Avaruudesta löytyi

Jeps jeps

monimutkaisia orgaanisia molekyylejä.

Tähtienvälisestä avaruudesta on löytynyt antraseenia. Kyseessä on yksi monimutkaisimmista avaruudesta havaituista orgaanisista molekyyleistä. Löytö viittaa siihen, että suuri osa elämän synnyttämiseen tarvittavista aineista on kehittynyt jo avaruudessa.

Yhdessä veden ja ammoniakin kanssa antraseeni voi muodostaa aminohappoja ja muita elämän kehittymiselle välttämättömiä aineita. Tutkijoiden mukaan seuraava askel onkin aminohappojen etsintä avaruudesta.

"Kaikki viittaa siihen, että olemme löytäneet tähtien syntyalueen, jossa tapahtuu paljon elämää edeltänyttä kemiaa", uskoo tutkimusta johtanut Susana Iglesias Groth Kanarian astrofysikaalisesta instituutista.

Uudet molekyylit löytyivät noin 700 valovuoden päässä sijaitsevasta pilvestä. Havainto julkaistaan Royal Astronomical Societyn lehdessä.

Tässä juttu linkkinä, josta löytyy vielä linkki aiheesta julkaistuun tutkimukseen.

http://www.avaruus.fi/uutiset/tahdet-sumut-ja-galaksit/avaruudesta-loytyi-monimutkaisia-orgaanisia-molekyyleja.html

Elämä maapallolla on peräisin avaruudesta, kuten Maapallo ja koko Aurinkokuntamme. Elämän syntyminen näyttää olevan vain yksi monista avaruudessa tapahtuvista kemiallisista reaktioista. Kun avaruudessa valmiiksi muodostuneet monimutkaiset orgaaniset yhdisteet päätyvät otolliselle planeetalle, voivat ne kehittyä edelleen siksi, kuten vaikka Maapallolla on tapahtunut muutaman miljardin vuoden aikana.

5

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä myös

      se että mehän olemme jo nyt osa avaruutta, eli vaikka elämä olisi syntynyt ensi kerran meidän pihalammikossamme niin se olisi silti avarudessa syntnyt. Ja sinä olet itse koko ajan avaruusolento.

      • heh heh

        mutta pointti on se että kokoajan lisääntyvien todisteiden valossa ei ole enää syytä ajatella siten kummallisesti että elämää, edes meidän kaltaista esiintyisi vain ja ainoastaan yhdellä planeetalla miljoonien miljardien planeettojen keskuudessa. Ainekset siihen löytyvät joka puolelta avaruutta. Emme ole todennäköisesti kovinkaan ainutkertainen ja ihmeellinen molekyylirakennelma avaruudessa. Jos jumala on meidät luonut, niin se peijooni on luonut myös hirveän määrän muitakin ympäri avaruutta... Emme olekaan maailmankaikkeuden napa millään asteikolla. Tungosta varmaan taivaassa ja helvetissä kun kaikennäköiset olennot niihin jaetaan elämänsä jälkeen :)


    • asdfasdfasdfe

      Mitä sitten luulit? Ulkomaailma on täynnä alieneita, jotka käyvät välillä naimassa tyttäriemme kanssa. Etkös ole Raamatusta lukenut kun
      "1. Moos. 6:4

      Siihen aikaan ja myöhemminkin oli maan päällä jättiläisiä, kun jumalien pojat yhtyivät ihmisten tyttäriin ja nämä synnyttivät heille lapsia. Juuri näitä olivat muinaisajan kuuluisat sankarit."

      Lentävillä lautasilla ei ole tosin mitään tekemistä ufojen kanssa, vaan kylläpä niillä pääsee nopeaa

      Henkilökohtaisesti uskon niiden olevan Teslan keksintöjä, kuten myös Tunguskan räjähdyksenkin, mutta en voi tietenkään osoittaa väitteitäni todeksi.

      Tosin kiinalaisissa arkeologisissa löydöissä on merkintöjä siitä, kuinka he on käyneet kuussa(dated 2309 eaa) - he kuvailivat kuun pinnan sellaiseksi kuten nykyiset astronautitkin. Tämä selvästi tarkoittaa, että teknologiamme on aiemmin ennenkin ollut varsin kehittynyttä, koska olemme aiemmin olleet kuussa.

      Tässä kuva kahdesta egyptiläisestä, jotka kumpikin kantavat lamppua
      http://img686.imageshack.us/i/egyptianss.jpg/

      PSPS en ole ihan täysin vakavissani tässä viestissä.

      • asianharrastaja

        ..näyttää poissaolon aikana lisääntyneen ja puhkeaa pintaan jo useilla lähettäjänimillä.


      • asdfasdfe
        asianharrastaja kirjoitti:

        ..näyttää poissaolon aikana lisääntyneen ja puhkeaa pintaan jo useilla lähettäjänimillä.

        Noo, ei minun tarvitse teille mitään todistella. Tiedän itse etten ole JB ja se riittää. Minulla nääs ei ole mitään tarvetta todistaa TEILLE mitään, koska valtaosa viesteistäni on kohdisettu kreoille. :)

        Mutta hyvää kesää/lomaa vaan sullekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      232
      3027
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      201
      2663
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      113
      1271
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      141
      1238
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      72
      1136
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      303
      1131
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      372
      1091
    8. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1065
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      21
      1025
    10. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      8
      973
    Aihe