Lund: Suomesta banaanivaltio

Professori Peter Lund julmistui toden teolla Kataisen kolmen ydinvoimalan haaveista:

"
Tutkija julmistui: Kataisen idea kuin banaanivaltiosta

Tiistai 18.08.2009 klo 07:18 (päivitetty ti 11:26) Alma Media, Helsinki

Valtiovarainministeri Jyrki Katainen (kok) katsoo ydinvoimassa vain raskaan teollisuuden etua ja sivuuttaa maailmanlaajuisen energiavallankumouksen. Samalla Suomi on menettämässä mahdollisuutensa luoda ympäristöteknologiasta talouden uusi vientiala. Näin moittii professori Peter Lund Teknillisestä korkeakoulusta.

Valtiovarainministeri Jyrki Kataisen mielestä Suomeen voisi rakentaa kolmekin uutta ydinvoimalaa (Kaleva 17.8.).

– Ei missään muissa kehittyneissä maissa katsota näin peruutuspeiliin. USA:ssa, Aasiassa ja muualla Euroopassa satsataan valtavasti uuteen energiateknologiaan, huomauttaa Peter Lund, joka luennoi juuri energia-asioista Kiinassa.
...
Halpa energia ei auta

Katainen edustaa George W. Bushin linjaa energiapolitiikassa, Lund vertaa. Bushin seuraaja, presidentti Barack Obama elvyttää USA:n taloutta merkittävillä panostuksilla ympäristöteknologiaan.

Katainen perustelee, että halpa sähkö olisi yhä tärkeämpi kilpailutekijä teollisuudelle.

– Ne ovat banaanivaltioita, jotka satsaavat halpoihin raaka-aineisiin. Kehittyneet maat satsaavat osaamiseen ja innovaatioihin. Ei mikään maa ole löytänyt pysyvää runsaudensarvea halvasta energiasta, Lund sivaltaa.
...
"
http://msn.kauppalehti.fi/index.jsp?oid=2009/08/24939&ext=msn

Joko nyt tulee hetki, jolloin järkevimmät ihmiset saavat tarpeekseen Suomen ydinhulluudesta?


Peter Lund kirjoittaa sama, mitä itskin olen täällä toisetellut:

"Professorin mielestä ydinvoimabisnekseen ei liity yrittäjäriskiä.

– Jos laitos menee tappiolle, valtion täytyy pumpata rahaa, sillä ydinjätteen vuoksi sitä ei voi jättää hunningolle. Näin on käynyt Englannissa ja Ranskassa. "

Koettakaa siis jo tajuta, kenellä se riski on.

7

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hehhhe

      Lund sivaltaa...hhehhhheeh...

    • ajan kysymys

      >Joko nyt tulee hetki, jolloin järkevimmät ihmiset...

      Järkevät ihmiset ovat tajunneet tilanteen jo aikoja sitten mutta seuraapa miten tämänkin palstan Juntti-Einarit asian näkee. ;)

      • "Järkevät ihmiset ovat tajunneet tilanteen jo aikoja sitten..."

        Tajuaminen yksinään on kutakuinkin tehotonta, eikä Lundin asiallisuuskaan pure sokeasti ydinvoimaa palvoviin. Toivoisin, että jollain ylemmällä tasolla vihdoinkin joku ärähtäisi, Lundin tavoin, siitä, mihin Suomea ollaan viemässä. Poliitikot ja ydinvoimayhtiöt kun vievät tyhmää kansaa kuin pässiä narussa.

        Nähtävästi on niin, että kansan aktiivinen vastarinta vaatii jonkun johtajan, kuten suomalaiseen perusluonteeseen yleensäkin näyttäisi kuuluvan. Ydinvastarinnan johtajana näkisin mielelläni jonkun arvostetun poliitikon, sillä ympäristöjärjestöjenkin ääni on helppo vaientaa valtamedian toimesta.


    • Banaanit muille

      USA nimenomaan käynnistää kunnianhimoisen ydinvoimahankkeen,
      jotta maailma pelastuisi. Viherpiipertäjät polkekoot sähköä kuntopyörillään, se viekin eteenpäin :)
      On aika panosta todelliseen luontoystävälliseen uraaniin!

    • johon kalikka kalahtaa

      Hehe... vastustelukomissio on nykäissyt narusta ja Lundi on laitettu vuorostaan riekkumaan ja menettämään uskottavuuttaan. Setä tulee ihan Kiinasta luennoimasta, kenties banaanienergiasta, haha.

      Mitähän se muuten tarkoitti "uudella teknologialla"? Ydinvoima ja aurinkopanelit taitavat olla ainoat "uudet teknologiat" ja nekin vuosikymmeniä vanhoja. Vesi ja tuuli valjastettiin muutama sata vuotta sitten ja polttaminen keksittiin kymmeniä tuhansia vuosia sitten. Toivottavasti se ei höpertele mistään tuulivoimasta, ei kukaan tutkijakaan voi olla niin typerä...

    • lisää
    • auttaa

      Jos rakennamme ydinvoimaa, ei kai se estä kehittämästä uusiutuvia energian muotoja? Monen uusiutuvan energiantuotantoprosessin tekemiseen ja rakentamiseen tarvitaan energiaintensiivistä teollisuutta (esim. tuulivoima: teräs ja lasikuitu). Tällainen teollisuus tarvitsee sähköä riittävästi ja kilpailukykyiseen hintaan.

      Tämä ydinvoimavastustajien sama laulu jatkuu vuodesta toiseen. Samaan aikaan Ahsltrom tekee tuulivoimamyllyihin lasikuitua ja Rautaruukki terästä sekä ABB Pitäjämäellä moottoreita ja vaihteistotehtaat vaihteita.

      Miksi? Kun on vielä kohtuullisen edullinen sähkö. Kun edullinen sähkö katoaa markkinoilta uusiutuvien tuotantomuotojen kautta, saa Lund rakennella Itäsuomessa omia suunnitelmiaan ihan rauhassa! Työttömyys kasvaa ja verotulot vähenee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      98
      4204
    2. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      29
      2302
    3. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      52
      2084
    4. Olen parasta a-luokkaa

      Kerron nyt teille, että olen äärimmäisen utelias, ja iitserakas ihminen. Teen paljon aloituksia itseäni koskien ja tunge
      Sinkut
      36
      1444
    5. "ARMEIJA JA POLITIIKKA TÄYTYY EROTTAA TOISISTAAN"!!!

      "MUUTEN EI TULE RAUHAA"!!!
      Maailman menoa
      37
      1285
    6. Se mua jotenkin harmittaa

      Et ko sulla ollu näin paljon selvästi mielenpäällä ollut kaikkea, kysymyksiä, neuvoteltavia asioita ja huolenaiheita, et
      Suhteet
      11
      1213
    7. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      16
      1004
    8. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      47
      995
    9. Shakki ja matti

      Toivoisin, että olisit läsnä ja tukena arjessani. Et edes tietäisi, että se olen minä tässä ja täällä vain. Olisi asioit
      Ikävä
      77
      965
    10. Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä

      Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk
      Tv-sarjat
      6
      858
    Aihe