Se on Halmesmäen Matti mennyt puhumaan sovinistisia firmansa järjestämässä tilaisuudessa, jossa mukana oli mm. pääministeri Kiviniemi. Halmesmäki oli yltynyt kehumaan Kiviniemen vartaloa ja laukonut hänestä muitakin sopimattomia kommentteja. KESKOlla sovinismi on osa johtamiskulttuuria, muistammehan Karakkeen ja Kiesin aiemmat lausunnot...
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=20110157191
Keskon pääjohtajan Matti Halmesmäen Kiviniemi-kommentit ovat aiheuttaneet suurta hämmennystä.
Halmesmäki on nimittänyt pääministeri Mari Kiviniemeä (kesk) kokovartaloministeriksi, koska sen verran edustavan kuvan hänestä saisi.
Näin Halmesmäki puhui Keskon järjestämässä Kaupan päivän tilaisuudessa Helsingissä maanantaina. Hän yritti ilmeisesti lämmitellä yleisöä keveillä alkupuheilla. Halmesmäki halusi myös tietää, kenen sormea Kiviniemi oikein puraisi, koska asia ei Mikael Jungnerin kirjasta käynyt ihan selväksi.
Tilaisuudessa ollut Kauppalehden toimittaja Pirkko Tammilehto kirjoittaa päivän painetussa Kauppalehdessä, että Halmesmäen jutustelu tilaisuuden alkajaisiksi ei pelkästään hiponut hyvän maun rajaa, vaan ylitti tuon rajan monta kertaa.
Tilaisuudessa puhunut tutkimus- ja viestintäyhtiö T-Media Oy:n partneri ja liiketoimintajohtaja Päivi Salminen-Kultanen hämmästelee Halmesmäen kommentteja.
- Hänen olisi pitänyt jättää kommentit sanomatta. Hänen Kiviniemi-kommenttinsa herättivät hämmennystä myös yleisössä. Taisi Kiviniemikin olla itse vaivaantunut.
- Yleensä kiinnitetään liikaa huomiota naisten ulkonäköön. Kiviniemi oli tilaisuudessa pääministerin asemassa ja niin asian pitääkin olla. Ei tuollaisia kommentteja pidä laukoa, vaikka Kiviniemi varsin viehättävä onkin.
"Lipsahdus-kommentti"
Samaisessa tilaisuudessa puhui myös työhyvinvoinnin ja ihmisten johtamisen professori Marja-Liisa Manka. Hän uskoo, että Halmesmäen kommentti oli lipsahdus.
- Kuulinkin, että Halmesmäki oli käyttänyt kokovartaloministeri-termiä Kiviniemestä. Tulin tilaisuuteen hänen lämmittelypuheen jälkeen. En kuullut siis Kiviniemi-kommenttia. Uskon, että se on ollut vain jonkinlainen lipsahdus, Tampereen yliopistossa työskentelevä Manka kertoo Kauppalehdelle.
Hänen mukaansa tilaisuudessa vallitsi rento ja vapauttava tunnelma.
- Minä pidin Halmesmäkeä asiapuhujana, mutta hänen huumorinsa loi tilaisuuteen rennon ilmapiirin. Hän puhui hauskasti muun muassa Pohjanmaasta, josta hän on kotoisin.
- Ja kehui hän minunkin puhetta. Hän piti minua hyvänä puhujana, mutta pitämäni puhe ylitti Halmesmäen kaikki odotukset. Se lämmitti kovasti mieltä, Manka naurahtaa.
Keskon järjestämään tilaisuuteen oli kutsuttu noin 700 vierasta. Tilaisuus järjestettiin Helsingin Marina Congress Centerissä.
Kauppalehti ei ole tavoittanut Kiviniemeä kommentoimaan asiaa. Halmesmäki kieltäytyi tiedottajansa välityksellä kommentoimasta asiaa.
KESKOlla arvostetaan naisia.
24
537
Vastaukset
- Heh heh...
http://www.taloussanomat.fi/uutiset/2011/01/27/kokovartaloministeri-moka--kesko-pyyda-jo-anteeksi/20111283/12
"Kokovartaloministeri"-moka – Kesko pyydä jo anteeksi!
Matti Halmesmäki teki virheen sanoessaan, että edustavuutensa takia pääminiseri Mari Kiviniemi voisi olla kokovartaloministeri. Keskon maineen takia hänen pitäisi kiireesti pyytää anteeksi, sanoo maineenhallinnan asiantuntija. Yrittämällä vaieta asiasta Kesko on hänen mukaansa jo tehnyt tyypillisen viestintävirheen.
