Uskon tyhmyys ja kikkelin kauhistus

Kikkelikukkuu

Teemalta tuli joskus kulttuuridokumentti Salaiset museot, jossa kerrottiin museoiden kätketyistä kokoelmista, jotka koostuvat piilotetusta eroottisesta taiteesta. Taiteesta joka on sensuroitu ja piilotettu ja jota ei näytetä suurelle yleisölle.

Ohjelman hauskin ja irvokkain kohta oli vierailu Vatikaanissa, jossa on valtavasti vanhoja patsaita. Vatikaanin kaikilta miespuolisilta patsailta on amputoitu kikkelit ja tilalle laitettu häveliäs viikunanlehti. Kaikki irti leikatut marmoripatsaiden kikkelit oli sitten siististi arkistoitu valtaviin laatikostoihin.

Paavilla on siis Vatikaanissa laatikoissa säilöissään valtaisa kikkelikokoelma.
Kikkeliuskonnon kikkelikokoelma. Voiko maailmassa olla mitään sairaampaa ja idioottimaisempaa?

Onko mitään pervompaa asiaa olemassakaan, kun kristittyjen maaninen kiehtomus ja kiihtymys kristinuskon tärkeimmästä ydinkohdasta, kikkelistä? Miksi ihmeessä kikkeliuskonnon tärkein asia on aina se kikkeli ja mitä kukakin tekee sillä kenenkin kanssa tai vaikkapa ihan itsekseen?

Minua ei yhtään kiinnosta mitä toiset tekevät kikkeleillään. Enkä käytä kaikkea valveillaoloaikaani tämän pohtimiseen tai toisten makuuhuoneiden ikkunoiden takana väijymiseen saadakseni tämän selville. Miksi uskovat aina väijyvät kaikkien muiden ihmisten kikkeleitä? Miksi uskovien jumala ei ikinä mitään muuta teekään kuin vain herkeämättä kyttää kaikkien ihmisten kikkeleitä?

Miksi tämä asia on se uskonnon tärkein ja keskeisin asia, josta aina puhutaan eniten ja myös kirjoitetaan eniten? Kertooko se jotain uskovien omasta sairaudesta vai heidän uskontonsa sairaudesta, vaiko kenties niistä molemmista?

Kikkeliuskonto on joka tapauksessa todella typerä uskonto.

2

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgyidy

      Ei muuta kuin fallossymboli alttaritauluun ristiinnaulitun Jessen sijaan!

    • Se on sitä kulttuurivandalismia, josta nyt talibaaneja ja ISIStä moititaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      93
      3621
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2383
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      141
      2028
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      891
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      821
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      810
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      775
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      4
      754
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      697
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      676
    Aihe