OSUUKO ISO KIVI

Lopunajatko

Jenkkiennustaja väittää että se osuu...

Nasa taas että ei.

21

153

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kumpaan uskoisi?

      Olipa taas vaikeaa.

    • eriasiamihin

      Kyllä se johonkin osuu

    • rgethe

      heh, jonnekin se osuu kun pääsee perille.

    • tuntematonnnnn

      perkele tänne sen pitäis osua , saisivat kirjottaa et suomeen osu kerrankin jotain hyödyllistä , ku mamukkin haukkuu et kaikki on huonosti ja perlele hiljanen paskasakki joka ei ymmärrä meidän hätää notta kivee vaan vääräuskosten päälle ,,,,,

    • iso_kraateri

      Jos osuisi lähi-itään tai afrikkaan, niin ei tulisi mitään vahinkoa

      • rrqwrqwr

        Osuis sun päähäf vitun vajakki. Ihan sama jos se osuu maapalloon maalle, menee puolet sileeks ja jos mereen, 30-metrinen tsunami vetää 50 kertaa maailman ympäri. Tää on kato komeetta, joka tulee vitusti nopeemmin ku joku meteori ja on 30 kertaa isompi kuin vaikka se tsheljabinskiin pudonnu, joka räjähti ilmassa ja paineaalto hajotti vain lähimpiä rakennuksia ja hajotti ikkunat aika laajalla. Tää on arviolta Tunguskan räjähdyksen luokkaa, aika iso alue tuhoutuis täysin ja globaalit vaikutukset ehkä tuhansiks vuosiks


      • Tarkennuksia

        Asteroidien norminopeuksissa tämä 2015 TB145 kulkee 35 km/s, mikä ei ole vielä kovin huippua.
        Uhkataulukoissa on nopeampiakin.
        2015 UH51 36,8 km/s
        2011 BT59 37.8 km/s
        2008 FF5 39.5 km/s

        Ja muistaakseni kovavauhtisin oli 2013 UQ4 jolla nopeutta oli 66 km/s ja paljastui myöhemmissä tutkimuksissa komeetaksi.

        Tämä 2015 TB145 saapuu 45 asteen kulmasssa planeettojen ratatasosta etelään ja eteläisellä pallonpuoliskolla on vähemmän havaintokapasiteettia, eli pääsi yllättämään.


      • Komeettako-sieltä-tulee

        Taitaa olla vanha ja sammunut komeetta. Kaavion mukaan Maan lähin ohitus on 0.0038 AU ja joulukuun 12. päivä lähinnä Aurinkoa alle 0.3 AU, jolloin siinä pitäisi näkyä pyrstötähtimäisiä piirteitä.
        http://yle.fi/uutiset/maan_lahiohittaja_tuotti_yllatyksen_tahtitieteilijoille__ei_ehka_olekaan_asteroidi/8402749

        Joka tapauksessa se olisi tunnetun historian lähin pyrstötähtiohitus.
        Tässä taulukossa on lähimmät komeettaohitukset:
        http://neo.jpl.nasa.gov/ca/historic_comets.html

        Viime vuonna vouhkattiin komeetta Linearista ja sen aiheutamista mahdollisista tähdenlennoista:
        https://www.avaruus.fi/uutiset/aurinkokunnan-pienkappaleet/komeetta-ohittaa-maan-harvinaisen-laeheltae-toukokuun-lopussa.html

        Komeettatapauksessa tässä Halloweenspektaakkelista voisi tulla näyttävämpikin.

        Tässä voi pyöritellä kimpaleen rataa:
        http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2015 TB145&orb=1


      • OIkeita-komeettoja
        Komeettako-sieltä-tulee kirjoitti:

        Taitaa olla vanha ja sammunut komeetta. Kaavion mukaan Maan lähin ohitus on 0.0038 AU ja joulukuun 12. päivä lähinnä Aurinkoa alle 0.3 AU, jolloin siinä pitäisi näkyä pyrstötähtimäisiä piirteitä.
        http://yle.fi/uutiset/maan_lahiohittaja_tuotti_yllatyksen_tahtitieteilijoille__ei_ehka_olekaan_asteroidi/8402749

