Helluntailainen skeptikko se vain pohtii...,

montekristo

että antavatko Jordanin ja Gamowin ajatukset selityksen Jumalan syntymiselle. Siis syntyikö Jumalani tyhjyyden kuplasta?

Miten te ateistit näette asian?

Miten ateistit suhtautuvat kaaosteoriaan yleensäkin? Mahdollisuutena vai satunnaisena ilmiönä?

2

192

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • montekristo

      enkö ole oikeutettu keskustelemaan täällä taustani vuoksi?

    • Hurskauttaja

      mielestäni sinällään perustavaa laatua olevaa pohdintaa.

      Itse olen sitä mieltä, että hieman laajemmin ajateltuna kaaos luo mahdollisuuden tapahtumille ja kehittymiselle. Karkeasti vertaan, että surkeakin "pallonheittäjä" saa täyden kaadon riittävän monta kertaa keilaa työnnettyään. Eli mitä useampi yritys, niin todennäköisyydet eri tapahtumille kasvavat.

      En tunne herroja J. tai G., mutta "tyhjyyden kupalasta" -syntymisteoria selittäisi omalla logiikallaan aivan kaiken olemassaolon.

      Jos kerran uskot ja olet teoriaan tarkemmin tutustunut, niin kaitpa se taruolentosikin on voinut samoin saada alkunsa. Mitäs helarit asiasta sanovat?

      Kaaosteoriaan pitäisi liittää suhteellisuus, koska samoin kuin suhteellisuusteoria, havainnointihetki ja havaintopaikka vaikuttavat merkittävästi siihen, miltä härdelli näyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      1919
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      840
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      50
      736
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      41
      666
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      631
    6. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    7. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      604
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      536
    10. 47
      514
    Aihe