Mikaelista:. 20. 01 2009

Kai-A

### No tästä on kirjoitettu moneen kertaan, mutta ilmeisesti heikosti, koska ei oikein mene jakeluun.

>Kirjoitit ""Kukaan ei Adventtikirkossa ole koskaan luullut Jeesusta enkeliksi.""

Pitää paikkansa. Koko ajatus olisi liki kaikille adventisteille kauhistus.

>Ajatteletkos että kriitikot keksivät perättömiä juttuja vääristäen adventismia ja adventtikirkkoa?

Nimenomaan!!! Ja sinäkin, joka selvästi haluat esiintyä rehtinä uskovaisena yhdyt kuoroon.

>Tiedät vallan hyvin, että adventtikirkko pitää Ellen Whiten kirjoituksia arvovaltaisena jatkuvanan totuuden lähteenä.

Voi olla... mutta systeemi ei toimi niin, että EGW määrittelee, mitä adventismi on. Ainoa opin määrittelijä on Raamattu ja kunnollinen adventismi punnitsee myös EGWn Raamatulla. Eikä sitäpaitsi tarvitse edes uskoa EGWhen ollakseen adventisti.

Sitäpaitsi kirkon virallisessa opissa ole mitään Mikaelista, eli adventisti saa uskoa asiasta, mitä haluaa. Useimmat ajattelevat Mikaelin takroittavan Jeessusta, mutta tiedän monia, jotka ovat eri mieltä.

>Ja mitä tämä EGW:n itse nyt julistaa, tässä otantaa..

Sama EGW sanoo, myös Kristusta iankaikkiseksi Jumalaksi, joten ei tämä ihan niin yksiselitteinen juttu ole kuin sitä kuvaat. Eli kunnon EGW eksegeesi vaatisi vähän suurempaa syventymistä.



Käytännössä asia ei nimittäin ole niin, että Mikaelia Jeesuksena pitävät adventistit ajattelisivat näin opettaessaan tekevänsä Jeesusta enkeliksi vaan Mikaelin Jumalaksi.

Eli opettavat suurin piirtein samaa kuin Jean Calvin aikanaan ja jotakin aivan muuta kuin Jehovan todistajat.

Mutta jos tuo nyt tuntuu liian vaikealta haltsattavaksi voi todeta, ettei tällä mitään merkitystä ole, koska kukaan normaali tervejärkinen adventisti ei Mikaelista (vaikka tätä Jeesuksena pitäisikin) koskaan mitään puhu... paitsi, jos löytyy joku, joka asiasta jotakin kysyy tai väittää.

Kai ###

7

337

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gabri el

      Näistä ketjuista löydät totuuden jso vain tahdot ...
      Adventtiteologit eivät tiedä mitä sanoisivat heidän miika-el-jeesus -opistaan !

      MUSTAA VALKOISELLA MIIKAELJEESUKSESTA : http://keskustelu.suomi24.fi/node/8639484

      MIKÄ IHMEEN MIIKAELJEESUS? -
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8652288

      JUMALA=ENKELI:
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8660576/thread

      MIKAELJEESUS ADVENTISTIEN JA EI-ADVENTISTIEN ERONA:
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8656178/thread

      ENKELIEN PIENUUS TAI SUURUUS:
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8559920

      YLIENKELI ENEMMÄN KUIN VAIN ENKELI? -
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8656190

      KESKUSTELUA VAI TYPERÄÄ KINAA ? -
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8637222/thread

      "ENKELI EI OLE ENKELI VAAN RUHTINAS" !
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8657049

      KIRJANOPPINUT FLINK ...:
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8644051

      • Kyllähän näitä todellisia Messengeriä meillä nykyään tarvittaisiin. Minä voin viestittää, että meidän Planeetta

        tulee joutumaan hirvittävään luonnon mullistuksen kouriin ja sitä ei tästä mylläkästä pelasta kukaan.

        Ajan mittari tikuttaa meille uhkaavan vaaran koittamisen aikaa. Jäätiköt sulavat hirvittävällä vaudilla.

