Uskovaisen vapautuminen (korjattu versio)

Jokainen mieleltään ja järjeltään terve ihminen tietää ettei jumalaa ole ja että luominen ja ns. "pyhät kirjat" ovat satua. teisti vain pelkää liikaa ottaakseen selville totuuden ja luopuakseen lohduttavista henkisen orjuuden kahleista ja vastuunvapaudesta. Jos henkilö ei kykene ottamaan vastuuta omista teoistaan voi hän aina kääntyä jumaluuksien puoleen.

Todisteiden pyytäminen evoluutiosta ja alkuräjähdyksestä on sairautta ja sairaat tarvitsevat parantajaa, eikä todisteita. Se, joka vaatii todisteita, kasvattaa vain erilaisia tekosyitä, joiden taakse hän kätkeytyy, jotta ei tarvitsisi tunnustaa tosiseikkojen olemassaoloa. Hän on jo etukäteen päättänyt mielessään, ettei hän tule hyväksymään mitään todistetta. Kyse on henkilön psyykkisestä ongelmasta.

Pohjimmiltaan on kyse kuitenkin sairaalloisesta vallanhimosta. Uskovainen haluaa pakottaa kaikki uskomaan samoin kuin itse että hän voisi kontrolloida muiden ajatuksia jotta välttyisi itse kohtaamasta ahdistavaa totuutta. Kun uskovainen on löytänyt totuuden, voi hän iloiten luopua kahleistaan jotka sitovat hänet kansantaruihin ja hänen olonsa on henkisesti vapaampi kuin koskaan aiemmin, jolloin hänen on kevyempi kulke ja hän voi itsensä orjuuttamisen sijaan keskittyä todella tärkeisiin asioihin.
2665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Ihastuit ideaasi käänteiskuvauksesta niin, että hyväksyit sen sisällöksi tieteellisiä älyttömyyksiä. No, tyylinsä kullakin.

Äänestä

Uskovaisen olisi hyvä vapautua ja lopettaa turha taistelu ateismia vastaan.

Äänestä

Joo, ihan turhaahan se on ollut se evoluution todisteiden perään huutelu sillä ei niitä ole sillä tyhjästä on paha nyhjästä.

Pelkästään aineen ja elämän olemassaolo taas ovat havainnoitavissa olevia todisteita hirmuisen paljon ihmisen älynkyvyt ylittävästä luomisesta joten evokkiateistien on vain hilattava ajattelunsa reaalimaailman tasolle utopiauskovaisuudestav faktojen pariin niin hyvä tulee.

Äänestä
  • Juu, eivät ole. Ja reaalimaailmastahan kreationisti ei mitään tiedä.

    Äänestä

  • DanKetch kirjoitti:

    Juu, eivät ole. Ja reaalimaailmastahan kreationisti ei mitään tiedä.

    Olet pelkkä taulapää.

    Äänestä

  • repenaivolukko kirjoitti:

    Olet pelkkä taulapää.

    Eli sinuun verrattuna nero...

    Äänestä

  • DanKetch kirjoitti:

    Eli sinuun verrattuna nero...

    Nerokin oli mielisairas.
    Eipä käy sinua katteeks!

    "Alot of people do not wish to know truth, it terrifies them."

    Äänestä

  • repenaivolukko kirjoitti:

    Nerokin oli mielisairas.
    Eipä käy sinua katteeks!

    "Alot of people do not wish to know truth, it terrifies them."

    Huomaa että teikäläisellä jäi koulut ekaan luokkaan. Keisarista puhuttaessa nero olisi kirjoitettu isolla.

    Äänestä

  • Jyrbän äidinkieli on todella puutteellista. Samaa voi sanoa hänen matemaattisista kyvyistään. Biologiasta hän ei tiedä hevonpaskaakaan. Fysikkaa ei hänen mielestään ole olemassakaan.
    Mutta mystiikka ja taikausko kiehtoo häntä ihan kybällä.

    Äänestä

  • Evoluution todisteet ovat niin vakuuttavia fossiililöytöineen ja geenitutkimuksineen että mikään ei ole niin varmaa menneisyydessä kuin evoluutio.

    Äänestä

  • biologiahallussa kirjoitti:

    Evoluution todisteet ovat niin vakuuttavia fossiililöytöineen ja geenitutkimuksineen että mikään ei ole niin varmaa menneisyydessä kuin evoluutio.

    Mikään ei ole niin varmaa kuin Tuhkimo satu, sanoo evokki.

