enäisyyspuolue
Itsenäisyyspuolueen pj. Antti Pesonen on mukana Järviradion
eurovaalitentissä la 7.9. klo 17-19.
Ohjelmaa voi kuunnella suorana lähetyksenä myös nettiradiosta
http://www.jarviradio.net/nettiradio_player.php
kuuntele Pesosta
3
63
Vastaukset
- Vaihtoehto on!
Kannattaa kuunnella kaikkien niiden, jotka haluavat irti EU:sta ja eurosta. Soinihan on jo sanonut, että ei halua irti kummastakaan.
- antoisa keskustelu,
Oli todella mielenkiintoinen keskustelu, siinä käytiin läpi niin monia
asioita että täytyy oikein sulatella vähän aikaa, vaikka noita samoja
asoita Pesonen käsittelee blokeissaan.
Mukana Pirkko Mattila (PsP) Peter Öhman (KD) ja Pesonen (IPU)
Oli mukava kuunnella keskustelua jossa ei puhuttu toisten päälle,
eikä juontajat keskeyttäneet,antoisa palaveri monella tapaa.
En tiedä oliko tuo Petrin sukunimi oikein, mutta sinnepäin,
Pirkko Mattila on yksi suosikeistani vaikka IPU,lainen olenkin,
kuunnelkaa jos se tulee uusintaan. - tässäpä tätä,,
Euromailla ei ole omaa rahaa, joten niiden velat ovat tietyllä tavalla ulkomaan velkaa. Kun ei ole omaa keskuspankkia eikä itsenäistä talouspolitiikkaa, ollaan rahan luojan armoilla. Nykyisellä menolla Suomessakin herätään eräänä päivänä uhkaan rahan loppumisesta.
On muuten mielenkiintoista – ja aiheeseen liittyvää - että 1990-luvun alun lama-Suomessa pelättiin valtion rahojen loppumista. Suomella oli kuitenkin vielä oma raha ja keskuspankki. Eikä Suomi ollut edes EU:n jäsen. Miten siis voitiin pelätä, että valtion rahat loppuvat? Selitys on, että Suomi oli sitoutunut noudattamaan EU:n edeltäjän Euroopan yhteisön määräyksiä. Niiden mukaan keskuspankkirahoitus oli kielletty. Valtio ei siis voinut lainata rahaa omalta keskuspankiltaan, vaan lainaa piti anoa niin sanotuilta rahoitusmarkkinoilta.
Jo v. 1989 Holkerin hallituksen oikeusministeri Matti Louekoski antoi kaikille ministeriölle määräyksen, että kaikki uusi lainsäädäntö on valmisteltava ottaen huomioon EY:n määräykset.
Suomi sai kuin saikin syvimmän laman aikaan 1990-luvun alussa lainaa ulkomaisilta sijoittajilta. Toki korkealla kiinteällä korolla. Tämä tarkoitti sitä, että suomalaiset maksoivat vuosia valtion velasta huomattavasti korkeampaa korkoa kuin tavallinen lainanhakija omasta asuntolainastaan. Keskuspankkirahoituksen kieltäminen todistaa, että EU toimii suursijoittajien ja pankkien ehdoilla.
http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/141946-erotaan-eusta-miksi-ja-miten
___________
Olen kymmeniä kertoja lukenut näiltä palstoilta miten hyvin suomella
nyt on asiat kun saamme halpaa lainaa EKP,ltä, tässä nyt on selitys
miksi emme voi lainata rahaa omalta pankilta.
Pesonen ihmetteli puheessaan miten nurinkurista on että pankit joutuu
lainaamaan rahaa sijoittajilta kun lainan antajana pitäisi olla pankki.
Vaikka olen tämänkin monta kertaa lukaissut niin enpä ole tuotakaan
oivaltanut, nythän sekin selvisi.
Näillä konsteilla Suomi tieten tahtoen ajettiin lamaan, tuhansia yrityksiä
kaatui ja työttömiä tuli suurin joukoin,jotkut maksavat vieläkin tuon laman
seurauksia. Roskapankin kautta velkoja myytiin ulkomaisille saalistajille
alihintaan ja he kyllä perivät velallisilta korkeita korkoja ja niitä maksellaan
yhä Tämä on valtiovallalta niin suuri vääryys että ne jotka tämän kokivat
eivät sitä koskaan unohda,ja tämä vain EU;hun liittymisen vuoksi.
Ja mitä sitten pitäisi tehdä, erotaan EU;sta, lukekaa miten se käy,
itä ero EU:sta merkitsee? Ja mitä se ei merkitse?
Euroopan talousaluesopimus (Eta) takaa samat olosuhteet ihmisten vapaalle liikkumiselle ja kaupankäynnille – elintarvikekauppaa lukuun ottamatta – kuin EU-jäsenyys. Myös osallistuminen opiskeluohjelmiin toimii Etan kautta. Eta-sopimus on Suomen osalta voimassa. Suomi voi siis siirtyä EU-jäsenyydestä Eta-sopimukseen.
Eta-sopimustakaan ei välttämättä tarvita, sillä Sveitsin mallin mukaan on mahdollista solmia erillisiä sopimuksia EU:n kanssa.
EU:sta eroamisesta ei tarvitse maksaa mitään sakkomaksuja.
Koska EU määrää jäsenmaidensa kauppapolitiikasta, on EU:n ulkopuolella mahdollista tehdä kahdenvälisiä tai laajempia kauppasopimuksia niiden yli 160 valtion kanssa, jotka eivät kuulu EU:hun.
Tämä ja paljon muuta tietoa sisältyi eiliseen keskusteluun
.
Pirkko Mattilakin oli sitä mieltä että kansanäänestys euroon ja EU;hun kuulumisesta
pitäsi järjestää, ja tuossa järjestyksessä, joskin se oli hänen henkilökohtainen mielipiteensä.
Puolue kuulemma vasta valmistelee kannanottojaan, saa nähdä mitä kuuluu myöhemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1117215Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista604989- 954761
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee493899- 513888
- 2173827
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san263383- 412967
- 512761
- 392327