Ystävällisyyttä pyydetään!

Mr&Mss

Tämä tulee nyt miehen ja naisen suulla joten kohdistuu molempiin sukupuoliin.

Keskusteltiin juuri parahiksi tästä aiheesta kun on tutustuttu tuon palvelun kautta ja tultu nettitutuiksi. Vertailtiin kokemuksia ja molemmat ovat aivan yhtä järkyttyneitä näistä asioista.

Miksi täytyy profiilissa olla töykeä esitellessään kriteerejä toisille ihmisille?
Miksi ihmisiä kutsutaan ja haukutaan sohvaperunoiksi, mammanpojiksi, vinkuheiniksi ja ties miksi?
Miksei asiallisiin, pitkiinkiin viesteihin vastata ollenkaan kun toinen on tehnyt varsinaisen työn esitellessään itseään ja jopa kehuen toista? (jos siis sopii toisen hakukriteereihin noin suurinpiirtein?)
Miksi viestejä vaihdettua jopa pitkäänkin toinen päättää olla vastaamatta enää mitään?
Miksi viestien taso on niin surkea ja tulee tunne että joko on kuulustelussa tai arvioitavana kuin koerotta?
Miksi vonkausviestejä tulee jatkuvalla syötöllä vaikka niitä ei haeta?
Miksi profiileissa valehdellaan asioita suoraan jotka paljastuvat kumminkin?
Miksi asioita salaillaan niin pitkälle kuin mahdollista huijaten näin toinen uskomaan ties mitä?
Miksi kuvia vaihdettua ei olla enää yhteydessä ollenkaan tai luvattua kuvaa ei saavukkaan vaihdossa?
Miksi pitää esittää sitä kovinta äijää tai suloisinta misua muttei olla toisille ihmisiä?

Onko näihin olemassa mitään muuta syytä kuin ihmisten itsekeskeisyys, välinpitämättömyys, epäystävällisyys ja ylipäätään halu olla töykeä kanssaihmisiä kohtaan?

Jos toinen ei ole aivan sitä mitä on haettu ja tulee sellainen olo niin miksei siitä osata ilmoittaa selvällä suomen kielellä?

Tuskimpa kukaan netin ulkopuolella toimisi samalla tavoin mutta valitettavan iso osa ottaa asioikseen toimimisen tällä tavoin. Onko tämä joku prinsessa tai prinssifantasia joillekin jonka kautta voi toteuttaa kaikkea sitä mitä muuten ei uskalla? Onko niin että kun ei ole sosiaalista kontrollia kuinka saa ja tulisi toimia niin netissä saa toimia miten huvittaa?

Tiedän että tässä nyt tulee olo monelle kuin olisi leikkitarhassa ja supatetaan toisten korvaan kuinka nyt taas tuo tarhan täti/setä sanoi miten ei saisi olla tuhma ja töniä toisia...mutta mutta kun se on niin kivaa ja kaikki muutkin...!!!!

Ollaanko aikuisia yhdessä ja kohdellaan toisia ihmisinä, jokaisella on silloin helpompi olla.
Ei laitetaan sitä pahaa kiertämään ja tehdä niinkuin ne muutkin tekee, vaan ollaan ystävällisiä.
Onko se liikaa pyydetty!

4

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulkosuominainen

      Olen asunut parissa muussa maassa, ja olen pysyvästi muuttanut pois Suomesta. Ilkeitä ihmisiä löytyy täältäkin, mutta heitä paheksutaan. Ilkeys ei ole niin kuosiinkudottu ominaisuus kuin se (meille) suomalaisille on. Täällä sitä pidettäisiin huonon kasvatuksen tuloksena. Joku vankilakundi tai katutyttö voi olla inhottava, mutta jos aikoo käydä normaalin sivistyneestä, sitä tosiaan yrittää olla kohtelias.

      Ihmisillä tuntuu olevan motiivina: miten osaisin elää harmonisesti ja vaikuttaa hyvin käyttäytyvältä?

      Suomessa motiivi on: miten osaisin pilkata ja mahdollisimman pahasti loukata kaikkia paitsi niitä, joilta haluan jotain?

      Suomi on metsäläisten maa. Muutos täytyisi kai alkaa lastentarhassa.

      • Ihmet

        Varsinais-Suomi on ankea paikka: En ole asunut muualla, mutta ainakin täällä me ollaan kylmiä ja kovia. Karkkiakaan ei anneta kaikille, vaan kaikki syödään itse... Muualla tottakai jaettais, niin olen kuullut. Vastaantulijoita ei täällä kuulu mitenkään huomioida, senkun mennään ohi vaan. Saatikka että joku hymyilisi. Sillä luullaan heti olevan taka-ajatuksia, ehkä se puhuu puhelimeen hands freella tai jotain...

        Itä- ja Keski-Suomessa päin tervehditään tai jotenkin huomioidaan kaikkia tuntemattomia vastaantulijoita. Ja kumma kyllä Paraisillakin huomoidaan vastaantulijat. Mikäs siinä sitten on?


    • Epsilon_Minus

      Hyvä viesti. Kyynikkona kuitenkin epäilen, että tälläkään ei ole mitään vaikutusta mihinkään ja parin viikon päästä joku toinen kirjoittaa samanlaisen avautumisen. Mutta ei se mitään, asiasta keskustelu ei tilannetta ainakaan pahenna.

      Mieleni tekisi kuitata jokainen miksi-kysymyksesi sanomalla, että "koska sillä on kusta päässä". Vaikka tämä mahdollisesti monen kohdalla pitääkin paikkansa, epäilen, että kyse on pääasiassa

      1) nettideittailijoiden sosiaalisesta avuttomuudesta. Ihan fiksutkin ihmiset muuttuvat idiooteiksi tietokoneen ääressä, varmaankin sitä itse tajuamatta. Sosiaaliset taidot eivät tule itsestään, vaan vaativat netissä harjoittelua aivan kuten kasvotustenkin.

      2) vallitsevasta käytännöstä. Huono käytös tarttuu helposti, etenkin vähemmän fiksuihin ihmisiin. Tulee kyllä vähän yläaste mieleen, jota ei oikein tässä vaiheessa elämää (35 v) oikein jaksaisi enää. Sivusit jo itse tätä mainitsemalla tuon "kaikki muutkin...".

      Joillakin naisilla on tapana tulla tälle palstalle puolustelemaan käytöstään ja esittelemään erilaisia perusteluja sille. Huolimatta perustelujen säälittävästä tasosta täytyy kuitenkin antaa tunnustusta sille, että ongelma on edes tiedostettu. Kenenkään en ole huomannut vonkausviestejä perustelleen.

    • miten huvittaa

      Netti on oma maailmansa, jossa on väljemmät "säännöt" toiminnalle kuin elävässä elämässä. Ihmisten raadollisuus, häilemättömyys, pinnallisuus yms. negatiiviset ilmiöt voidaan vapaasti naamioida tyhjien sanojen/vastaamattomuuden taakse. Niitten oikeellisuutta päästään vasta myöhemmin tarkistamaan. Kasvtusten tuskin olisivat henkilöt edes tavanneet.

      Liittyyköhän siihen joku pyydystämisen jännitys, jos noilla linjoilla ollaan? Voi sitten kehua itselleen, että voi hyvä minä, kun tuollaisen sain kusetettua vastaamaan itselleni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      59
      6829
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      353
      5909
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      53
      3248
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      2949
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      190
      1512
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1238
    7. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      976
    8. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      54
      889
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      880
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      847
    Aihe