    Äänestä

Jokainen tervejärkinen tietää ettei sinulla ole tietämystä mihinkään asiaan.
Joten et sovi opettamaan kenellekään mitään tosiasioista!

Äänestä
  • Nyt voimme vain kerätä siemennestettä ja munasoluja ja odottaa, että tiede kehittyy riittävästi,

    t.Rauho-Tuppa

    Äänestä

  • Sinulla ei ole tietämystä edes siitä miten kävellä ja hengittää samaan aikaan... Mutta tämähän on normaalia. Kun hihhuli kohtaa vastaansanomattoman totuuden alkaa väkivalta. Joko henkinen tai fyysinen.

    Äänestä

Kun ateistille yrittää todistaa Jumalasta, hän usein puolustautuu keksimällä monenlaisia tekosyitä, miksi hänen ei tarvitse uskoa Jumalaan. Yksi hänen selityksistään on, että kun on niin paljon uskontoja ja jumalia, niin mistä sitä voi tietää, mikä niistä on se oikea?

Hänen kysymyksensä on epälooginen, koska ateisti ei edes halua oppia tuntemaan oikeaa Jumalaa. Kuinka hän sitten sellaisesta asenteesta käsin voisi mitenkään päästä selvillekään, mikä on oikea ja väärä jumala? Ei mitenkään!

Toinen tekosyy hänellä on se, että Jumalasta ei ole mitään todistetta. Tämäkin selitys on epälooginen. Sillä koska ateisti on jo lähtökohtaisesti kääntänyt selkänsä Jumalalle, ei hän silloin tietenkään voi kohdata Jumalaa millään tasolla eikä myöskään saada mitään todistetta Hänestä.

Ihminen puolestaan ei voi koskaan antaa paatuneelle ateistille sellaista todistetta Jumalasta, jonka hän hyväksyisi, koska hän on jo etukäteen päättänyt mielessään, ettei hän tule hyväksymään mitään todistetta Jumalasta. Jos hän hyväksyisi yhdenkin todisteen, hän joutuisi luopumaan ateismista ja siihen hän ei suostu. Ateismi on hänelle tärkeämpi kuin todisteet Jumalasta.

Näin ateisti on sulkenut itse itsensä todisteiden ulkopuolelle. Kysymys ei siten ole todisteiden puuttumisesta, vaan siitä, että ateisti ei HALUA uskoa Jumalaan.
Hän on kaivautunut psykologiseen poteroon piiloon Jumalaa ja todisteita. Siellä hän sitten melskaa ettei ole todisteita Jumalasta ja kreationismista.

Onneksi kuitenkin Kristuksen evankeliumi voi vapauttaa ateistinkin valheiden ja itsepetoksen kahleista. Kun ateisti löytää vapauden Jeesuksessa ja oppii tuntemaan Jumalan, hän saa sellaisen todisteen Jumalan olemassaolosta, jota hän ei voi, eikä edes halua kieltää.

Edellä kerrotuista syistä, ateisti ei ensisijaisesti tarvitse todisteita Jumalasta, vaan evankeliumia, joka vapauttaa hänet paholaisen valheista ja väärästä asenteesta.

"Jos siis Poika (Jeesus) tekee teidät vapaiksi, niin te tulette todellisesti vapaiksi." (Joh.8:36)

Äänestä
  • >Ihminen puolestaan ei voi koskaan antaa paatuneelle ateistille sellaista todistetta Jumalasta, jonka hän hyväksyisi, koska hän on jo etukäteen päättänyt mielessään, ettei hän tule hyväksymään mitään todistetta Jumalasta. Jos hän hyväksyisi yhdenkin todisteen, hän joutuisi luopumaan ateismista ja siihen hän ei suostu. Ateismi on hänelle tärkeämpi kuin todisteet Jumalasta.

    Jaakoppi kulta! Jos pistäytyisit tässä normaalimaailmassa, huomaisit että noin paatuneita ateisteja on niin vähän, että heistä ei kannata minkäänlaista vaivaa nähdä. Voit siis huoletta keskittyä vakuuttamaan paljon lukuisampia ei-paatuneita ateisteja ja kaltaisiani agnostikkoja. Ja sitten alkavatkin ne hartaasti salaamasi objektiiviset todisteet olla tarpeen, sillä vastoin hassuja luulojasi meihin ne todella tehoaisivat.

