Tuossa on hyvä kuvaus siitä miten uskonto todellakin myrkyttää kaiken ja aiheuttaa julmaa henkistä väkivaltaa:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015042719588714_uu.shtml
"henkisen väkivallan ilmenemismuotoja ovat pelottelu, käännyttäminen, syyllistäminen, eristäminen ja kontrollointi. Tarkoitus on nujertaa toisen ihmisen elämänkatsomus, elämäntapa tai mielipide."
Tuo onkin minulle NIIN tuttua juttua. Hellariperheessä kasvaneena kaikki tuo tuli jatkuvasti lähes päivittäin tutuksi.
"Lapsilla on vain häviävän pieni mahdollisuus valita oma uskonnollinen vakaumuksensa. Jos ihminen haluaa erota yhteisöstä, erkaantuminen on usein hyvin vaikeaa."
Nimenomaan - mitään uskonnonvapautta ei noissa porukoissa suvaita. Raivoisa uskonnon pakkosyöttö aloitetaan jo pikkulapsille ja sitä jatketaan mitään keinoja kaihtamatta. Mitään mahdollisuutta uskonnonvapauteen ei anneta, ainoa mahdollisuus on erota koko porukasta ja suvusta lopullisesti.
Ja nämä julmaa henkistä väkivaltaa harjoittavat ovat vielä juuri niitä, jotka ylimielisesti kutsuvat itseään niiksi oikeiksi kristityiksi, herätyksen kokeneiksi ja uskoon tulleiksi ja nimenomaan siinä oikeassa uskossa oleviksi.
Uskonto myrkyttää kaiken
6
100
Vastaukset
- dbdjej
Lakialoitteita kehiin että hengellinen väkivalta saadaan rikolliseksi toiminnaksi ja syylliset oikeuden eteen.
- onhansejonähty
Kyllä "uskonnovapaus" menee edelle.
- vainjumalapuuttuu
Uskovaisista ei valitettavasti ole muuhun kuin henkiseen väkivaltaan. He nimittävät sitä lähimmäisrakkaudeksi, vaikka se siis on toisen silkkaa lyömistä ja nujertamista. No uskovaisethan uskovat Saatanaan eli sellaisen palvojia he asiallisesti ovatkin. Pahoja ovat, täysiä piruja.
- Epäjumalienkieltäjä
Usein uskonto tuntuu lähenevän sado-masokistista perversiota. Tämä on tietenkin ymmärrettävää kun muistaa että koko kristinusko perustuu oikeastaan sadistiseen fantasiaan. Kristityt odottavat Jeesuksen toista tulemista mikä Raamatun mukaan merkitsee hirvittävää kidutusta ja väkivaltaa, kuten jokainen voi Raamatun päättävästä Johanneksen Ilmestyksestä lukea.
Tule Jeesus ja anna hevosten kahlata kuolaimiaan myöten syntisten veressä! - gontra
Eihän noista uskovaisten touhuista muuhun johtopäätökseen tosiaan voi tulla, kuin että ovat sielunvihollisen asiamiehiä.
Tekevät uskonnosta niin vastenmielisen käsitteen, että en pitkällä tikullakaan siihen koskisi.
Tappavat, valehtelevat, haureutta harrastavat, kuvia palvovat paremman puutteessa, ovat vähäosaisten kukkarolla valheellisten lupausten myötä, sekä tekevät tuottamatonta, sekä häiritsevää hommaa yhteiskunnassa. - Telkkä
Tässä Lapin yliopiston tutkimuksessa on päädytty siihen että meillä eivät viranomaisetkaan uskalla tai ovat muuten haluttomia puuttumaan väkivaltaan jota uskonlahkoissa harjoitetaan, ja just sielä lahkonsa sisällä toinen toisilleen.
https://freepathways.wordpress.com/2015/04/28/uskonnon-varjot/
Elikkä vanhoillislestadiolaiset ja Jehovan todistajat erityisesti.
Lestadiolaiset kuuluvat vielä lisäksi kirkkoon eikä piispatkaan korvaansa lotkauta väkivallalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1625635Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas904656Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht2124619Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1784528Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64509Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa634386Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko604063Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153979Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast423895Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL1073835