "Vartiotorni-seuran johtajat valitaan äänestämällä", niin miten sitten voidaan sanoa:
        "Jehovan järjestö ei ole millään lailla kansanvaltainen" (w 72 15/1). Kerro meille, mitä se Jehovan todistajien "teokratia" todellisuudessa oikein on? Eksyttiin toki alkuperäisestä aiheesta, mutta itsepä halusit laajentaa keskustelua.

        Lainatun kohdan jälkeen artikkelissa sanottiin:

        "Sanoja koskevista ehdotuksista ei tietenkään pitäisi koskaan tulla kiistanaiheita. Sananvalinnalla on loppujen lopuksi merkitystä vain siinä määrin kuin se estää väärinymmärryksiä."

        Tällä järjestö yrittää pehmentää juuri sanomaansa. Tämä ei kuitenkaan KUMOA sitä esitettyä ajatusta, että olisi VÄÄRINKÄSITYS luulla, että "todistajia jollain tavoin sitoisi se, mitä jokin uskonnollinen lahko sanelee."

        Pitääkö tämä mielestäsi paikkansa? Selvyyden vuoksi kerro meille, miksi järjestö ei halunnut viitata itseensä Jehovan todistajien ollessa kyseessä esim. seuraavasti: "välttävät myös antamasta sellaista väärää vaikutelmaa, että todistajia jollain tavoin sitoisi se, mitä Jehovan todistajien hallintoelin sanelee"?


    • salaisuus?

      Usein kuulin todisteluketjussa "onhan sanottu" ja se ei ollut viittaus raamattuun......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      169
      12833
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      154
      5458
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4780
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3689
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2788
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1955
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      111
      1706
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      366
      1638
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      108
      1538
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe