Kävin veljeni kanssa keskustelua siitä, mikä on ev.lutkujen helvettikäsitys. Tähän pääsimme siitä kun pohdittiin, että olisiko se ev.lutkujen käsityksiä loukkaavaa jos busseissa olisi mainoksia, joissa sanottaisiin "Helvettiä tuskin on olemassa. Lakkaa murehtimista ja nauti elämästäsi."
No hänpä laittoi siitä s-postikyselyn nettipapille ja sai jopa vastauksen. Ei niillä näytä mitään selvää kantaa olevan. Laitan sen vastauksen tähän, niin voitte itse ihmetellä mitä ympäripyöreää diipadaapaa tuli vastaukseksi. Oikeat Uskovaiset (tm), nyt teillä on tilaisuus tuomita liekkimereen evlutkuporttoliberaalikirkon edustaja harhaoppisuudesta! :) Tulkaas nyt kertomaan, onko nettipappi oikeassa vai vasemmassa ja paistutaanko siellä helvetissä pannulla.
Lisäksi kiinnitti huomiota vastauksessa se, että vuohiin ja lampaisiin kuulemma erotellaan hyvien tekojen perusteella. Höh, eihän se niin kuulemma mennyt. Eikös Luther jo tyrmännyt ajatuksen että tekojen kautta voi pelastua?
--- Alkuperäinen viesti ---
Aihe: Re: Kyselyn vastaus
Päiväys: 18.3.2009 12:44
Lähettäjä: Verkkopappi [[email protected]]
[email protected] kirjoitti:
Otsikko
Evankelisluterilaisen kirkon helvettikäsitys
Sähköpostiosoite
[email protected]
Kysymys
Ajauduin keskusteluun siitä, kuuluuko oppi helvetistä evankelisluterilaisuuteen. Evl.fi-sivuston sanastosta löytyvä kadotuksen määritelmä ei ole yksiselitteinen; itse ymmärsin kohdan "Koska kadotus on iankaikkisuudessa, siihen ei liity aika-avaruudellisia käsitteitä" siten, ettei ihminen ole kadotuksessa tietoinen, mutta keskustelukumppanini oli sitä mieltä, ettei tietoisuutta varsinaisesti kielletäkään, ja että sama iankaikkisuuden ja aika-avaruuden suhde pätee varmasti myös yhtä lailla pelastukseen.
Kysyisinkin, onko kirkolla virallista kantaa siihen, onko ihminen tietoinen tilastaan kadotuksessa. Olisi myös kiinnostavaa tietää mikä on henkilökohtainen näkemyksenne asiasta ja mihin se perustuu. Kiitos etukäteen vastauksesta!
Terveisin, xxxxx xxxxx
Kysymykseni ja vastauksen julkaiseminen verkossa.
* Saa julkaista
Hei! Kiitos mielenkiintoisesta kysymyksestäsi.
Kirkolla ei ole yksiselitteistä kadotuskäsitystä. Määritelmä, johon kaiketi laajimmin voidaan yhtyä on se, että kadotus tarkoittaa iankaikkista eroa Jumalasta. Merkitseekö se sitten tyhjiin raukeamista vaiko tietoista olemassaoloa, jää arvoitukseksi.
Jeesuksen helvetistä käyttämä kielikuva kertoo järvestä, joka palaa tulta ja tulikiveä. Tämän innoittamia ovat useat taiteen kuvaukset, esim. Danten helvetti. Viitaten tuohon "olotilaan ilman aika-avaruudellista jatkumoa "voidaan spekuloida niinkin pitkälle, että ehkä kadotus ja helvetti ovatkin läsnä jo maanpäällisessä elämässä.
Helvettiepätietoisuudessaan voi lohduttautua sillä, että uskontunnustuksessa ei määritellä, mitä meidän tulisi uskoa kadotuksesta ja paholaisesta, vaan olennaista on uskomme kolmiyhteiseen Jumalaan. Raamatun kuvauksessa ihmiskunnan jakautumisesta tämän maailman loppuessa vuohiin ja lampaisiin, pelastettuihin ja kadotettuihin, jakoperuste on se, onko eläessään kohdannut Kristuksen köyhissä, nälkäisissä, vangituissa, kaikin tavoin kärsivissä lähimmäisissään ja auttanut heitä. Saamme rukoilla Jumalalta herkkää omaatuntoa, avointa sydäntä ja voimia toimintaan - sekä anteeksiantamusta, kun kuitenkin vajavaisesti kykenemme tätä tehtävää toteuttamaan.
Kuten huomaat, ajauduin jo kadotuksesta armoon ja pelastukseen. :) Oma käsitykseni kadotuksesta on kaikkia esittämiäni näkökulmia kyselevä ja ihmettelevä. Kestän epätietoisuuteni tässä ja monessa muussakin uskonasiassa, koska luotan perustaan: Jumalan rakkauteen, joka Jeesuksessa Kristuksessa on ansiotta tullut minunkin osakseni.
Siunausta elämääsi!
Terveisin Nettipappi
Nettipappi
Ev.lut. helvettikäsitys
8
276
Vastaukset
- Kössönöm
Ehkä tosiaan olisikin ollut parempi laittaa siihen mainoksee, että helvettiä tuskin on....
Kuinka se olisi sitten loukannut uskovia? Siihen olisi ollut kiva kuulla kommentteja.>>>>Jep jep
Kössönöm Ehkä tosiaan olisikin ollut parempi laittaa siihen mainoksee, että helvettiä tuskin on....
Kuinka se olisi sitten loukannut uskovia? Siihen olisi ollut kiva kuulla kommentteja.
