Mistä löytäisin nörttitytön?

Nörtti voisi olla vaikkapa sci-fistä ja fantasiasta kiinnostunut, silmälasipäinen, tietokoneriippuvainen, oman tien kulkija ja oman maun pukeutuja, tai ihan vain joku, joka tiedostaa itsensä nörttinä tai on joskus ajatellut olevansa liian outo normiyhteiskuntaan. Mistä nämä löytyvät? Siis muuta kuin kotoaan, johon on vähän vaikea tunkeutua. Treffipalstallakin kaikki tuntuvat vain olevan akselia urheilullinen-huumorintajuinen-ulospäinsuuntautunut-haukotus. Kaapissako vielä kaikki, vai oletteko vain sitten niin harvinaista herkkua?

Niin, voisin varmaan tarkentaa, että asun Turun alueella, eli Turussa. Mutta ihan yleiset tipsitkin tervetulleita.

9

1471

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdf77

      Yliopiston ruokaloista tai scifitapahtumista luulisi löytyvän...

      • hiljainen mies

        Varmasti, mutta nuo eivät ole sellaisia paikkoja, missä etsitään kumppania.


    • OutousN

      Jaa-a, täältä Tampereen suunnalta ilmoittautuu eräs tyttö, jonka vois mieltää myös "nörtiksi". Silmälasit on irokeesikampauksen lisäksi koristamassa pyöreähköjä kasvoja.
      Tunnustan viihtyväni tietokoneella, mutta en pelaillen, vaan yleensä netin keskustelupalstoilla, uutissivuilla yms. Omaan myös monien mielestä hieman kummallisen ajatusmaailman. "Normaali" elämä ja todellisuus ei viehätä läheskään yhtä paljon (vaikka onhan sitäkin tietenkin elettävä), kuin vaikka Fantasiamaailma, jossa mahdotonkin on mahdollista.
      Oudoksi ja epänormaaliksi on "haukuttu" miesten ja naisten suunnalta. Eipä ole vielä tullut törmättyä samankaltaisiin, liekö kaikki visusti kotikoloissaan :))

    • Nördden

      Kyllä, kaikki visusti kotikoloissaan. Minä ainakin, wowitan 24/7 enkä ilman tietokonetta voisi elää. Silmälasitkin löytyy mutta en niitä kylläkään käytä.

    • Nörttityttö

      http://geekgirlsfinland.blogspot.com/

      Nörttityttöihin tutustuu parhaimmin yhteisten harrastusten kautta tai töissä. Lue siis ylläolevasta blogista, mitä Nörttitytöt touhuavat, ja hakeudu piireihin. Ole aluksi mukava ja reilu kaveri, ja jututa tyttöjä rohkeasti. Kun kohtaat elämäsi nörttitytön, pyydä häntä rohkeasti vaikka katsomaan uusinta scifileffaa tai kotiisi pelaamaan hyvää video- tai lautapeliä. (Valitse hyvä, nörttityttö arvostelee sinua makusi perusteella.) Siitä se lähtee. Toivottavasti elämäsi nörttityttö löytyy.

    • Nnainen

      Ai ettei nörtit jouda sosieteeraamaan tapahtumissa?
      Niihin pitäis sit laatia treffiasema. Toimiskohan Assemblyssä... hmm, pitääpä kysyä.

    • Moneypenny007

      Nörttejä on internetissä. Valtavan etsintätyön tulos.

      • Sama kuin äsken

        Heillä on usein myös silmälasit


      • Moneypenny008
        Sama kuin äsken kirjoitti:

        Heillä on usein myös silmälasit

        Totta. Näin on. Olen nähnyt.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      91
      7432
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3582
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1836
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1040
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      913
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      901
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      797
    8. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      722
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      652
    Aihe