Kesko on viestintätoimisto Pohjoisrannan seniorikonsultti Tommi Siikanivan mukaan tehnyt tyypillisen viestintävirheen. Hänen mukaansa Keskon pääjohtajan Matti Halmesmäen olisi jo pitänyt pyytää anteeksi kokovartaloministeri-puheitaan.
Halmesmäki sanoi maanantaina Kaupan päivässä, että pääministeri Mari Kiviniemi voisi olla pääministerin sijaan kokovartaloministeri, sen verran edustavan kuvan vartalosta saisi. Kauppalehden mukaan Halmesmäki halusi myös tietää, kenen sormea Kiviniemi oikein puraisi, koska asia ei käynyt ihan selväksi Mikael Jungnerin kirjasta.
Pohjoisranta on erikoistunut maineen hallintaan. Siikaniva sanoo, että on tapahtunut selkeä virhe maineen näkökulmasta ja nyt olisi anteeksipyynnön paikka.
– Keskon pitäisi vilpittömästi pahoitella asiaa. Pahoittelut pitäisi tehdä äärimmäisen nopeasti. Yhtiön pitäisi aktiivisesti tulla itse esiin, ennen kuin siltä lähdetään penäämään kantaa, Siikaniva sanoo.
Halmesmäki ja viestintäjohtaja Paavo Moilanen eivät ole aamupäivän aikana vastanneet soittopyyntöihin. Johdon assistentin mukaan he ovat kokouksessa, jossa on tiukka aikataulu ja joka kestää koko päivän.
Siikaniva sanoo, että Matti Halmesmäeltä on unohtunut se, että yrityksen työntekijä on yrityksen edustaja varsin korostuneesti silloin, kun hän esiintyy näkyvässä paikassa. Vaikka kyseessä olisi vain pääjohtajan kommentti, se käytännössä mielletään koko Keskon kommentiksi.
– En usko, että se on ollut tässä tarkoitus, hän lisää.
Kuva Keskon
sovinistisuudesta vahvistuu
Halmesmäen lausahdus on jo toinen kerta, kun Keskon johtajan naisnäkemykset nousevat julkisuuteen. Konsernin entinen varapääjohtaja Timo Karake perusteli vuonna 1995 naisjohtajien puuttumista yhtiön johtajistosta sillä, että monissa tapauksissa naisilla on handicap. Hän käytti tätä vamma-sanaa viittaamaan naisten perhekytköksiin ja niistä aiheutuviin käytännön hankaluuksiin.
Siikaniva on varma, että Halmesmäen lausunto vahvistaa mielikuvaa, jonka mukaan Kesko on jossain määrin sovinistinen yritys.
– Vaikka Karakkeen lausunnosta on noin monta vuotta aikaa, se taatusti pulpahtaa pinnalle. Ihmisillä on hyvä muisti ja medialla vielä parempi muisti.
Siikanivan mukaan Halmesmäen lausunnolla saattaa olla hyvinkin isoja merkityksiä. Hän ei halua lähteä spekuloimaan tulevaisuudella, mutta uskoo, että juttu herättää varmasti paljon julkista keskustelua.
Audi-miehen muistaminen
ei estänyt kommentteja
Tilaisuus, jossa Matti Halmesmäki lausui sanansa, oli 700 henkilön kutsuvierastilaisuus. Sen juontaja kiitteli Kivimäen eleganttiutta. Halmesmäki totesi ennen omaan kommenttiaan, että ei voi puuttua asiaan, koska Audi-mies-tapaus on niin tuoreessa muistissa.
Kyseisessä tapauksessa Audin myyntijohtaja Esko Kiesi kohautti Anna-lehden haastattelussa naisnäkemyksillään. Audi ei reagoinut millään tavalla, vaan yritti vaieta asian kuoliaaksi ja antoi senkin jälkeen vältteleviä vastauksia.
– Audi teki tyypillisen viestintämokan. Sen edustajat tulivat esiin tipotellen, eivätkä nostaneet suoraan kissaa pöydälle, Siikaniva sanoo.
Audi-kohun päätteeksi Kiesi erosi tehtävästään ja pyysi kommenttejaan anteeksi. - Heh heh...
Keskon hallitus puolusti torstaina pääjohtajaa Matti Halmesmäkeä ja Keskon tasa-arvoasioiden hoitamista.
Keskon pääjohtaja Halmesmäki herätti hämmennystä yleisössä maanantaina Keskon Kaupan päivässä kommentoimalla suorasanaisesti pääministeri Mari Kiviniemen ulkonäköä.
Asiasta nousi julkinen kohu, kun Kauppalehti kertoi Halmesmäen kommenteista.
