Millaisen vahingonvastuun laki asettaa eri energiantuotantotavoille, ja niiden vertailu ydinvoimalle säädettyyn Ydinvastuulakiin?
Energiantuotantoon liittyy vahingonriski, joka voi olla suuri, esimerkiksi öljytankkerin upotesssa, vesivoimalan padon murtuessa tai ydinvoimalaonnettomuudessa.
Ydivastuulaki 8.6.1972/484 §18
"Suomessa sijaitsevan ydinlaitoksen haltijan tämän lain mukainen vastuu samasta ydintapahtumasta johtuneista, Suomessa syntyneistä ydinvahingoista on rajoittamaton. Suomessa sijaitsevan ydinlaitoksen haltijan tämän lain mukaisen vastuun enimmäismäärä samasta ydintapahtumasta johtuneista, muualla kuin Suomessa syntyneistä ydinvahingoista on 600 miljoonaa erityisnosto-oikeutta"
Vahingonvastuu energiantuotannossa
7
129
Vastaukset
- Vastuu.vahingoista
Huomasin, että palstalla on jo ollut pyyntö keskustelulle energiantuotannon korvausvastuista. Tämä avaamani keskustelu on sitä varten, olkaa hyvä!
COkaksi
4.11.2015 21:33
Kertoisitko lisäksi, miten hiili- ja öljyvastuulaeissa on määrätty korvausvastuut
stuxnet
4.11.2015 21:35
kerro sinnä, mieluummin eri keskustelussa, koska ne ei ole tämän keskustelun aihe, kiitos.- Asteroidit
Herätys! Huomasit että olet avannut keskustelun aiheesta ja vastausviestissä sitä ihmettelet. Eikös tätä öljytankkerikinaa joskus takavuosina jo käyty. Toisekseen mikään vakuutus ei korvaa ainakaan täysin luonnononnettomuudesta johtuvaa vahinko oli se sitten missä tahansa. Pohdittiin myös todennäköisenpiä tapauksia, jopa meteoriitin putoaminen päälle. Ei kannata hätkähtää myöskään siitä, että joku komentaa toiseen ketjuun, koska komentajat yleensä itse ovat pahimpia keskustelun sekoittajia.
- Vastuu.vahingoista
Selvennyksenä avausviestiini;
Tässä ketjussa on tarkoitus keskustella siitä, millaisen vahingonvastuun laki asettaa eri energiantuotantotavoille Suomessa.
Tässä ketjun aiheena ei ole energiantuotannossa tapahtuvien onnettomuuksien syyt.- Salaman.isku
Voihan totaalinen sähkökatkos tulla vaikka ukonilmasta salaman iskiessä kohtaan, jolla kantaverkon osa pimenee. Kukaan ei mitään korvauksia pyytänyt vaikka katkos oli pitkä. Kuluttajilla on omat vakuutukset, mutta niissä on erilaiset korvauspykälät.
- Netstux
Aika vähän noita ulkopuolisille aiheutetun vahingon korvausvastuita on. Öljyvahingot jo mainittiin alaksi jossa korvausten saaminen on aika epävarmaa. Melusta kärsivät joutuvat muuttamaan pois omalla kustannuksellaan. Pienhiukkasten aiheuttamista sairauksista ja kuolemista ei ole korvausvelvollisuutta. Ilmastonmuutoksesta puhumattakaan.
Ydinlaitoksen haltijan rajoittamation vastuu ydinonnettomuuden aiheuttamiin vahinkoihin.
"Vastuu.vahingoista
8.4.2016 12:53
...
Suomessa sijaitsevan ydinlaitoksen haltijan tämän lain mukainen vastuu samasta ydintapahtumasta johtuneista, Suomessa syntyneistä ydinvahingoista on rajoittamaton."
Koska termiä "rajoittamaton korvastuu" ei (ehkä tahallisesti) ymärretä oikein, väänsin siitä rautalankamallin /1/ aiheesta avaamaani ketjuun. Tiiviisti sanoen: aiheutettu vahinko ulkopuolisille korvataan tarvittaessa vahingonaiheuttajan varallisuudesta - joka voi olla jopa negatiivinen :D, jolloin tietenkään vahingonaiheuttaja ei voi korvata yhtään mitään.
/1/ http://keskustelu.suomi24.fi/t/13643081/ydinvastuulaki--tae-ydinvoiman-kannattavuudelle#comment-84115053- Ei.uusi.asia
Vesivoimaloita rakennettaessa jäi vuosiksi toistuvat vedenpinnanvaihtelujen aiheuttamat haitat ainakin Kainuuseen. Hyvin huonosti niitäkin on korvattu ja jälkiä puhdistettu. Kaikessa tuotannossa syntyy haittoja ja ne yiedostettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,692762Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt162662Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242237Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod112233Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1052167Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992121Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1072033MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141905Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5991897Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231673