Pohdin tuossa enkelin siipiä ja tein havaintoja joihin ehkä tarkoituksella ei paneuduta raamatussa koska saattavat hiemen heikentää enkeleiden sulokkuutta.
Kun otetaan huomioon missä kulmassa enkelin siivet ovat vartaloon nähden, on mahdotonta että enkeli voisi nousta ilmaan tai laskeutua (ilman että laskeutuu vapaassa pudotuksessa, ellei sitten tee syöksyä ja nosta lopussa "nokkaa" ylös ja tee ilmajarrutusta siivillä) suorana seisten kuten kuvissa, ilmaan nousun ainakin pitää tapahtua siipien asennosta johtuen joko kontillaan, eteen voimakkaasti kumartuneena ja perse pystyssä tai mäkihyppääjä asennossa. Toisaalta enkeli on kookas ja siivet suhteellisen pienet ja vaikka enkelillä olisikin ontot luut kuten linnuilla enkelin silti pitäisi tehdä juoksulähtö villisti siipiään räpytellen pästääkseen ilmaan.
Kumarassa juokseva enkeli jonka siivet viuhtovat hulluna ei välttämättä ole niin sulokas näky että sitä raamatussa paljoa mainostetaan.
On tietenkin mahdollista että enkelissä on jossain päin vartaloa jonkinlainen, esimerkiksi kaasu suutin ja mahdollisesti jopa jälkipoltin jolla voi tehdä VTOL lähdön, paras paikka olisi jossain takaosassa alhaalla jolloin ottamalla tukevan haaraasennon ottamalla ja laukaisemalla pääsee korkeuteen mistä voi lähteä siipien voimalla jatkamaan.
Enkelin aerodynaamiset ominaisuudet
6
344
Vastaukset
- Aritta
mielenkiintoista! :-)
- juutas.
Totta tuo. Jos ilmanvastus, noste ja painovoima vaikuttavat enkeleihin samalla tavalla kuin ihmisiin, tarvitsee enkeli todella hurjan nousukiidon, eikä maalauksissa esitetty siipien pinta-ala riittäne alkuunkaan (vrt. esim. albatrossit http://www.youtube.com/watch?v=6zGEbVxr0mk&hl=fi)
Yliluonnollisiin olentohin tosin luonnonvoimat eivät välttämättä vaikuta, joten voi olla ne kumoavat painovoiman tuosta vaan, ja leijailevat halunsa mukaan (Enkelparven tie, kohta luokse vie....). Siinä tapauksessa tosin ihmetyttää, mihin enkelit siipiä ylipäätään tarvitsevat, ellei lentämiseen. - lirho
vaan oiskohan niin,etteivät enkelit tarvitse maallisia fysiikan lakeja.
- Metsät.
muitakin voimia, kuin fysiikan lakeja. Kerran erää koulun pihalla keskellä kirkasta päivää välitunnilla oppilaat läyttivät noita voimia vältuntivalvojaan. He nostivat ilman fysiikann lakeja opettajansa ilmaan. Ja kellon soidessa, oppilaat riensivät sisälle ja jättivät opettajansa yksin ilmaan leijumaan. Opettaja huusi apua, etteivät jättäisi häntä leijumaan. En sitten tiedä, miten opettaja pääsi alas. Tästä on kyllä todisteita yksi iso koulullinen, niin kertokoon ,jos joku tuon ajan oppilaista sattuisi lukemaan.
Itse en suosittele noiden temppujen tekemistä, koska niihin voi ikävällä tavalla jäädä kiinni. Näin kävi itselleni kerran joogaten. Siis puhun levitaatiosta. Vain vaivoin pääsin omaan ruumiiseeni takaisin. Tässä oli siis kyse ruumiista irtautumisesta.
Uskoon tultuani lopetin nuo hommat. Yliluonnolliset ilmiöt jatkuivat, mutta voiman lähde muuttui turvallisemmaksi. Nykyinen voiman lähteeni onkin kaikkivoipainen. Joillekin on ollut se hyöty, että sauraudet ovat parantuneet ym. Enkelit ovat enemmänkin olleet sanan tuojan roolissa. - juutas.
Jos enkeleitä ei luonnonlait koske, niin mihin ne sitten siipiäkään tarvitsee, jos lentäminen muutenkin onnistuu?
- Aatteleppaite
taitettua siipien kärjet ylös "wingleteiksi" kuten mm lentsikoissa on?
Sillä säästää energiaa huomattavasti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit765900KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2774786Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202598Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282503Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT881557Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro151439- 1051367
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281316seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1081274Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191231