Uskonto myrkyttää kaiken

UskonKauneus

Tuossa on hyvä kuvaus siitä miten uskonto todellakin myrkyttää kaiken ja aiheuttaa julmaa henkistä väkivaltaa:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015042719588714_uu.shtml

"henkisen väkivallan ilmenemismuotoja ovat pelottelu, käännyttäminen, syyllistäminen, eristäminen ja kontrollointi. Tarkoitus on nujertaa toisen ihmisen elämänkatsomus, elämäntapa tai mielipide."

Tuo onkin minulle NIIN tuttua juttua. Hellariperheessä kasvaneena kaikki tuo tuli jatkuvasti lähes päivittäin tutuksi.

"Lapsilla on vain häviävän pieni mahdollisuus valita oma uskonnollinen vakaumuksensa. Jos ihminen haluaa erota yhteisöstä, erkaantuminen on usein hyvin vaikeaa."

Nimenomaan - mitään uskonnonvapautta ei noissa porukoissa suvaita. Raivoisa uskonnon pakkosyöttö aloitetaan jo pikkulapsille ja sitä jatketaan mitään keinoja kaihtamatta. Mitään mahdollisuutta uskonnonvapauteen ei anneta, ainoa mahdollisuus on erota koko porukasta ja suvusta lopullisesti.

Ja nämä julmaa henkistä väkivaltaa harjoittavat ovat vielä juuri niitä, jotka ylimielisesti kutsuvat itseään niiksi oikeiksi kristityiksi, herätyksen kokeneiksi ja uskoon tulleiksi ja nimenomaan siinä oikeassa uskossa oleviksi.

6

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dbdjej

      Lakialoitteita kehiin että hengellinen väkivalta saadaan rikolliseksi toiminnaksi ja syylliset oikeuden eteen.

      • onhansejonähty

        Kyllä "uskonnovapaus" menee edelle.


    • vainjumalapuuttuu

      Uskovaisista ei valitettavasti ole muuhun kuin henkiseen väkivaltaan. He nimittävät sitä lähimmäisrakkaudeksi, vaikka se siis on toisen silkkaa lyömistä ja nujertamista. No uskovaisethan uskovat Saatanaan eli sellaisen palvojia he asiallisesti ovatkin. Pahoja ovat, täysiä piruja.

    • Epäjumalienkieltäjä

      Usein uskonto tuntuu lähenevän sado-masokistista perversiota. Tämä on tietenkin ymmärrettävää kun muistaa että koko kristinusko perustuu oikeastaan sadistiseen fantasiaan. Kristityt odottavat Jeesuksen toista tulemista mikä Raamatun mukaan merkitsee hirvittävää kidutusta ja väkivaltaa, kuten jokainen voi Raamatun päättävästä Johanneksen Ilmestyksestä lukea.

      Tule Jeesus ja anna hevosten kahlata kuolaimiaan myöten syntisten veressä!

    • gontra

      Eihän noista uskovaisten touhuista muuhun johtopäätökseen tosiaan voi tulla, kuin että ovat sielunvihollisen asiamiehiä.
      Tekevät uskonnosta niin vastenmielisen käsitteen, että en pitkällä tikullakaan siihen koskisi.
      Tappavat, valehtelevat, haureutta harrastavat, kuvia palvovat paremman puutteessa, ovat vähäosaisten kukkarolla valheellisten lupausten myötä, sekä tekevät tuottamatonta, sekä häiritsevää hommaa yhteiskunnassa.

    • Telkkä

      Tässä Lapin yliopiston tutkimuksessa on päädytty siihen että meillä eivät viranomaisetkaan uskalla tai ovat muuten haluttomia puuttumaan väkivaltaan jota uskonlahkoissa harjoitetaan, ja just sielä lahkonsa sisällä toinen toisilleen.

      https://freepathways.wordpress.com/2015/04/28/uskonnon-varjot/

      Elikkä vanhoillislestadiolaiset ja Jehovan todistajat erityisesti.
      Lestadiolaiset kuuluvat vielä lisäksi kirkkoon eikä piispatkaan korvaansa lotkauta väkivallalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      104
      3364
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3073
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1913
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      69
      1896
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      38
      1847
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1731
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1429
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1339
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1337
    Aihe