        Joka tapauksessa se olisi tunnetun historian lähin pyrstötähtiohitus.
        Tässä taulukossa on lähimmät komeettaohitukset:
        http://neo.jpl.nasa.gov/ca/historic_comets.html

        Viime vuonna vouhkattiin komeetta Linearista ja sen aiheutamista mahdollisista tähdenlennoista:
        https://www.avaruus.fi/uutiset/aurinkokunnan-pienkappaleet/komeetta-ohittaa-maan-harvinaisen-laeheltae-toukokuun-lopussa.html

        Komeettatapauksessa tässä Halloweenspektaakkelista voisi tulla näyttävämpikin.

        Tässä voi pyöritellä kimpaleen rataa:
        http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2015 TB145&orb=1

        Ohimarssilla:
        >>Maapallo saa pian pyrstötähtivieraan. Maaliskuun 22. päivänä komeetta P/2016BA14 lentää vain 3,5 miljoonan kilometrin päästä kotiplaneetastamme.

        "Tämä on todella vähän, vain yhdeksän kertaa Kuun etäisyys", toteaa Veikko Mäkelä Ursasta.

        Historian lähimpien tunnettujen komeettaohitusten joukossa tämä yltää neljännelle sijalle. Aiemmat, vielä läheisemmät ohitukset tapahtuivat vuosina 1366, 1491 ja 1770.

        Komeetta on kooltaan vain 450-550 metriä. Pienuuden takia pyrstötähden havaitseminen on hankalaa. Tämänhetkisten ennusteiden mukaan kohteen kirkkaus nousee vain noin magnitudiin 12,5.

        "Eli ei se mahdoton ole, havaitseminen onnistuu kyllä kokeneiden harrastajien laitteilla. Komeetta nousee pohjoiselle taivaalle maaliskuun puolivälin jälkeen", Mäkelä arvioi.

        Samaan aikaan maapallon tuntumaan saapuu myös komeetta 252P/LINEAR. Koska kaksikon kiertoradat muistuttavat toisiaan, kyse on saattanut alkujaan olla yhdestä pyrstötähdestä, joka on hajonnut kahdeksi.

        252P/LINEAR ohittaa maapallon päivän matkakumppaniaan aiemmin eli 21. maaliskuuta. Myös tämä ohitus on melko läheinen, sillä etäisyyttä kotiplaneettaamme jää vain 5,3 miljoonaa kilometriä.

        Tämäkään komeetta ei näy paljain silmin, vaikka se on hieman valovoimaisempi, ennusteiden mukaan parhaimmillaan magnitudin 10,5 kohde. "Suomalaisten kannalta valitettavasti tämä pyrstötähti on kuitenkin syvällä etelän taivailla", Mäkelä kertoo. <<
        http://www.avaruus.fi/uutiset/aurinkokunnan-pienkappaleet/kaksi-komeettaa-ohittaa-maapallon-poikkeuksellisen-lahelta.html

        Tuo ulempänäolevassa mainittu sammunut kometta meni vain 568000 km kilometrin päästä, eli vajaa kymmenesosaetäisyydeltä noihin tuleviin verraten.

        Marsin magneettikentälle kävi aika köpelösti toissavuotisessa komeetan lähiohituksessa:
        >>Vuonna 2014 Marsin hyvin läheltä ohittanut komeetta tarjoili sen magnetosfäärille tuntuvan tukkapöllyn. Näin kertoo Marsia kiertävän MAVEN-luotaimen mittauksista tehty analyysi.

        Kun Siding Spring -niminen komeetta sivuutti Marsin lokakuun 19. päivänä, turvatoimena punaista planeettaa kiertävien luotainten instrumentteja suljettiin.

        Näin tehtiin myös vain viikko pyrstötähden edellä Marsiin saapuneen Nasan MAVEN-luotaimen suhteen. Muutama instrumentti kuitenkin pidettiin päällä, magnetometri mukaan lukien, joka mahdollisti komeetan aiheuttaneen häiriön mittaamisen.

        Komeetta viisti Marsia 140 000 kilometrin päästä, mikä riitti vallan hyvin saamaan molempien magneettikentät kosketuksiin.