Keskon hallituksen puheenjohtaja Heikki Takamäki sanoo olevansa "hämmästynyt kohusta", koska "yksi asia on irrotettu kokonaisuudesta".
"Kyllä tässä mennään äärettömästi johonkin tarkoitushakuiseen tulkintaan", sanoo Takamäki, joka itsekin oli paikalla Keskon juhlassa.
Takamäki muistuttaa, että Halmesmäki ei pitänyt mitään puhetta, vaan jutusteli kevyesti lavalla.
Keskon hallituksen naisjäsen Maarit Näkyvä taas kertoo jääneensä pois tilaisuudesta, joten hän ei osaa kommentoida Halmesmäen puheita. Sen sijaan tasa-arvokysymysten ja linjausten hän vakuuttaa olevan Keskossa kunnossa.
"Olen ollut töissä Sampo-konsernissa ja Sampo Pankissa, joissa tasa-arvokysymykset oli hoidettu hyvin. Näin on tehty myös Keskossa", sanoo Keskon hallituksen ainoa naisedustaja.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Keskon hallitus puolustaa Halmesmäkeä/1135263345326 Minä en lakkaa ihmettelemästä, miten jonkun tuollaiseen asemaan kohonneen arvostelukyky pettää noin perustellisesti. Kanerva, Kiesi, Halmesmäki ja monet muut. Ihan kuin ne ei yhtään ajattelisi sanomistensa seurauksia.
- Heh heh...
Näinhän se on. Omituista, että Keskon johto ei ikinä opi, toistavat samoja virheitä vuosikymmenestä toiseen. Siellä ei ymmärretä, että maailma ympärillä muuttuu; nykyään ei korkeassa asemassa oleva johtaja enää saa arvioida naissukupuolta julkisesti samalla tavalla kuin joskus ennen. Luulisi ymmärtävän, että aina kun media on kuulolla, sellainen arviointi kostautuu, mutta ei...
Myös Maarit Näkyvän rooli Halmesmäen puolustajana ihmetyttää, hänhän on Suomen johtavia bisnesnaisia, joka on onnistunut rikkomaan sen kuuluisan lasikaton. No, ehkä siinä vaikuttavat lapsuudenkodissa opitut asenteet miehen ja naisen rooleista. Hänen isänsä oli kuuluisa äärivanhoillinen pappi ja saarnaaja Urho Muroma, jonka saarnatoiminta nostatti luterilaisen kirkon sisällä viidennen herätysliikkeen 1930-60 -luvuilla. - KETKUISSA:.!1?+
.
ei ole tapana pyytää anteeksi
. - Heh heh...
KETKUISSA:.!1?+ kirjoitti:
.
ei ole tapana pyytää anteeksi
.Keskon johtajien joukossa on myös Terho Kalliokoski, joka on lestadiolainen maallikkosaarnaaja. Hänellä on vaikutusvaltaa siihen, millä tavoi n uskovia ihmisiä yhtiön tärkeimpiin virkoihin valitaan... Köh köh!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Terho_Kalliokoski - .
.
- kirpela
mitä pahaa tossa nyt sit oli.
Kaikesta sitä jaksetaan vouhkata.Ei pelkästään ne sanat vaan paikka. On vähän eri asia heittää sovinistista läppää pienessä piirissä kuin satojen ihmisten seminaarissa.
- pääjalka
Kas, kun ei huostaanoteta 5-vuotiaita siitä, että piirtävät pääjalkaisia.
- kah.
Ratikkakuski kirjoitti:
Ei pelkästään ne sanat vaan paikka. On vähän eri asia heittää sovinistista läppää pienessä piirissä kuin satojen ihmisten seminaarissa.
Heitäthän itsekin täällä miljoonien ihmisten edessä ties mitä sontaa.
- kirpela
Ratikkakuski kirjoitti:
Ei pelkästään ne sanat vaan paikka. On vähän eri asia heittää sovinistista läppää pienessä piirissä kuin satojen ihmisten seminaarissa.
jätkällä seiso silmät päässä ja kaveri vissihi kans. Eikö se nyt ole hyvä, että pääministeri on edustava, justhan tääl on yks 10 vuotta porattu muumimammaa, ja ihan yhtä julkisesti.
- kirpela
pääjalka kirjoitti:
Kas, kun ei huostaanoteta 5-vuotiaita siitä, että piirtävät pääjalkaisia.
vähän eri juttu. Ihan ikätasoista :)
- Mitä helvetin
pääjalka kirjoitti:
Kas, kun ei huostaanoteta 5-vuotiaita siitä, että piirtävät pääjalkaisia.
pääjalkaisia? Mitä sekoilet? Tarkoitatko PERSJALKAISIA?
