Suojelusenkeleitten ulkomuoto?

..............

Voiko jotkut suojelusenkeleillä olla erilaisia ulkomuotoja, varsinkin jos ihminen kuvittelee hänen omaa enkeliinsä? Esim. minä kuvittelen, että suojelusenkelin nimi on Griever (joka tarkoittaa surua). Se on ihmismuotoinen lentävä leijona, joka säälii minua ja haluaa Jumalan lisäksi ajatella parasta minulle. He molemmat suojelevat minua parhain välttyen ikäviä tilanteita, myös vaaratkin. Kommenttini voi olla sekava, mutta toivon että ymmärtäisitte viestini.

6

686

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tetrahedron

      ...auennut mitä tällä viestillä tarkalleen haettiin. Siis haluatko tietää millä tavalla ihmiset näkevät suojelijansa? Jotkut näkevät suojelijansa (tai enkelit) valoina tai väreinä, jotkut jopa ihmismäisinä hahmoina. On myös niitä, jotka eivät varsinaisesti näe, mutta "näkevät" tunteen kautta.

      Kieltämättä hieman kummastuttaa tuo kuvaus omasta suojelijastasi, sillä ensinnäkin käytät ilmaisua "kuvittelen", eli herää heti kysymys, että tunnetko lainkaan vai tosiaan kuvitteletko vain. Toiseksi toki joku voi nähdä oman suojelijansa vaikka kärpäsenä, mutta liittyykö tähän näkemiseen minkäänlaista tunnetta? Ja miksi hän säälii sinua?

      Enkelit/suojelusenkelit/suojelijat ovat hieman väärinymmärrettyjä tehtävänsä suhteen. Moni kuvittelee, että ne tosiaan vain suojelevat pahalta ja ikäviltä tilanteilta, kun todellisuudessa heidän suurin tehtävänsä on ohjata suojattiaan ja auttaa tätä henkisessä kasvussa. Ikävät kokemuksetkin ovat kasvulle vältämättömiä, ikävä kyllä. :)

      • .................

        Siksi yritän selittää, että elämässäni on ollut väärinymmärrystä. Sydämeni ei ole koskaan pahantahtoinen, mutta siihen liittyy enemmän haavoittunut viha ja epätoivo. Lapsiin kohdistuva väkivalta (plus kaltoinkohtelu), kiusaaminen uhrina ym. Leijona kuvastaa rohkeutta ja viisautta. Jos minulla olisi myös itämainen lohikäärme suojelijana, sitä symbolisoidaan vahvuutta. Haluaisin että "suojelusenkelin" muoto olisi se, mitä ajattelen juuri äsken.


      • Tetrahedron
        ................. kirjoitti:

        Siksi yritän selittää, että elämässäni on ollut väärinymmärrystä. Sydämeni ei ole koskaan pahantahtoinen, mutta siihen liittyy enemmän haavoittunut viha ja epätoivo. Lapsiin kohdistuva väkivalta (plus kaltoinkohtelu), kiusaaminen uhrina ym. Leijona kuvastaa rohkeutta ja viisautta. Jos minulla olisi myös itämainen lohikäärme suojelijana, sitä symbolisoidaan vahvuutta. Haluaisin että "suojelusenkelin" muoto olisi se, mitä ajattelen juuri äsken.

        ...tulkita suojelijan hohkaavaa energiaa, mutta se ei kuitenkaan muovaa suojelijaa minkäänlaiseksi ulkomuodoltaan. En jäisi jumittamaan leijoniin ja lohikäärmeisiin vain sen takia, että joissain kulttuureissa ne symboloivat tiettyjä ominaisuuksia. Suojelijan ulkomuoto ei ole haluamisesta kiinni; suojelija vain on ja meidän on otettava se vastaan sellaisenaan. Ja ehkä löydettävä se leijona ja lohikäärme sitten itsestämme. :D


    • ateisti112

      Ei kannata miettiä tommosta asiaa koska Enkeleitä ei ole olemassa tyhmä

    • Leijonatkin lentää

      Ne ottaa sellaisen muodon kuin on kulloinkin tarpeen. Lentävä leijona?...ihan käypä symbolihahmo enkelille. Esim. kultainen lentävä lejona valkoisella pohjalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      9
      1034
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      976
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      949
    4. 56
      945
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      822
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      45
      785
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      162
      742
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      721
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      697
    10. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      50
      614
    11. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      586
    12. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    13. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      556
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      531
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    16. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      500
    17. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      52
      459
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      453
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      418
    Aihe