Professori Peter Lund julmistui toden teolla Kataisen kolmen ydinvoimalan haaveista:
"
Tutkija julmistui: Kataisen idea kuin banaanivaltiosta
Tiistai 18.08.2009 klo 07:18 (päivitetty ti 11:26) Alma Media, Helsinki
Valtiovarainministeri Jyrki Katainen (kok) katsoo ydinvoimassa vain raskaan teollisuuden etua ja sivuuttaa maailmanlaajuisen energiavallankumouksen. Samalla Suomi on menettämässä mahdollisuutensa luoda ympäristöteknologiasta talouden uusi vientiala. Näin moittii professori Peter Lund Teknillisestä korkeakoulusta.
Valtiovarainministeri Jyrki Kataisen mielestä Suomeen voisi rakentaa kolmekin uutta ydinvoimalaa (Kaleva 17.8.).
– Ei missään muissa kehittyneissä maissa katsota näin peruutuspeiliin. USA:ssa, Aasiassa ja muualla Euroopassa satsataan valtavasti uuteen energiateknologiaan, huomauttaa Peter Lund, joka luennoi juuri energia-asioista Kiinassa.
...
Halpa energia ei auta
Katainen edustaa George W. Bushin linjaa energiapolitiikassa, Lund vertaa. Bushin seuraaja, presidentti Barack Obama elvyttää USA:n taloutta merkittävillä panostuksilla ympäristöteknologiaan.
Katainen perustelee, että halpa sähkö olisi yhä tärkeämpi kilpailutekijä teollisuudelle.
– Ne ovat banaanivaltioita, jotka satsaavat halpoihin raaka-aineisiin. Kehittyneet maat satsaavat osaamiseen ja innovaatioihin. Ei mikään maa ole löytänyt pysyvää runsaudensarvea halvasta energiasta, Lund sivaltaa.
...
"
http://msn.kauppalehti.fi/index.jsp?oid=2009/08/24939&ext=msn
Joko nyt tulee hetki, jolloin järkevimmät ihmiset saavat tarpeekseen Suomen ydinhulluudesta?
Peter Lund kirjoittaa sama, mitä itskin olen täällä toisetellut:
"Professorin mielestä ydinvoimabisnekseen ei liity yrittäjäriskiä.
– Jos laitos menee tappiolle, valtion täytyy pumpata rahaa, sillä ydinjätteen vuoksi sitä ei voi jättää hunningolle. Näin on käynyt Englannissa ja Ranskassa. "
Koettakaa siis jo tajuta, kenellä se riski on.
Lund: Suomesta banaanivaltio
7
410
Vastaukset
- hehhhe
Lund sivaltaa...hhehhhheeh...
- ajan kysymys
>Joko nyt tulee hetki, jolloin järkevimmät ihmiset...
Järkevät ihmiset ovat tajunneet tilanteen jo aikoja sitten mutta seuraapa miten tämänkin palstan Juntti-Einarit asian näkee. ;)"Järkevät ihmiset ovat tajunneet tilanteen jo aikoja sitten..."
Tajuaminen yksinään on kutakuinkin tehotonta, eikä Lundin asiallisuuskaan pure sokeasti ydinvoimaa palvoviin. Toivoisin, että jollain ylemmällä tasolla vihdoinkin joku ärähtäisi, Lundin tavoin, siitä, mihin Suomea ollaan viemässä. Poliitikot ja ydinvoimayhtiöt kun vievät tyhmää kansaa kuin pässiä narussa.
Nähtävästi on niin, että kansan aktiivinen vastarinta vaatii jonkun johtajan, kuten suomalaiseen perusluonteeseen yleensäkin näyttäisi kuuluvan. Ydinvastarinnan johtajana näkisin mielelläni jonkun arvostetun poliitikon, sillä ympäristöjärjestöjenkin ääni on helppo vaientaa valtamedian toimesta.
- Banaanit muille
USA nimenomaan käynnistää kunnianhimoisen ydinvoimahankkeen,
jotta maailma pelastuisi. Viherpiipertäjät polkekoot sähköä kuntopyörillään, se viekin eteenpäin :)
On aika panosta todelliseen luontoystävälliseen uraaniin! - johon kalikka kalahtaa
Hehe... vastustelukomissio on nykäissyt narusta ja Lundi on laitettu vuorostaan riekkumaan ja menettämään uskottavuuttaan. Setä tulee ihan Kiinasta luennoimasta, kenties banaanienergiasta, haha.
Mitähän se muuten tarkoitti "uudella teknologialla"? Ydinvoima ja aurinkopanelit taitavat olla ainoat "uudet teknologiat" ja nekin vuosikymmeniä vanhoja. Vesi ja tuuli valjastettiin muutama sata vuotta sitten ja polttaminen keksittiin kymmeniä tuhansia vuosia sitten. Toivottavasti se ei höpertele mistään tuulivoimasta, ei kukaan tutkijakaan voi olla niin typerä... - lisää
Taitaa olla proffalla hiukan palikat labrassa sekaisin.
Voiko tällaiseen tunteiluun perustua Suomen teknisen tieteen tekeminen?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8450386 - auttaa
Jos rakennamme ydinvoimaa, ei kai se estä kehittämästä uusiutuvia energian muotoja? Monen uusiutuvan energiantuotantoprosessin tekemiseen ja rakentamiseen tarvitaan energiaintensiivistä teollisuutta (esim. tuulivoima: teräs ja lasikuitu). Tällainen teollisuus tarvitsee sähköä riittävästi ja kilpailukykyiseen hintaan.
Tämä ydinvoimavastustajien sama laulu jatkuu vuodesta toiseen. Samaan aikaan Ahsltrom tekee tuulivoimamyllyihin lasikuitua ja Rautaruukki terästä sekä ABB Pitäjämäellä moottoreita ja vaihteistotehtaat vaihteita.
Miksi? Kun on vielä kohtuullisen edullinen sähkö. Kun edullinen sähkö katoaa markkinoilta uusiutuvien tuotantomuotojen kautta, saa Lund rakennella Itäsuomessa omia suunnitelmiaan ihan rauhassa! Työttömyys kasvaa ja verotulot vähenee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512