Ystävällisyyttä pyydetään!

Mr&Mss

Tämä tulee nyt miehen ja naisen suulla joten kohdistuu molempiin sukupuoliin.

Keskusteltiin juuri parahiksi tästä aiheesta kun on tutustuttu tuon palvelun kautta ja tultu nettitutuiksi. Vertailtiin kokemuksia ja molemmat ovat aivan yhtä järkyttyneitä näistä asioista.

Miksi täytyy profiilissa olla töykeä esitellessään kriteerejä toisille ihmisille?
Miksi ihmisiä kutsutaan ja haukutaan sohvaperunoiksi, mammanpojiksi, vinkuheiniksi ja ties miksi?
Miksei asiallisiin, pitkiinkiin viesteihin vastata ollenkaan kun toinen on tehnyt varsinaisen työn esitellessään itseään ja jopa kehuen toista? (jos siis sopii toisen hakukriteereihin noin suurinpiirtein?)
Miksi viestejä vaihdettua jopa pitkäänkin toinen päättää olla vastaamatta enää mitään?
Miksi viestien taso on niin surkea ja tulee tunne että joko on kuulustelussa tai arvioitavana kuin koerotta?
Miksi vonkausviestejä tulee jatkuvalla syötöllä vaikka niitä ei haeta?
Miksi profiileissa valehdellaan asioita suoraan jotka paljastuvat kumminkin?
Miksi asioita salaillaan niin pitkälle kuin mahdollista huijaten näin toinen uskomaan ties mitä?
Miksi kuvia vaihdettua ei olla enää yhteydessä ollenkaan tai luvattua kuvaa ei saavukkaan vaihdossa?
Miksi pitää esittää sitä kovinta äijää tai suloisinta misua muttei olla toisille ihmisiä?

Onko näihin olemassa mitään muuta syytä kuin ihmisten itsekeskeisyys, välinpitämättömyys, epäystävällisyys ja ylipäätään halu olla töykeä kanssaihmisiä kohtaan?

Jos toinen ei ole aivan sitä mitä on haettu ja tulee sellainen olo niin miksei siitä osata ilmoittaa selvällä suomen kielellä?

Tuskimpa kukaan netin ulkopuolella toimisi samalla tavoin mutta valitettavan iso osa ottaa asioikseen toimimisen tällä tavoin. Onko tämä joku prinsessa tai prinssifantasia joillekin jonka kautta voi toteuttaa kaikkea sitä mitä muuten ei uskalla? Onko niin että kun ei ole sosiaalista kontrollia kuinka saa ja tulisi toimia niin netissä saa toimia miten huvittaa?

Tiedän että tässä nyt tulee olo monelle kuin olisi leikkitarhassa ja supatetaan toisten korvaan kuinka nyt taas tuo tarhan täti/setä sanoi miten ei saisi olla tuhma ja töniä toisia...mutta mutta kun se on niin kivaa ja kaikki muutkin...!!!!

Ollaanko aikuisia yhdessä ja kohdellaan toisia ihmisinä, jokaisella on silloin helpompi olla.
Ei laitetaan sitä pahaa kiertämään ja tehdä niinkuin ne muutkin tekee, vaan ollaan ystävällisiä.
Onko se liikaa pyydetty!

4

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulkosuominainen

      Olen asunut parissa muussa maassa, ja olen pysyvästi muuttanut pois Suomesta. Ilkeitä ihmisiä löytyy täältäkin, mutta heitä paheksutaan. Ilkeys ei ole niin kuosiinkudottu ominaisuus kuin se (meille) suomalaisille on. Täällä sitä pidettäisiin huonon kasvatuksen tuloksena. Joku vankilakundi tai katutyttö voi olla inhottava, mutta jos aikoo käydä normaalin sivistyneestä, sitä tosiaan yrittää olla kohtelias.

      Ihmisillä tuntuu olevan motiivina: miten osaisin elää harmonisesti ja vaikuttaa hyvin käyttäytyvältä?

      Suomessa motiivi on: miten osaisin pilkata ja mahdollisimman pahasti loukata kaikkia paitsi niitä, joilta haluan jotain?

      Suomi on metsäläisten maa. Muutos täytyisi kai alkaa lastentarhassa.

      • Ihmet

        Varsinais-Suomi on ankea paikka: En ole asunut muualla, mutta ainakin täällä me ollaan kylmiä ja kovia. Karkkiakaan ei anneta kaikille, vaan kaikki syödään itse... Muualla tottakai jaettais, niin olen kuullut. Vastaantulijoita ei täällä kuulu mitenkään huomioida, senkun mennään ohi vaan. Saatikka että joku hymyilisi. Sillä luullaan heti olevan taka-ajatuksia, ehkä se puhuu puhelimeen hands freella tai jotain...

        Itä- ja Keski-Suomessa päin tervehditään tai jotenkin huomioidaan kaikkia tuntemattomia vastaantulijoita. Ja kumma kyllä Paraisillakin huomoidaan vastaantulijat. Mikäs siinä sitten on?


    • Epsilon_Minus

      Hyvä viesti. Kyynikkona kuitenkin epäilen, että tälläkään ei ole mitään vaikutusta mihinkään ja parin viikon päästä joku toinen kirjoittaa samanlaisen avautumisen. Mutta ei se mitään, asiasta keskustelu ei tilannetta ainakaan pahenna.

      Mieleni tekisi kuitata jokainen miksi-kysymyksesi sanomalla, että "koska sillä on kusta päässä". Vaikka tämä mahdollisesti monen kohdalla pitääkin paikkansa, epäilen, että kyse on pääasiassa

      1) nettideittailijoiden sosiaalisesta avuttomuudesta. Ihan fiksutkin ihmiset muuttuvat idiooteiksi tietokoneen ääressä, varmaankin sitä itse tajuamatta. Sosiaaliset taidot eivät tule itsestään, vaan vaativat netissä harjoittelua aivan kuten kasvotustenkin.

      2) vallitsevasta käytännöstä. Huono käytös tarttuu helposti, etenkin vähemmän fiksuihin ihmisiin. Tulee kyllä vähän yläaste mieleen, jota ei oikein tässä vaiheessa elämää (35 v) oikein jaksaisi enää. Sivusit jo itse tätä mainitsemalla tuon "kaikki muutkin...".

      Joillakin naisilla on tapana tulla tälle palstalle puolustelemaan käytöstään ja esittelemään erilaisia perusteluja sille. Huolimatta perustelujen säälittävästä tasosta täytyy kuitenkin antaa tunnustusta sille, että ongelma on edes tiedostettu. Kenenkään en ole huomannut vonkausviestejä perustelleen.

    • miten huvittaa

      Netti on oma maailmansa, jossa on väljemmät "säännöt" toiminnalle kuin elävässä elämässä. Ihmisten raadollisuus, häilemättömyys, pinnallisuus yms. negatiiviset ilmiöt voidaan vapaasti naamioida tyhjien sanojen/vastaamattomuuden taakse. Niitten oikeellisuutta päästään vasta myöhemmin tarkistamaan. Kasvtusten tuskin olisivat henkilöt edes tavanneet.

      Liittyyköhän siihen joku pyydystämisen jännitys, jos noilla linjoilla ollaan? Voi sitten kehua itselleen, että voi hyvä minä, kun tuollaisen sain kusetettua vastaamaan itselleni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4502
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1689
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      89
      1185
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      46
      1017
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    Aihe