Viallisten polttoainesauvojen vuoksi ensi maanantaista noin viikoksi katkos tuontannossa. Ympäristölle ei haittaa. Näin OL ja STUK ilmoittaa.
OL1 tuotantokatkos polttoainevuodon vuoksi
20
226
Vastaukset
- Ilman.revittelyä
Niinhän tuo tiedoite kertoi. Vialliset polttoainesauvaniput vaihdetaan uusiin. Ympäristölle ei haittaa. Työntekijöille olisi jos siihen ei varauduttaisi. Vaihtotyö kestää viikon.
juuh, OL1 on ihan normaalisti toimiva ydinvoimala: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13771519/normaalisti-toimiva-ydinvoimala
- Alijäämätuotanto
Uutisissa oli asiasta tietoa. Viikon katkos tuotannossa. Yhtiön edustaja huokaili että onneksi on lämpimät kelit, talvella kuulemma olisi ollut tukalat paikat.
- K.Late
Syy, miksi polttoainesauvan kuori voi viottua, oli julkisuudessa vähän oudosti esitetty. Syyksi mainittiin mm vierasesine jäähdytysvedessä, tai polttoainesauvan kuoren materiaalivika. Jos tuolla tasolla on vielä materiaalivikoja, niin se ei ole hyvä juttu.
Eikö todennäköisempää ole kuitenkin ns lämmönsiirtokriisi, missä kiehunta polttoainesauvan pinnalla muuttuu kalvokiehunnaksi, jolloin veden sijasta lämpöä onkin siirtämässä tulistunut höyry ja sauvan pinta kuumenee liikaa. Käsittääkseni aika tavallinen ilmiö ydinvoimalassa, kun kaikki ei mene ihan niin kuin pitää. Suuret lämpötilaerot jäähdytyskierron pysähtyessä, säätötilanteessa äkilliset tehonnousut jne. Menneisyydessä jopa näitäkin ilmiöitä on yritetty salata. Mutta ei ehkä nykyään enää?
Vähäpätöinen tapahtuma, jolla kuitenkin on hintansa, etenkin kieharissa. Voimalan työntekijät altistuvat enemmän. - Netstux
"Voimalan työntekijät altistuvat enemmän."
Se altistuminen käsittääkseni rajoittuu siihen kun reaktorin kansi avataan ja sieltä saattaa purkautua ulos jalokaasuja. Paikalla joutuu olemaan muutama ukko jotka on puettu tehokkaimpiin suojatamineisiin. Mutta ei siitä mitään pitkäaikaista säteilytason nousua seuraa.
Enpä usko että lämmönsiirtokriisejä ja muitakaan asioita on salattu Reaktori on lähestymässä huoltoseisokkia ja pisimpään siellä olleessa latauserässä palama on suuri. Polttoaineen suojakuorien kesto on jatkuvasti parantunut mutta toisaalta palamatkin ovat nousseet joten marginaalit eivät ole suuret. Syy varmaan paljastuu kun nippuja päästään tarkastelemaan. Turha spekuloida tässä vaiheessa. - HASSU_KLOVNI
Viallinen/vuotava polttoainenippu viallisessa/vuotavassa ydinvoimalassa. Ei kuulosta yhtään hassummalta.
- K.Late
"Syy varmaan paljastuu kun nippuja päästään tarkastelemaan."
Koskas niitä päästään nostamaan pöydälle tarkasteltaviksi?
Totesit, että palamaa on nostettu? Onko Stuk ilmoittanut tästä ihan virallisesti? Aikaisemmin matala palama oli se turvatekijä, johon usein vedottiin Suomen ydinturvallisuudesta puhuttaessa.
Jos palaman kasvattaminen särkee näitä sauvoja, niin silloinhan syy on ihan looginen ja tuskin silloin voidaan syyttää materiaalivirhettä.Jokohan ne poiijaat sai sen laskentamenetelmävirheensä /1/ korjattua - ettei vain myös OL2 rupee vuotamaan :) No, onhan niillä ollut monta vuotta aikaa korjata virhe ja vieläpä stuk päsmärinä!
http://keskustelu.suomi24.fi/t/10613354/tvolla-laskentamenetelmaviirhe-----
- Netstux
Allastutkimuslaitteistot on olemassa. Olkiluodon polttoaineesta voidaan poistaa yksittäisiä sauvoja. Kyllä konstit ovat. Onhan sitä palamaa pikkuhiljaa nostettu, laitoksen alkuajoista varmaan yli neljänneksen. Polttoainevuoto on silti varsin harvinainen satunnaistapahtuma jonka syynä voi olla materiaalivirhe.
