Jos annan jollekin ihmiselle tilinumeroni, saako hän sen perusteella selvitettyä myös nimeni (ja mahdollisesti osoitteeni tai muut yhteystietoni)?
En nyt viitsi välttämättä sen tarkemmin kertoa mistä on kyse, mutta pointti on siis siinä, että uskallanko myydä netissä tavaraa ja ottaa maksun omalle tililleni (kertomatta itse nimeäni)... Vai saako ostaja selvitettyä nimeni helposti?
Nimi selville tilinumeron perusteella?
19
37031
Vastaukset
- Konst.Reinikainen
alueella. Siis teet jonkun kanssa kauppaa pankkitilisi kautta, mutta et halua kertoa nimeäsi myyjälle. Sangen epäilyttävää todellakin.
- OKHX
... saa selville nimesi tilinumeron perusteella.
Joten unohda se, mitä suunnittelit. - Mietteliäs...
OKHX kirjoitti:
... saa selville nimesi tilinumeron perusteella.
Joten unohda se, mitä suunnittelit.No en nyt mitään rikollista toimintaa ollut harrastamassa.
Kai sen voi sitten sanoakin, mitä ajattelin, ettette rikollisena pidä :) Opiskeluun tarvitsisin lisätuloja, joten ajattelin ryhtyä myymään käytettyjä alusvaatteitani, kun sitä näköjään harrastetaan netissä enemmänkin ja kysyntää näyttää olevan. Ei mitään sen kummempaa kyseessä... En vaan tietystikään halua, että ne mahdollisesti hieman perverssit miehet, jotka minulta alushousuja ostelisivat, saisivat selville oikean nimeni.
Kysymys kuuluu siis, saisivatko he nimeni selville?
Sillä nyt ei mitään väliä ole, saako poliisi selville nimeni, kun mitään rikollista toimintaa en aio harjoittaa. - Anonyymi
OKHX kirjoitti:
... saa selville nimesi tilinumeron perusteella.
Joten unohda se, mitä suunnittelit.Miten
- arvelijatar
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8729351
Nimi on tosiaan mahdollista nähdä, kun käytössä sama pankki(ryhmä).
Tuolla on mainittu, että tilinumerosta voi (pankkiryhmän lisäksi) päätellä paikkakunnan, mutta siitä nyt lähinnä ehkä näkee, missä (konttorissa) tili on mahdollisesti avattu.
Välttämättä ei sitäkään voi tilinumerosta tietää, koska ainakin omassa pankissani on joskus aiemmin esim. henkilökunnan tileihin tullut konttoria ilmaisevaan kohtaan henkilökuntaa ilmaiseva numerosarja.- arvelijatar
Numerosarja voinee mennä kyllä senkin mukaan, minkä konttorin asiakkaaksi on luokiteltu tms. eikä missä käväisee tilin avaamassa.
- Mietteliäs...
Ok, kiitos vastauksesta ja linkistä.
Enpä taida uskaltaa tilinumeroani siis antaa... Tulee vielä joku ovelle kolkuttelemaan, osoitteeni nyt on helppo ottaa selville nimen perusteella.
Löytyisiköhän joltain parempia ehdotuksia siihen, miten em. tilanteessa maksun voisi hoitaa, jos tilisiirto ja livenä näkeminen ovat poissuljettuja vaihtoehtoja...? - öks
Mietteliäs... kirjoitti:
Ok, kiitos vastauksesta ja linkistä.
Enpä taida uskaltaa tilinumeroani siis antaa... Tulee vielä joku ovelle kolkuttelemaan, osoitteeni nyt on helppo ottaa selville nimen perusteella.
Löytyisiköhän joltain parempia ehdotuksia siihen, miten em. tilanteessa maksun voisi hoitaa, jos tilisiirto ja livenä näkeminen ovat poissuljettuja vaihtoehtoja...?No mites ois postiennakko?
- ölåäöåläöl
öks kirjoitti:
No mites ois postiennakko?
Jospa käytät PayPal -palvelua.
- osidfhsoid
öks kirjoitti:
No mites ois postiennakko?
Eikös postiennakossakin tule tietoon (paketin päälle tulevaan lappuun jossa myös mm. ostajan osoite)maksun saajan (eli lähettäjän) nimi? Vai eikö tuo ole pakollista?
Itse joskus postiennakolla ostaneena muistelisin, että kyllä se lähettäjän nimi tuossa näkyi (muistikin voi kyllä temppuilla :)). Eli jääkö sitten postin haltuun nämä lähettäjän tiedot esimerkiksi huijausyritysten varalta? - postiennakko-ostaja
osidfhsoid kirjoitti:
Eikös postiennakossakin tule tietoon (paketin päälle tulevaan lappuun jossa myös mm. ostajan osoite)maksun saajan (eli lähettäjän) nimi? Vai eikö tuo ole pakollista?
Itse joskus postiennakolla ostaneena muistelisin, että kyllä se lähettäjän nimi tuossa näkyi (muistikin voi kyllä temppuilla :)). Eli jääkö sitten postin haltuun nämä lähettäjän tiedot esimerkiksi huijausyritysten varalta?kyllä siinä paketin päällä on lähettäjän nimi ja tilinumerokin.
- greoshrfdgd
ölåäöåläöl kirjoitti:
Jospa käytät PayPal -palvelua.
Komppaan tätä. PayPal käyttöön. Se ottaa sinulta pienen provision päältä jos rahaliikennettä on runsaasti, mutta vastaavasti vastapuoli ei saa muuta selville kuin sähköpostiosoitteesi (joka on samalla "tiliyhteystietosi").
- jykae234
postiennakko-ostaja kirjoitti:
kyllä siinä paketin päällä on lähettäjän nimi ja tilinumerokin.
pyydä lähettään rahat kirjekuoressa posti restante osoitteeseen salanimellä ja sit kun saat rahat niin laitat salanimellä paskaset kalsarit muna pystyssä odottavalle karvaselkäiselle ihailijallesi :) Missä näitä paskasia kalsareita ostetaan? Toihan on muuten pirun kätevää kun ei tarvi pestä pyykkiä enää heittää vaan aina postiin kaikki. Ja jos tulee oikeen kunnolla raha pulaa niin voi hierasta pilluaan vaikka ihan uusiinkin strinkeihin..
- Paypalli
Saako paypalista tietoja?
- BancaMarketer
PayPalin vaihtoehto: http://bit.ly/IKbpz4
Palvelu pelaa hyvin PayPal maisesti ja voit siirtää rahat pankkitilillesi . Halutestasi voit tilata palvelun Prepaid MasterCard kortin & käyttää rahat kuluttomasti missä MasterCard kelpaa.
Palvelusta vastaanottajasta tarvitsee tietää vain E-mail osoite kuten Paypalista. - Anonyymi
Kusetteja vitun retu turha tulla tälläsestä paikasta kyselee apua Tori/Facebook kusetuksia varten.
- Anonyymi
Haluan selvittää epämääräisen tilinumeron202408055931570A6766
- Anonyymi
Kyllä maksu vaatii tilinumeron ja nimen.
Itse maksoin kaverille puhelinnumerolla op:sta op:tilille, niin verkkopankissa nökyi kaverin nimi vaikka maksutapa oli siirto.- Anonyymi
Siirto-palvelusta en tiedä mutta OP-mobiilissa tai verkkopankissa nimeksi voi laittaa vaikka jee jee. Mobilepayssa ym näkyy aina nimi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k383545On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole322315Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi802243Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä452111Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma561484Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.181445- 741396
Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?69957Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?48945Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi37823