Kaipaisin vertaistukea muilta intialaisen miehen kanssa naimisissa olevilta/olleilta.
Liittomme on kriisissä, ja syynä minun puolestani se, että lähes 40v. mieheni ei ole vieläkään itsenäistynyt vanhemmistaan. Olemme olleet yhdessä yli 10 v, naimisissa 7 vuotta. Lapsia meillä ei ole, koska mies ei ole koskaan ollut valmis (ja osan ajasta en ollut minäkään), nyt on aika loppumassa, ja minä kerroin siitä suoraan, että nyt on pakko päättää ennen kuin on liian myöhäistä. No, mies ei ole vieläkään "ihan varma".
Kun nyt mietin asiaa oikein terapeutin kanssa, alkoi kokonaiskuva selkiytyä. Mieheni näyttää olevan edelleen todella vahvasti pojan roolissa, eikä siksi ole halukas vaihtamaan sitä isän ja perheenpään rooliin. Olen koko yhteisen elämämme aikana joutunut tekemään aloitteita ja patistamaan häntä muutoksiin. Hän on epäröivä ja ensimmäinen vastaus on aina "ei". Joissakin asioissa olen saanut aloitteeni eteenpäin, ja sen jälkeen kun mies on osallistunut ja tehnyt oman osansa, on niistä projekteista yleensä tullut loistavia ja mies loppujen lopuksi todella ylpeä "saavutuksistaan".
Nyt ymmärsin että suhdettamme haittaa hänen äitinsä. Hän ei ole hyväksynyt minua tyttöystävänä silloin kauan sitten, ja nyt vaikka vanhempansa olivat antaneet suostumuksensa liittoomme, saan jatkuvasti tuntea että minussa on koko ajan joku vika kun en ole intialainen. Olen hyvin menestynyt omalla alallani, tunnettu, paljon ystäviä ja saan tehdä juuri sitä työtä jota rakastan. En ole täydellinen ihminen, teen koko ajan työtä itseni kanssa, mutta mies kritisoi ja huomauttaa minua kaikesta mahdollisesta. Tunnen että tämä käsitys tulee hänen äidiltään. Ilman vanhempiensa hyväksyntää hän ei uskalla suostua mihinkään minun ehdottamaani. Hän ei esim. pidä työstään, mutta tekee sitä jo 15 vuotta samassa työpaikassa, koska näin kuuluu elää.
Olen väsynyt tähän. Rakastan miestäni ja meillä on pitkä yhteinen historia, mutta nyt tarvitsen, että hän kasvaisi pojasta mieheksi, asettaisin MEIDÄN perheemme elämänsä keskipisteeseen.
Onko tämä kuinka yleinen ongelma intialaisten miesten kanssa?
Onko tässä toivoa?
Intialaisen aviomieheni äidin rooli liitossamme
Laura79-1
1
253
Vastaukset
- KeittiöönMars
Sinusta on maksettu laama, ehkä jopa kaksi. Nyt sinä pidät turpasi kiinni tai joudut happokylpyyn. Äiti on aina äiti. Sinä olet veri- ja rahapussi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271934
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001670Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561286Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?641207Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31998Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47896Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44862Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798