James Cameronin Avatar 3D ATM-fantasiana

Hämärän rajoilta

Koska uusi vuosi koittaa, voisin yrittää sen kunniaksi teeskennellä ihmistä ja olla vetämättä markkina-arvoteoriaa mukaan Espoon uudenvuodenpaukuttelun varaslähtöön. Sen sijaan pohdiskelen vastikään näkemääni hienoa Avatar-elokuvaa hieman – tutusta näkökulmasta tottakai.

Miesten kirjoittama science fiction vetoaa varsin usein alempitasoisen miehen alikehittyneeseen tunne-elämään. Tälle on selvä selitys: scifiä kirjoittavat miehet ovat luonnontieteellisesti suuntautuneita lukijoidensa tavoin, ja luonnontieteellinen suuntautuminenhan on nykytiedon mukaan käytännössä lähes sama asia kuin Aspergerin oireyhtymä tai muut autismin oireet. Tästä syystä scifissä henkilöhahmojen persoonat ovat tyypillisesti varsin ohuita ja pääpaino tekniikassa ja fantasiassa (esimerkiksi tunnetuin naisscifisti Ursula K. Le Guin erottuu heti joukosta; hänen ihmisillään ja alieneillaan on syvyyttä, eikä teknologialla mässäillä).

Kun mieskirjoittaja sitten yrittää tuoda tarinaan mukaan tunteiden tasoa, vaikutelma on väistämättä teinipoikamainen – ja tämä yksioikoinen fantasianomaisuus vetoaa tyypilliseen kohderyhmään. Tässä lienee eräs salaisuus, miksi James Cameronin kirjoittama ja ohjaama Avatar vetoaa kaltaiseeni tunne-elämältään teiniksi jääneeseen ja seksuaalisesti syrjäytyneeseen nuoreen mieheen teknisen ylivertaisuutensa lisäksi.

Tarinassahan Sam Worthingtonin esittämä vyötäröstä alaspäin halvaantunut sotilas Jake Sully saa mahdollisuuden käyttää avatar-kehoa, ja vapautuu näin pyörätuolinsa kahleista ”toiseen elämään”. Tämä elämä osoittautuu nopeasti edellistä mielenkiintoisemmaksi, mukaan tulevat niin seikkailut na'vi-rodun maailmassa kuin elämää suurempi rakkauskin. Tämä jos mikä on niin ATM-allegoria kuin vain voi olla: alempitasoinen mieskin haaveilee olevansa jokin toinen, jokin fyysisesti (ja henkisestikin) parempi; saavansa uuden mahdollisuuden aloittaa alusta ja kokea maailma uutena ensimmäisen kerran lapsuutensa kaukaisten hyvien aikojen ja kullattujen muistojen jälkeen.

Todellisessa ATM-hengessä Cameronin tarinassa tapahtuu myös se mahdoton, että avatar-kehossaan kömpelö ja kulttuurin tavoista ja säännöistä pihalla oleva (kuulostaako määritelmällisesti tutulta?) Jake pystyy näistä puutteistaan huolimatta jotenkin voittamaan itse päällikön kauniin tyttären Neytirin ensin puolelleen ja lopulta aina partnerikseen. Tämän tuen avulla Jake omaksuu kulttuurin ja nousee sankarihahmoksi. Kukapa meistä ei teininä olisi haaveillut tällaisesta? Muistaakseni Cameron totesi jossakin tarinan hahmottuneen hänen mielessään jo varsin nuoressa iässä.