>> Helvettiepätietoisuudessaan voi lohduttautua sillä, että uskontunnustuksessa ei määritellä, mitä meidän tulisi uskoa kadotuksesta ja paholaisesta, vaan olennaista on uskomme kolmiyhteiseen Jumalaan.
- urbanus paganus
ei kylläkään löydy suoraan viittauksia Helvettiin joka on selkeästi Eurooppalainen pakanallinen traditio. Raamatussa manataan kostoa vihollisten päälle monessa kohtaan mutta ne eivät viittaa käsitykseen helvetistä vaan paremminkin siihen että vihollinen joutuu kaatopaikalle.
urbanus paganus kirjoitti:
ei kylläkään löydy suoraan viittauksia Helvettiin joka on selkeästi Eurooppalainen pakanallinen traditio. Raamatussa manataan kostoa vihollisten päälle monessa kohtaan mutta ne eivät viittaa käsitykseen helvetistä vaan paremminkin siihen että vihollinen joutuu kaatopaikalle.
Ilmeisesti kyseinen teos on sinulle siinä tapauksessa täysin tuntematon.
Satuin juuri tuolla aikaisemmassa keskustelussa tästä noh keskustelemaan.
2 Tessalon 1
7. ja antaa teille, joita ahdistetaan, levon yhdessä meidän kanssamme, kun Herra Jeesus ilmestyy taivaasta voimansa enkelien kanssa
8. tulen liekissä ja kostaa niille, jotka eivät tunne Jumalaa eivätkä ole kuuliaisia meidän Herramme Jeesuksen evankeliumille.
9. Heitä kohtaa silloin rangaistukseksi iankaikkinen kadotus Herran kasvoista ja hänen voimansa kirkkaudesta,
10. kun hän sinä päivänä tulee, että hän kirkastuisi pyhissänsä ja olisi ihmeteltävä kaikissa uskovissa, sillä te olette uskoneet meidän todistuksemme.
- turinat
voisi tiivistää näinkin: "Ei me ymmärretä raamatusta mitään, joten jokainen uskoo mitä haluaa." Tämä pätee kyllä kaikkiin muihinkin uskovaisiin.
- keskittyy
Kristinuskon keskeinen sanoma on ikuinen elämä taivaassa. Itse asiassa varsin samanlainen käsitys on juutalaisuudessa ja jopa islamissa. Näissä kolmessa suuressa yhden Jumalan uskonnossa, joiden syntymäseutu on Lähi-idässä.
Millään näillä uskonnoilla ei ole selvää kuvaa helvetistä, koska uskonnot korostavat ikuista elämää. Miksi silloin pitääkään miettiä kovin paljon sitä, mihin ne muut menevät ja millainen se ulottuvuus on? Sehän on jokaisen ihmisen vapaasti valittava kohtalonsa ja jos valitsee väärin, niin omapahan on asiansa.
Ikuinen elämä on iloa ja rauhaa Jumalan yhteydessä, elämää, jossa ei ole tuskaa, murhetta, kipua, rauhattomuutta, sairautta ja monia muita synnin seurauksia, joita ihminen maanpäällisessä elämässä kohtaa päivittäin.
Tiedän kyllä, että vielä 1800- ja osin 1900-luvulla oli saarnaajien teksteissä karmea pelottelu helvetin tulesta ja kivusta jne. No, he olivat aikansa lapsia ja heidän pedagogiikkansa oli aikansa lasten tapa opettaa ihmisiä. Nythän me sitä kauhistelemme.
Kirkkohan opettaa varsin selkeästi meille helvetistä eli kadotuksesta:
www.evl.fi:
"Kadotus
Kadotus oli alun perin juutalaisen apokalyptiikan käsite, joka sisältyi myös alkukristilliseen julistukseen pelastuksesta. Se esiintyy ensimmäisen kerran Raamatussa Danielin kirjassa, Dan. 12:2.
Kristillisen uskon mukaan ihminen on luotu elämään rakkauden yhteydessä lähimmäisiinsä ja Jumalaan. Luodessaan olevaisen Jumala kuitenkin antoi mahdollisuuden siihen, ettei hänen hyvää tahtoaan noudateta, vaan ihminen voi valita toisenkin tien. Kadotus merkitsee sen tien loppuun saattamista, missä ei noudateta rakkautta, hyvää tahtoa, elämän perimmäistä tarkoitusta eikä hyväksytä Jumalan armoa. Kadotus, ts. helvetti kohtaa niitä, jotka eivät ota vastaan sitä armoa, jonka Jumala Kristuksen sovitustyössä lahjoittaa.
Kadotus on Kristuksen julistuksen peruskäsitteitä hänen opetuksessaan viimeisestä tuomiosta (Matt. 25). Se merkitsee eroa Jumalasta, rakkauden lähteestä. Pienoisevankeliumissa (Joh. 3:16), jota pidetään kristillisen uskon ydinesityksenä Raamatussa, ilmaistaan, kuinka Kristus on ainoa tie kadotuksesta pelastukseen. Tähän pelastuksen ihmeeseen saadaan yhteys armonvälineiden kautta.
Koska kadotus on iankaikkisuudessa, siihen ei liity aika-avaruudellisia käsitteitä. Kadotus merkitsee siten iankaikkista, pysyvää, muuttumatonta pimeyttä eli eroa Kristuksesta. Tässä pimeydessä ovat jo Saatana ja hänen enkelinsä." Yksittäisten ja eri lahkolaisten saarnaajien juttuja en ole viime aikoina kuunnellut, joten en tiedä, kunka paljon heidän keskuudessaan helvetillä pelottelu jatkuu. mutta kovasti selkeä on nettipappikin kannassaan. Noinhan se asia menee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1602720
- 2011997
- 711736
- 921648
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91461Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.421457- 781143
- 811060
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes193976