Mistä löytäisin nörttitytön?

Nörtti voisi olla vaikkapa sci-fistä ja fantasiasta kiinnostunut, silmälasipäinen, tietokoneriippuvainen, oman tien kulkija ja oman maun pukeutuja, tai ihan vain joku, joka tiedostaa itsensä nörttinä tai on joskus ajatellut olevansa liian outo normiyhteiskuntaan. Mistä nämä löytyvät? Siis muuta kuin kotoaan, johon on vähän vaikea tunkeutua. Treffipalstallakin kaikki tuntuvat vain olevan akselia urheilullinen-huumorintajuinen-ulospäinsuuntautunut-haukotus. Kaapissako vielä kaikki, vai oletteko vain sitten niin harvinaista herkkua?

Niin, voisin varmaan tarkentaa, että asun Turun alueella, eli Turussa. Mutta ihan yleiset tipsitkin tervetulleita.

9

1509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdf77

      Yliopiston ruokaloista tai scifitapahtumista luulisi löytyvän...

      • hiljainen mies

        Varmasti, mutta nuo eivät ole sellaisia paikkoja, missä etsitään kumppania.


    • OutousN

      Jaa-a, täältä Tampereen suunnalta ilmoittautuu eräs tyttö, jonka vois mieltää myös "nörtiksi". Silmälasit on irokeesikampauksen lisäksi koristamassa pyöreähköjä kasvoja.
      Tunnustan viihtyväni tietokoneella, mutta en pelaillen, vaan yleensä netin keskustelupalstoilla, uutissivuilla yms. Omaan myös monien mielestä hieman kummallisen ajatusmaailman. "Normaali" elämä ja todellisuus ei viehätä läheskään yhtä paljon (vaikka onhan sitäkin tietenkin elettävä), kuin vaikka Fantasiamaailma, jossa mahdotonkin on mahdollista.
      Oudoksi ja epänormaaliksi on "haukuttu" miesten ja naisten suunnalta. Eipä ole vielä tullut törmättyä samankaltaisiin, liekö kaikki visusti kotikoloissaan :))

    • Nördden

      Kyllä, kaikki visusti kotikoloissaan. Minä ainakin, wowitan 24/7 enkä ilman tietokonetta voisi elää. Silmälasitkin löytyy mutta en niitä kylläkään käytä.

    • Nörttityttö

      http://geekgirlsfinland.blogspot.com/

      Nörttityttöihin tutustuu parhaimmin yhteisten harrastusten kautta tai töissä. Lue siis ylläolevasta blogista, mitä Nörttitytöt touhuavat, ja hakeudu piireihin. Ole aluksi mukava ja reilu kaveri, ja jututa tyttöjä rohkeasti. Kun kohtaat elämäsi nörttitytön, pyydä häntä rohkeasti vaikka katsomaan uusinta scifileffaa tai kotiisi pelaamaan hyvää video- tai lautapeliä. (Valitse hyvä, nörttityttö arvostelee sinua makusi perusteella.) Siitä se lähtee. Toivottavasti elämäsi nörttityttö löytyy.

    • Nnainen

      Ai ettei nörtit jouda sosieteeraamaan tapahtumissa?
      Niihin pitäis sit laatia treffiasema. Toimiskohan Assemblyssä... hmm, pitääpä kysyä.

    • Moneypenny007

      Nörttejä on internetissä. Valtavan etsintätyön tulos.

      • Sama kuin äsken

        Heillä on usein myös silmälasit


      • Moneypenny008
        Sama kuin äsken kirjoitti:

        Heillä on usein myös silmälasit

        Totta. Näin on. Olen nähnyt.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      65
      5766
    2. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      25
      4243
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      113
      3676
    4. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      59
      3487
    5. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      66
      3132
    6. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      99
      2734
    7. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      75
      2588
    8. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      23
      2532
    9. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      3
      2328
    10. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      89
      1990
    Aihe