        Vain puolen kilometrin läpimittaisen kiinteän ytimen omaavan pyrstötähden magnetosfääri näytti tässä kohtaamisessa planeettagoljatille kaapin paikan.

        Jo pyrstötähden lähestyessä planeettaa sen magneettikenttä alkoi hulmahdella verhon lailla. Ohituksen lähimmän vaiheen aikaan MAVEN-tiedetiimin Jared Espleyn mukaan "Marsin magneettikenttä oli täydessä kaaoksessa."

        Tutkijaryhmä rinnastaa tapahtumaa suuren aurinkomyrskyn vaikutuksiin. Jokainen tällainen häiriö aiheuttaa kaasujen pakenemista planeetan ilmakehästä, ja tutkijaryhmä uskoo näin tapahtuneen myös nyt.

        Marsilla ei ole samanlaista vahvaa planeetan tuottamaa magneettikenttää kuin Maalla. Sillä on kuitenkin ilmakehän ylimpien kerrosten sähköisesti varautuneiden hiukkasten luoma heikko magneettikenttä. Juuri tähän Siding Spring kävi ohituksellaan käsiksi. <<
        http://www.avaruus.fi/uutiset/aurinko-planeetat-ja-kuut/puolen-kilometrin-komeetan-lahiohitus-naytti-marsille-kaapin-paikan.html


    • ohi-menee
    • toivotaantoivotaan

      Kremliin putoaa, jos Jumala on olemassa. Se estäisi kolmannen maailmansodan joka syttyy, koska siihen tähtäävät kaikki teot.

    • hutimikähuti

      Onneksi jumalia ei ole vielä löydetty, joten olemme turvassa.

    • KuuhunOsuu

      Menee lähempää kuuta ja osuu kuuhun.

    • edelläpuuhun

      Meni ohi jo kuun takapuolesta.

    • gef36

      Ei haittaa vaikka osuisikin, jos todennäköisyys on riittävn pieni.

      • HawkStephensfink

        Tuo lohdutti. :) Kivat linkit muuten tuolla edellä! Kiitoksia vielä.


      • eläpä-irvi
        HawkStephensfink kirjoitti:

        Tuo lohdutti. :) Kivat linkit muuten tuolla edellä! Kiitoksia vielä.

        Historiallisena aikana meteoriitti on tunnetusti tappanut Egyptiläisen kylän kulkukoiran. Koira on sentään nisäkäs ja melkein ihmisen kokoinen. (Ainakin Tanskan Grogi ja Irlannin Susikoiras) Kyllä se jonkinmoinen riski on, että kuuma stevari taivaalta kalloon kajahtaa. Se on sitten henkilökohtainen maailmanloppu välittömästi käsillä niin.


      • Koira-ja-intialainen
        eläpä-irvi kirjoitti:

        Historiallisena aikana meteoriitti on tunnetusti tappanut Egyptiläisen kylän kulkukoiran. Koira on sentään nisäkäs ja melkein ihmisen kokoinen. (Ainakin Tanskan Grogi ja Irlannin Susikoiras) Kyllä se jonkinmoinen riski on, että kuuma stevari taivaalta kalloon kajahtaa. Se on sitten henkilökohtainen maailmanloppu välittömästi käsillä niin.

        Jääneet meteoriitin alle:
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/13944606/pieni_kivi_ohittaa_maan#comment-83146852
        Kappale putosi useampana osana maahan, koskapa pieniä iskemäkraaterita näkyy kuvissa erilaisia.

        Tunguskan tapauksessa yksi ihminen kuoli jälkeenpäin paineaallon heittelemänä saamiinsa vammoihin:
        http://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/1908_helsinki_saastyi_taparasti


    • Julkisuuttavaan

      Jenkeistä nyt löytyy hulluja jokalähtöön!

    • Öllithyökkäää

      Ei se ole kivi! Se on metallia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1525
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1268
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      98
      1010
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      944
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      311
      859
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      807
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      735
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      223
      724
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      685
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      100
      636
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      604
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      298
      603
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      105
      556
    14. 36
      499
    15. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      491
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      490
    17. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      59
      465
    18. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      464
    19. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      80
      459
    20. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      451
    Aihe