- K.Late
"Polttoainevuoto on silti varsin harvinainen satunnaistapahtuma jonka syynä voi olla materiaalivirhe."
"Olkiluoto 1:n käynnistyksestä lähtien, eli vuodesta 1978, vastaavia polttoainevaurioita on sattunut noin neljäkymmentä, noin parin vuoden välein. "HS
Joo, varsin harvinainen, säännöllisesti toistuva ilmiö. Joka toisessa polttoainejaksossa. Kjäh. Onkos ne sauvat ostettu jostakin alennusmyynnistä?- Netstux
Noiden vuotojen suuruus vaihtelee aika paljon. Pienimmät havaitaan jalokaasuaktiivisuukissa mutta eivät haittaa käyttöä, voidaan eliminoida vuosihuollossa. Nyt on kyseessä verraten suuri vuoto.
- AivanAsiallisesti
Netstux kirjoitti:
Noiden vuotojen suuruus vaihtelee aika paljon. Pienimmät havaitaan jalokaasuaktiivisuukissa mutta eivät haittaa käyttöä, voidaan eliminoida vuosihuollossa. Nyt on kyseessä verraten suuri vuoto.
Aivan. Vuosihuoltoa ei jääty odottamaan vaan tehdään viikossa ylimääräinen maanantaista alkaen. Vuodenajasta johtuen ei sähköpula uhkaa kerrottiin Finngridistä.
- Ovat.aivan.pihalla
Annetaan asiansa omaavien ammattilaisten hoitaa tuo työ. Näillä viesteillä ei ole mitään vaikutusta asiaan, paitsi naurattaisi ammattilaisia jos lukisivat ne. Tämän ketjus perusteella koskeen muitakin kuin palstahäiriköitä.
Näin Tshernobylin 30-vuotismuistopäivän lähestyessä tapaus on suomalaisille oiva muistustus ydinvoiman vaaroista.
Aiheet Tshernobyl Olkiluoto Vuoto- ural.aral
Vuotoja sattuuaa aina välillä. Nyt vaan vähän isonpi. Aina kaikki ei mene kuin strömssööössä. Ulkopuoliselle ei aiheudu suurta haittaa. Sauvojen tehoo on hiljalleen hilattu ylös alkup. suunnitelmista noin kolmanneksella jottei nordpoolista loppuisi sähkö. Tää on kääntöpuoli. Olisi pitänyt rakentaa enenpi ydinvoimaa.
- Osa-aikaeläkeläinen
Polttoainesauvojen mekaaninen kestävyyshän palamaa rajoittaa. Tästä vuotojutusta ei olisi tullut uutista, jos olisivat pystyneet ajamaan vuosihuoltoon asti. Tuli jäähdytteen aktiivisuudessa TTKE-raja vastaan. Kyllähän vuoto siellä vähän turpiinipuoltakin sottaa. Vuotojen etsintä ja tarvittavat polttoaineensiirrot kestävät muutaman vuorokauden. Eipä käy katteeksi!
- K.Late
"Sauvojen tehoo on hiljalleen hilattu ylös alkup. suunnitelmista noin kolmanneksella jottei nordpoolista loppuisi sähkö. Tää on kääntöpuoli. Olisi pitänyt rakentaa enenpi ydinvoimaa."
No ihan turhaa riskiä, koska Nordpoolista ei ole sähkö loppumassa. Uskoisin, että tehonnostot ja palaman kasvattaminen on tehty parempien voittojen tavoittelemiseksi tai kustanusten pienentämikseksi
Enempi ydinvoimakaan tässä ei oikastaan auta, koska sähköstä on ylitarjontaa ja hinnat ovat alhaalla. Jos kyse on vain palaman kasvattamisesta, niin työntekijöitä altistetaan suuremmille säteilymäärille vain pienen edun takia. Mutta näinhän se yleensä menee.- järjenjätti
markkintalous on niin sala kavala syöpä että palvelut ja tavarat loppuvat. toisin olisi suunnitelma taloutessa euraasian unjonjissa siellä ei tavara lopu vaan poltto aine toimitukset jatkuvat vakaana
- ähä.ähä
jätkiä on jonossa uusia
TVO kertoi Twitterissä, että OL1 tulee käyttöön lauantaina 16.4. ja saavuttaa täyden tehon tiistaina 19.4.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1322973- 71376
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2201316Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701181- 441140
- 371011
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381001Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133957- 47944
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36877