        Koralli riutat tuhoutuvat Liikaa lämpöä saadessaan. Maanjäristykset ja Tsunamit varoittavat uhkaavasta vaarasta
        Suurenvaltameren saaria on jouduttu Evakuoimaan Suurien nousu ja laskuvesien takia. Kuitenkaan kukaan palstalla ei huomioi metä kohtaavaa vaaraa. Ihmiset ovat liikaa kirjaimen perässä mitä tulisi olla meitä kohtaavan vaaraan nähden. Turhaa on väittely pian hautaudutaan maan uuneniin ja näin väittelyt loppuvat. Aamen


      • Hermanni-itse kirjoitti:

        Kyllähän näitä todellisia Messengeriä meillä nykyään tarvittaisiin. Minä voin viestittää, että meidän Planeetta

        tulee joutumaan hirvittävään luonnon mullistuksen kouriin ja sitä ei tästä mylläkästä pelasta kukaan.

        Ajan mittari tikuttaa meille uhkaavan vaaran koittamisen aikaa. Jäätiköt sulavat hirvittävällä vaudilla.

        Koralli riutat tuhoutuvat Liikaa lämpöä saadessaan. Maanjäristykset ja Tsunamit varoittavat uhkaavasta vaarasta
        Suurenvaltameren saaria on jouduttu Evakuoimaan Suurien nousu ja laskuvesien takia. Kuitenkaan kukaan palstalla ei huomioi metä kohtaavaa vaaraa. Ihmiset ovat liikaa kirjaimen perässä mitä tulisi olla meitä kohtaavan vaaraan nähden. Turhaa on väittely pian hautaudutaan maan uuneniin ja näin väittelyt loppuvat. Aamen

        Kinaamisesta huolestunut kirjoittaa:
        "" kirjaimen perässä mitä tulisi olla meitä kohtaavan vaaraan nähden.
        Turhaa on väittely pian hautaudutaan maan uuneniin ja näin väittelyt loppuvat.
        Aamen ""

        Aivan!

        Ps. 19:7 (19:8)
        Herran laki on täydellinen;
        se virvoittaa sielun. Herran todistus on vahva,
        se tekee tyhmästä viisaan.

        Ps. 90:12
        Opeta meitä laskemaan päivämme oikein,
        että me saisimme viisaan sydämen.

        Että joo, päivieni oikein laskeminen on hyvä asia.
        Älkäämme laskeskelko että näin nuori vielä olen.
        Vaan että niin kovin vähän on aikaa jäljellä.


    • "Eli opettavat suurin piirtein samaa kuin Jean Calvin aikanaan ja jotakin aivan muuta kuin Jehovan todistajat"

      Olen nyttemmin havainnut saaneeni väärää tietoa adventismista ja EGWn
      osuudesta siinä. Myös tuon olen todennut, ettei adventismilla ole mitään
      tekemistä jehovalaisuuden kanssa. Kiitos että vaivauduit oikomaan.

      • Kai Arasolan 7 puhetta.

        http://www.audiopankki.com/?cat=54

        Seitsemäs puhe käsittelee kristillistä etiikkaa, mm näin:

        "Saatamme helposti jakaa Jumalan lapset hyviin ja huonoihin kristittyihin. Se on kuitenkin väärin, koska alamme silloin katsoa muita ihmisiä. Se ei ole oikea tapa suhtautua uskontoon. Paavali opettaa heikkoudesta: ”Voima tulee täydelliseksi heikkoudessa”. Tai ”Juuri heikkona olen voimakas”. Sillä hetkellä, kun lakkaamme olemasta syntisiä, lakkaamme olemasta kristittyjä."


    • Mooses-Paavo

      Näin taisi Kai A itsekin opettaa aikoinaan seminaarissa?
      Kun luki sitten enemmän eksetiikkaa ja väitteli Uppsalan yliopistossa taisi mieli muuttua?
      Niin tai näin Jeesuksesta on SDA:ssakin monia eri oppeja, Kuka pitää Ihmisenä, kuka Ylienkelinä, kuka jumalana, kuka Jehovanaan? Joku ja useimmat kaikkea näistä?

      Ei ole Toivonlinnan opit unohtuneet vielä...vaikka opettajalla on yhtä huono muisti kuin keskustapuolueen väellä tai sitten vaan on omaksunut totuuden sijaan "muunnellun totuuden" - teesin?

      Olenko väärässä Kai A?

      Olet näemmä tullut Thaimaan paratiisisaarelta koto-Suomeen; mitä suunnitelmia 3000 päisen pässilauman eteen tai taakse?

      • !!??!!

        annettu vastaus jo ihan tarpeeksi monta kertaa...

        että Mikael = Jeesus = Jahve = Jumala


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      52
      1004
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      994
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      842
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      776
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      51
      741
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      24
      644
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      46
      622
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    11. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      560
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      558
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      536
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      119
      526
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      45
      525
    18. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      10
      518
    19. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    20. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      505
    Aihe