Seuraavassa paljastetaan jotakin loppukohtauksesta, joten lukemista jatkakaatte omalla vastuullanne. Aivan elokuvan lopussa Jake on pulassa: hänen avatar-kehonsa on ”sammunut”, ja ihmiskeho makaa tajuttomana ja Pandora-kuun ihmisille myrkylliseen ilmakehään kuolemaisillaan trailerilaboratorion lattialla. Na'vi-prinsessa Neytiri saapuu pelastamaan hänet, ja näkee ensimmäisen kerran rakkaansa ihmishahmon – itseään yli metrin lyhyemmän, jaloistaan surkastuneen ramman. Arvatkaapa mitä: Neytirin nähdessä Jaken selviävän naisen katseessa on pelkkää rakkautta. Jos TÄMÄ ei ole ATM-fantasiaa parhaimmillaan, niin mikä sitten on? Onhan kohtaus – ja koko elokuvakin – täydellinen vertauskuva nettideittailusta: nainen rakastuu komeaan ja maskuliiniseen, kaikkeen pystyvään avatar-profiiliin, mutta sitten hänelle selviääkin, että mies onkin oikeasti trailerissa asuva kalpea kääpiöinvalidi. Fantasiamaailmassa suhde kestää tämänkin pikku kolhun (no okei, ongelmaan löytyy ratkaisukin sitä sen enempää paljastamatta, mutta sen korostaminen veisi vitsiltä hieman terää).

Siispä, toverit hyvät, rientäkää oitis katsomaan elokuva, jos ette ole jo nähneet: tämä on nektaria mielelle.

6

898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leijona verhon takaa

      hienosta elokuvasta.

    • Abyss

      Tämä kertoo at-miehen sielunmaisemasta enemmän kuin tuhat lutkitteluviestiä.

      Sääli etteivät tällaiset herätä keskustelua.

    • Tyytyväinen lukija

      Enemmän tällaista!

    • Kävin kyllä leffan sillon heti katsomassa, mutta itse en nähnyt sitä mitenkään atm juttuun liittyvänä. Se kaverihan oli sotilas ja perus komea joten siinä ei ollut mitään atm:ään liittyvääkään, hän olisi siis saanut naisen ihan missä tahansa muuallakin, mutta onhan toi sun ideas ihan ok. Tai siis toi miten nainen nähtyään miehen hiekkona ja haavoittuvana silti jää hänen luokseen koska välittää siitä vaikka sillä ei olekaan sitä superkomeaa sankarin ulkonäköä.

      Se mistä itse nautin tuota elokuvaa katsoessa oli se, miten ihmisrotu sai täysin turpaansa. Vallanhimoinen ja sotaista ihmisrotu persraiskattiin luonnon läheisen ja rauhaarakastavan kansan toimesta, se oli syy miksi itse nautin siitä elokuvasta vaikka muuten se olikin perus sankaritarina eikä täten ollen ollut mitenkään erikoinen.

    • 3+17

      Huomaa kuitenkin leffan todellisesta lopusta, että tuo kyseinen prinsessa ei rakastanut sitä lyhyttä ATM-miestä, vaan kyseinen mies muutti siihen maskuliiniseen komeaan ruhoon pysyvästi..

    • tuosta kyllä

      irti sain mutta en itse voi todellakaan kokea olevani mikään ruma taikka invalidi vaikka pääsääntöisesti ilman naista ikäni elänyt olenkin. Ehkä se menee nyt sitten nuorilla enemmän näin kun ovat paljon avoimempia kaikkikin jo nuoresta näissä asioissa ja siten nämä jutut asettuvat paikoilleen jo hyvin nuoresta ja syy-seuraus suhteetb ovat jotenkin selkeämmät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      67
      2475
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      84
      2374
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      17
      2100
    4. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      37
      1745
    5. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      81
      1694
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      112
      1663
    7. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      257
      1521
    8. Mitä koululla tapahtui?

      Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287
      Imatra
      25
      1017
    9. Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.

      Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he
      Perussuomalaiset
      321
      973
    10. Unelmia Italiassa: Totuus Ralph-pojan kanssa pitkästä ajomatkasta Italiaan

      Viime kesän kynnyksellä Kikotin-matkailuauto lähti tien päälle ja matka halki Euroopan kohti Italiaa starttasi. Tämä oli
      Tv-sarjat
      3
      827
    Aihe