- pääjalka
Mitä helvetin kirjoitti:
pääjalkaisia? Mitä sekoilet? Tarkoitatko PERSJALKAISIA?
http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://3.bp.blogspot.com/_BuZDqN7TuD4/S7xZnwDtmWI/AAAAAAAACS8/bXXE6ngME6o/s1600/IMG_5024.JPG&imgrefurl=http://onnentahdet.blogspot.com/2010_04_01_archive.html&usg=__D6SJqIDvdY9JfuzuITz-t-w0Aag=&h=375&w=550&sz=32&hl=fi&start=61&zoom=0&tbnid=b_QdsFzcXmtx8M:&tbnh=91&tbnw=133&ei=3bxBTZjsCsmr8APqjOXqDw&prev=/images?q=pääjalkainen&hl=fi&biw=1280&bih=589&gbv=2&tbs=isch:10,1368&itbs=1&iact=hc&vpx=377&vpy=221&dur=974&hovh=91&hovw=133&tx=8...
- frost-free
onhan se mänttiä mut eiks toimittajat tee tahallaan kärpäsestä härkäsen useasti tehdäkseen nimeä...
Kerranki kehutaan who cares!- ulkonäön perusteella
osoittaa naista halveksivaa asennetta. Keskolla ei vielä tajuta, että naisellakin voi olla sielu, luonne, poliittinen maailmankatsomus, ammatti ja uralla eteneminen. Keskon mielestä nainen on vain lihanpala, joka pöydälle jätettynä houkuttelee kissaa...
- ROUVALLE:.!11%#+?!
ulkonäön perusteella kirjoitti:
osoittaa naista halveksivaa asennetta. Keskolla ei vielä tajuta, että naisellakin voi olla sielu, luonne, poliittinen maailmankatsomus, ammatti ja uralla eteneminen. Keskon mielestä nainen on vain lihanpala, joka pöydälle jätettynä houkuttelee kissaa...
.
mitä tästä oikeasti ajatellaan
. - kirpela
ROUVALLE:.!11%#+?! kirjoitti:
.
mitä tästä oikeasti ajatellaan
.Tuohon asemaan matkatessaan on törmännyt varmasti vähintään tusinaan mänttiin. Naisellematka johtoportaaseen vaatii hyvää huumoria, ja päättäväistä luonnetta.
kirpela kirjoitti:
Tuohon asemaan matkatessaan on törmännyt varmasti vähintään tusinaan mänttiin. Naisellematka johtoportaaseen vaatii hyvää huumoria, ja päättäväistä luonnetta.
Pakko kyllä heittää tähän kommenttia, että jos kirpela nyt tarkoitti tuolla, että Kiviniemen on pitänyt antaa pill*a vähintään kahdelletoista kusipä*miehelle päästäkseen pääministeriksi, niin kirpela on kyllä varmaankin aika hakoteillä. Eiköhän ne ole hiukan eri naiset, jotka nussivat niitä lukuisia kusipä*miehiä, kuin pääministerit, vaikka tietysti voit sillain kuvitella, että kun riittävän montaa Genioo käyt nusasemassa, niin olet jo melkein pääministeri, mut totuus taitaa kuitenkin jo näkyä nykyisessä "pääministeriydessäsi", eli kuivaa p*llua nussivan hölmön amisjuntin patjana.
- !!!
!!!
- Oh hoh!
Ei uskoisi!
- däzu
Jaahas, vnhoja juttuja nosteleva vielä tunnistamaton psykopaatti teki jo iskun, lienee taas gentsu??????
- ajankohtaista vielä
Hyvä aihe. Keskolla on toi naisasenne jo perinne. Se on aina ollut ja tulee aina olemaan. Siksi en hae sinne töihin ja kerron kyllä sinne hakeville, että vajoavat n 200v taaksepäin, jos pääsevät sinne. CV:ssa voi mainita miekankäyttö taidon. Tuollanen erottelu ja sen kohdan huonous näkyy tuloksessa, kun menee niin paljon aikaa ja enegiaa turhaan tappeluun ja pallisteluun. Ja ideoita hukkaan. Se olis periaatteessa mielenkiintoinen yritys kehittää, mut niiden työtapa on karkottava/ mahdoton.
Periaatteessa hyvä, mutta sisukset ja osa raketeista olis vaihdettava kuin Kr**assa ikään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18111307
- 575392
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462627- 382311
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131811Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441735Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta381393Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371319Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61226Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut261179