Uskonnoille on varsin tyypillistä, että on joku viholliskuva. Ikävissä tapauksissa tämä viholliskuva kohdentuu ihmisiin eikä Jeesuksen "rakasta vihollistasi" ole aina kristityilläkään päällimmäisenä mielessä.
Mutta jos viholliskuvallisuus olisi vain uskonnon aiheuttama vika, niin miksi aika monet ateistit vaikuttavat viestiensä perusteella enempi tai vähempi viholliskuvallisilta? Tyyliin: kirkko/uskovat/Jeesus aiheuttaa pahan oloni.
Viholliskuvallinen viestintä
4
102
Vastaukset
- Heikki S
Hölynpölyä jälleen kerran.
mutta Tuttumies, mitä mieltä sinä olet siitä kun uskovainen SamiA sanoi toivovansa että venäjä valloittaa suomen sillä silloin olisi helpompaa evankeloida, eikö mielestäsi mitä sami sano on todella epäisänmaallista ja hän on valmis uhraamaan jokaisen suomalaisen vapauden vaan koska saisi omasta mielestään paremman otteen juslistaa.
SamiA ei tainnut ymmärtää että loukkasi koko suomen kansaa lauseellaan.- jälleen.
Sinusta SamiA:n ehdotus on vain siksi, että hän saisi paremman otteen julistaa. Kyseessä on kuitenkin suomalaisten iankaikkisuussielut, ei SamiA:n henk. koht. ambitiot.
Et taida ymmärtää, että loukkaat koko Suomen kansaa osoittamalla mielipiteelläsi, että olisit valmis estämään heitä kuulemasta pelastavasta evankeliumista, joka vasta antaa todellisen vapauden.
- Nasse,
on hyvinkin paljon kirjoitellu juuri tuolla tyylillä jota hän olkiukossaan yrittää assosioida myös ateismiin.
Aika väsynyttä läppää ja osin alittaa jopa ns. "normituttistelun"
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645150Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362329Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191564Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927