Muurinmurtajat: Vapauta Palestiina!

iyätö

www.muurinmurtajat.fi

Muurinmurtajat vastustaa Israelin miehityspolitiikkaa ja apartheid-politiikkaa. Mukana on poliitisa nuorisojärjestöjä, vas, sdp. rkp, vihr.

KD-kansanedustaja Östman teki kysymyksen hallitukselle siitä että muurinmurtajat saavat tukea ulkoministeriön kehitysyhteistyövaroista, en tidä paljonko, tuskin kovinkaan paljon.

Tästä tuli mieleeni kosmetologi, ei kun kosmologi, Syksy Räsänen, joka on Palestiina-aktiivi ja saanut kuraa niskaan Suomen tosikristityiltä.

Räsänen on nimittäin huomenna keskivikkona 17.2. Kirjasto 10:ssa, Hgin keskustassa klo 18, mutta aiheena on tällä kertaa ei Palestiina, ei kosmologia, vaan leikin asema hänen ja Aku Ankan päätoimittajan, en nyt muista hänen nimeään, työssä ja arjessa.

Voisikohan Syksyltä kysyä ohi aiheen vähän gravitaatioaalloista?

7

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oliko Suomessa aikoinaan mitään vastaavaa muurinmurtajajärjestöä murtamassa Berliinin muuria?
      Berliinin muurihan oli sosialistisen Itä-Saksan rakentama suoja "fasistista ja imperialistista" Länsi-Saksaa vastaan.

      • fda

        Niinpä.


    • Näinseon

      Israel taitaa olla maailman ainoa valtio jolla on vielä avoimesti apartheid- lainsäädäntö. Etelä- Afrikka joutui muuttamaan lakejaan kansainvälisen painostuksen takia. USA on veto- oikeutensa turvin torpannut kaikki YK:n päätökset joissa Israelia alettaisiin kohtelemaan samoin kuin muitakin hirmuhallinnon hallitsemia maita.

      • Sitä_väänsit

        Täyttä PASKAA väänsit palstalle!

        Israel puolustaa maataan ja kansalaisiaan terroristeja vastaan. Siihen Israelilla on oikeus - kuten muillakin mailla.


      • yjyghmd
        Sitä_väänsit kirjoitti:

        Täyttä PASKAA väänsit palstalle!

        Israel puolustaa maataan ja kansalaisiaan terroristeja vastaan. Siihen Israelilla on oikeus - kuten muillakin mailla.

        Sen takia ISR ei koskaan suostu Palestiinan valtioon, että sen jälkeen palestiinalaisia ei voisi haukkua teroristeiksi, kun heillä olsi valtio ja armeija.

        Kunpa USA rahoittaisi ja kouluttaisi Palestiinalle yhtä vahvan armeijan kuin Israelilla niin saataisiin tasa-painoa ja ehkä tauhakin aikaan.

        USAhen tukee ISR miljardeilla dollareilla vuosittain. Israel vakoilee USAaa ja räkii silmille, kun USA moittii ISR miehityspolitiikasta, siirtokuntien rakentamisesta, eikä kunnioita YKn päätöksiä, vaikka ISR on itsenäisyytensä velkaa YKlle, silloin kun muodostettiin ISR olisi pitänyt samalla muodostaa Palestiina. Eihän se enää Israelille kelpaa, eikä se kinnosta kun omansa jo sai.

        Usan ja ISR suhden kuin koko ajan vaikeuksiin joutuvan hulttiopojan ja hänen rikkaan vaikutusvaltaisen isän, joka ensin hieman poikaansa moitittuaan tulee apuun ja pelastaa poikansa pälkähästä lompakollaan ja vaikutusvallallaan ja silittää poikansa päätä.

        Ja poika jatkaa sekoiluaan, tietäen että isukki tulee aina apuun vaikka poika räkiikin iskäänsä kasvoille tuon tuostakin.

        Jos ISR kohdeltaisiin kuin muita vastaavia hylkiövaltioita se olisi ollut jo kauan talousaarrossa. ISR on demokraattisesta valtiosta kaukana. Toki ovat useimmat arabi-/islamilaisetkin maat. Mutta ei se Israelista demokraattista oikeusvaltiota tee.

        Jotkut Suomen tosiuskovaiset ihan tosissaan väittävät että ISR arabiväestöllä on ihan samat oikeudet kuin juutalaisilla. No, monet ISR ihmisoik.järj. ihan eri miltä, ja ovat oikeassa, eihän siitä ole poikkipuolista sanottavaa kuin tietämättömillä ja tahallaan valehtelevilla kristityillä "valitun kansan" kritiikittömillä nuoleskelijoilla.

        ISR on laiton miehittäjä ja noudattaa aprtheidpolitiikaa, josta E_Afrikka pantiin boikottiin ja apartheidjärjestelmä saatii nurin.

        Ain't gonna play in Sun City, ain't gonna play in Israel.


    • fda

      https://www.youtube.com/results?search_query=knife attack israel

      Suosittelen tutustumaan aiheeseen vähän syvemmin. Se, että aivopestyt fundikset "kannattavat" israelia ei ole tekosyy vastustaa sitä. Monesti nämä uskikset tekevät hallaa kannatuksellaan.

      Palestiinalaiset kouluttavat lapsia provosoimaan sotilaita, toivovat näiden tulevan marttyyreiksi
      https://www.youtube.com/watch?v=u2QoGtJwZH0

      Surunmurtama mummo itkee pahojen israelilaisten takia, no ei oikeasti, mummon tytär nauraa vieressä. Koko juttu näytelmää ja tänne saadaan sitten lehtikuvia.
      https://www.youtube.com/watch?v=fklG-G-kJmU

      Hakuun vaan pallywood niin näet millaista touhua vasemmistossa kannatetaan. Ihan samantasoista kuin syrjikkien touhut nämä suvakkien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      131
      5355
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      197
      5051
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3521
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      39
      3095
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3028
    6. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      31
      2418
    7. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      268
      1918
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      1501
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      89
      1419
    10. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      109
      1398
    Aihe