Rakennamme taloa, ja se on puoli valmis.. enkä halua enään jatkaa yhteistä elämäämme... onko kellään kokemuksia, mitä voi tehdä puoli valmiille talolle? entä jos mies ottaisi lainat ja tekisi talon valmiiksi ens kesään mennessä, myisi sen, niiin paljonko pitää maksaa veroja kun ei ole asunut siinä kahta vuotta?
entä jos saamme myytyä puolivalmiin talon, paljonko siitä pitää maksaa veroja?
auttakaa, olen ihan liemessä!
rakentaminen+ero?!
10
3773
Vastaukset
- 2464564589642
Vero maksetaan voitosta eli jos rakennus kustannukset pienemmät kuin Myynti hinta niin siitä erotuksesta vero 29%.
- nykyisessä markkina-
tilanteessa.
Apn kannalta parasta olisi, jos mies olis kyllin tyhmä ottaakseen lainan kontolleen ja pankki tarpeeksi kahju suostuakseen tuohon.
Ei välttämättä kyllä onnistu ja puolivalmiista talosta ei nykytilanteessa välttämättä saa rakennuskustannuksiakaan ulos.
- sallittua
Tähän maailman aikaan on varmaan vaikea myydä asiallisella hinnalla puolivalmista taloa. Riippuu tietysti paljon paikasta. Kuvittelisin, että aikuiset pystyisivät viemään asiallisesti projektin loppuun ja näin välttäisivät ehkä suuretkin tappiot.
- ne tunteet......
...buaahhahhaaaaahh!
- minnen menet Suomen neito
...taloprojekstiin lähtiessäsi tarkistella tunteitasi ja niiden kestävyyttä?
Mitä sinä nyt murehdit mistään veroista ja myyntivoitoista kun et juuri ole mitään harkinnut muutenkaan?
Varokaa nyt miehet aloittajan kaltaista tuuliviiri-hepsankeikkaa kun alatte asunnon hankintaan.
Mikä vaivaa teitä naiset, kun ette enää tunnu ymmärtävän mitä vaatii esim. taloprojekti kulutettuna vapaa-aikana saati sitten millainen taloudellinen sitoumus se on vuosiksi eteen päin? - .....be happy
Mitäs noista jos puoli miljoonaa mummoa takkiin tulee,kunhan vaan saat elää täyttä elämää.
Mitä sitä surkuttelemaan tulevia ja sitomaan itseään ylenmääräisellä harkinnalla lainoja ottaessa,eletään tässä ja nyt! - oppeliini
minä minä minä minä ja vain minä. Mitä väliä on mitä muista tai kenestäkään toisesta tuntuu kun vain minä olen kaikista tärkein. Minä haluan nyt yhtä, ehkä huomenna toista, ylihuominen on jo aivan liian pitkä ulottuvuus minun itse herneen kokoiseksi supistamalleni aivolleni. Siihen mahtuu vain minä minä minä ....
- mies23v
ostimma vaimoni kanssa talon asuimme 1,5vuotta siinä yhdessä ja nyt akka lähti...(varmaan jonku toisen matkaan)talo on puoleksi ja eikä ole mitenkään hyvää aikaa myydä ku ei saa mitää eikä ostajia ole.ongelma on myös se ku akka ei lyhennä lainaa joten minun pitää huolehtia se yksin!!teenkö koston ja jätän maksamatta niin akalla menee nimi ja oppii vähän ostelemaan yhteisiä taloja ja lähtemään muitten miesten matkaan!!!riski on se et menee nimi mullakin mut siitä minä en enää välitä kun rakastamani vaimo otti ja lähti...olisi varmaan liian raaka kosto ja sairas??Mut neuvoksi miehille,jos ostatte talon,niin ostakaa yksin eikä vaimon kanssa!!minullekkin neuvottiin niin mut en uskonu!
- mitä tehdä
mut kosto ei ole hyvä idea kuten myönsit itsekkin.
- Pirttinikkari
emäntä.Kyllä se hoitaa taloutta ja pitää jääkaapin täynnä kun saa tulla valmiiseen
taloon.Samalla maksukykysi paranee.
Niin pitäähän tietysti parisuhteessa olla "ajatustakin"mukana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 776145
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t273695törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/243034Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3571641- 331358
- 261272
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11890Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi42853Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11850- 42799