    Mieti siis vielä, kannattaako selviä todisteita uskosi mukaisesta Jumalasta piilotella vain siksi että olet erehtynyt luulemaan ettei niillä olisi tehoa – jopa kokeilematta ainuttakaan.

    Äänestä

  • "Näin ateisti on sulkenut itse itsensä todisteiden ulkopuolelle."

    Mitä sanot niille tuhansille, jotka ovat olleet uskossa ja pettyneet uskontoon? He ovat vastaanottaneet uskon ja luopuneet myöhemmin siitä eri syistä. Heille taitaa olla kyse todisteiden puuttumisesta.

    Äänestä

Oliskohan niin , että tässä asiassa ovat kumpikin väärässä, sekä jyrkkä ateistinen evoluution kannattaja sekä umpiuskova kreationisti ? Evoluutio on tietenkin tosiasia selvien todisteiden valossa mutta Jumalallakin on sijansa ihmismielessä.Ei voi sanoa että ainoat mieleltään terveet ovat ateistejä ja vaikea on uskoa, etteikö kiihkeimpiä uskovaisia rasittaisi ainakin jonkinasteinen neuroottinen vaiva.

Äänestä

Aloittaja (DanKetch) oman kertoman mukaan vain pelkää liikaa ottaakseen selville totuuden ja luopuakseen lohduttavista henkisen orjuuden kahleista ja vastuunvapaudesta.

Kun on viisaana itseään pitänyt niin on tyhmäksi tullut.

Äänestä
  • Missä tuossa tekstissä niin sanotaan?

    Äänestä



  • JohnnyBlaze kirjoitti:

    Miten liittyy tähän aloitukseen,kretupelle?

    Miten luulisit, vajakkipelle?

    Äänestä

  • iweuh kirjoitti:

    Miten luulisit, vajakkipelle?

    Ei mitenkään, kretupelle.

    Äänestä

  • JohnnyBlaze kirjoitti:

    Ei mitenkään, kretupelle.

    Evokkipelle alkaa huutamaan kun ymmärrys puuttuu. Evokkipellelle pitää kaikki selittää kun evokkipelle ei huutamiselta ehdi eikä kykene itse ajattelemaan.

    Äänestä

  • iweuh kirjoitti:

    Evokkipelle alkaa huutamaan kun ymmärrys puuttuu. Evokkipellelle pitää kaikki selittää kun evokkipelle ei huutamiselta ehdi eikä kykene itse ajattelemaan.

    Kuule, kun sinä katselet sieltä peräaukostasi maailmaa ja uskot kaiken mitä joku heppu nettivideolla sinulle kertoo, niin tuleeko sinulle koskaan mieleen sellainen asia kuin itsenäinen mielipide jostakin? Ainiin, ei koska et älyllisesti kykene sellaista muodostamaan, vaan tarvitset jonkun jonka ajatuksia kopioida.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


DanKetch kirjoitti:

Jokainen mieleltään ja järjeltään terve ihminen tietää ettei jumalaa ole ja että luominen ja ns. "pyhät kirjat" ovat satua. teisti vain pelkää liikaa ottaakseen selville totuuden ja luopuakseen lohduttavista henkisen orjuuden kahleista ja vastuunvapaudesta. Jos henkilö ei kykene ottamaan vastuuta omista teoistaan voi hän aina kääntyä jumaluuksien puoleen.

Todisteiden pyytäminen evoluutiosta ja alkuräjähdyksestä on sairautta ja sairaat tarvitsevat parantajaa, eikä todisteita. Se, joka vaatii todisteita, kasvattaa vain erilaisia tekosyitä, joiden taakse hän kätkeytyy, jotta ei tarvitsisi tunnustaa tosiseikkojen olemassaoloa. Hän on jo etukäteen päättänyt mielessään, ettei hän tule hyväksymään mitään todistetta. Kyse on henkilön psyykkisestä ongelmasta.

Pohjimmiltaan on kyse kuitenkin sairaalloisesta vallanhimosta. Uskovainen haluaa pakottaa kaikki uskomaan samoin kuin itse että hän voisi kontrolloida muiden ajatuksia jotta välttyisi itse kohtaamasta ahdistavaa totuutta. Kun uskovainen on löytänyt totuuden, voi hän iloiten luopua kahleistaan jotka sitovat hänet kansantaruihin ja hänen olonsa on henkisesti vapaampi kuin koskaan aiemmin, jolloin hänen on kevyempi kulke ja hän voi itsensä orjuuttamisen sijaan keskittyä todella tärkeisiin asioihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu