18-35-v: Li Andersson Suomen suosituin poliitikko

tuntemattomatsotilaat

Vasemmistoliiton Li Andersson on 18-35-vuotiaista Suomen ylivoimaisesti suosituin poliitikko. Häntä äänesti viime eduskuntavaaleissa yli 15000 suomalaista.

Nuorista seuraavaksi suosituimmat ovat sosiaalidemokraatit Sanna Marin ja Antti Lindtman. He saivat ääniä kolmanneksen Anderssonia vähemmän 10000.

18-30-vuotiaiden sarjassa Li Anderssonin lisäksi kärkikolmikossa ovat Paavo Väyrysen lehdistöavustaja Katri Kulmuni ja toinen Vasemmistoliiton edustaja Hanna Sarkkinen. Heitäkin äänesti yli 10000 suomalaista. Muut juniorit jäivät 5000 ääneen tai alle.

Suosituimat 18-35-vuotiaat:

1) Li Andersson, Vasemmisto, 15071
2) Sanna Marin, Demarit, 10911
3) Antti Lindtman, Demarit, 10687
4) Annika Saarikko, Keskusta, 10510
5) Joakim Strand, Ruotsalaiset, 10374
6) Katri Kulmuni, Keskusta, 9702
7) Hanna Sarkkinen, Vasemmisto, 9582
8) Sofia Vikman, Kokoomus, 9473

Suosituimmat 18-30-vuotiaat:

1) Li Andersson, Vasemmisto, 15071
2) Katri Kulmuni, Keskusta, 9702
3) Hanna Sarkkinen, Vasemmisto, 9582
4) Ilmari Nurminen, Demarit, 5079
5) Joona Räsänen, Demarit, 5024

248

1322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vasemmisto_rules

      Miksiköhän persunuoret loistaa poissaolollaan? Eikö Sebastian Tynkkynen vetoakkaan muihin kuin vanhempiin persuhomoihin?

      • 666677772

        Missä liv loistaa???? mielenterveys potilaitten joukossa, siellä liv loistaa.


      • huusiannaa

      • semer1232210

        Tämä kommari Anderson on eduskunnan KELLOKAS.


    • EikiitosLienempää

      Edes yksi tv ohjelma, Salkkarien lisäksi, ilman Lin naamaa. Kiitos

      • Raahelainen

        Tynkkynen sai alle tuhat ääntä eikä päässyt edes varasijojen lähelle.


      • ihmetteleväkatsoja

        Katselin torstaina kyselytuntia eduskunnasta ja huomioni kiinnitti nuo vasemmiston naiset, etenkin Li ja mikähän oli sen yhden lesbon nimi, en muista...mutta mustat pussit silmien alla oli kuin pahaisellakin juopolla, Li oli kuin haudasta noussut kalpeine kaitakasvoineen ja tukka riippui molemmin puolin epäsiistinä.
        Mistä he löytävätkin noin kulahtaneita naisia?


      • lorgy

        tarkotat varmaan sitä panda karhua joka miestenpuku päällä kulkee


    • OikeaVasenSuunta

      Uuden aallon hyvinvointidemokratia -vasemmisto

      Moni äänestää vasemmistoliittoa koska se on mahdollisimman kaukana kokoomuksesta, sen anti- / vastapuolue, siis EKokoomusmafian vastavoima. Ainoastaan vasemmistoliiton päivänpoliitikkojen liian suvaitsevainen mamupolitiikka haittaa muuten älykkäästi puhuvien Li Anderssonin ym. kannatusta. Kriittisempi maahanmuuttopolitiikka niin Li ym. uuden aallon hyvinvointidemokratia-vasemmistoliittolaiset nostaisivat puolueen kannatusta roimasti.

      Myös SDP:n Salla Marin ym. ovat näitä uuden aallon hyvinvointidemokratia-puoluelaisia.

      • Edellä

        Mielenkiintoinen näkökulma.


      • PopulistiVasemmisto

        Epärealistisuudessaan. Nämä anderssonit, marinit ja muut vasemmistohäröt tuovat vain lisää ongelmia suomalaiseen yhteiskuntaan ja talouteen. Heistä ja hyvinvoinnista ei oikein edes voi puhua samassa lauseessa paitsi tietenkin jos kyseessä on todellisen hyvinvoinnin tuhoaminen.


    • Järkkäri

      Elämme mielenkiintoisia aikoja, ystävä hyvä.

    • Li_voittoon

      Li on fiksu ja filmaattinen. Ja tuleva VL:n puheenjohtaja.

      • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        vitun ruma nainen


    • Puolueetontarkkailija

      Tuo 18-30-vuotiaiden lista on vaikuttava Vasemmistoliiton näkökulmasta.

      • 01010101001

        Parasta mitä äänestämällä saa, vasemmisto.


      • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
        01010101001 kirjoitti:

        Parasta mitä äänestämällä saa, vasemmisto.

        kirjottaa mätisäkki sohvan reunalla kaljapullo pöydällä ja jointti poskessa


    • prolex

      Ketä täysjärkistä 18-30 vuotiasta kiinnostaa joku vasemmistoliitto?

      • Puolueeton

        Vasemmistoliitto on samassa suuruusluokassa kuin Kokoomus tässä ikäluokassa ja kaksi kertaa Persuja suurempi.


    • LiPimatsu

      Pikku pimu on pissis.

    • Bikinityttö
    • poliitikko

      Eikös se Hertta Kuusinenkin ollut Suomen suosituin poliitikko?

    • Sopivanimiroskaajille

      Puolueen nimi voisi vaihtaa uuden puheenjohtajan myötä.uuden puolueen nimeksi JÄTETÖRKTY OY/AB kuvaaa tätä puoluetta erittäin hyvin .

    • Li Andersson on 18-44-vuotiaiden keskuudessa suositumpi kuin Sauli Niinistö (tai Jenni Haukio, jos otetaan saman ikäluokan samasta sukupuolesta vertauskohta).

      • Bamsenalle

        Jeps.


    • Arvostan_Liitä

      Kateellisia riittää!
      Li Anderssonissa on ainesta, jolle voikin olla kateellinen.
      Älykäs, sanavalmis nuori poliitikko, joka ei ratsasta sievällä ulkonäöllään, vaan kylmillä faktoilla ja hyvin perustelluilla hallituksen vastaisilla mielipiteillään.
      Äänestäjiä löytyy kaikenikäisistä valveutuneista ihmisistä. Myös niistä, joilla nyt menee hyvin. Lii on nostanut Vasemmistoliiton imagon aivan uudelle tasolle.
      Lii on empaattinen ja hänellä on suuri sydän puollustamaan kaikkia tämän maan sorrettuja kansanosia kuten pienituloisia lapsiperheitä, työttömiä, eläkeläisiä, sairaita, opiskelijoita, nuorisoa, turvapaikanhakijoita, sorrettuja vähemmistöjä.

      • Alien_Dersson

        Kaltaisiasi, jotka eivät näe miten hyödytön tai vahingollinen poliitikko Andersson on, riittää. Kahjoilla juuri on usein ajanjakso urallaan, kun faneja tunkee ovista ja ikkunoista. Mutta Anderssonin suosio romahtaa ennen pitkää. Vuosi tai kymmenen, se on kuitenkin väistämätön.


      • BIKINITYTTÖ

        Kateellisuus paistaa otsalohkosta.


      • ElinikäinenOppiminen

        Näin on asiat.


    • gftftfyryry
      • Islamkristinuskooikeisto

        Vasemmisto on vuosisatoja halunnut irrottaa kirkon ja uskonnon valtiosta. Uskonnolliset fundamentalistit kristinuskon, islamin jne. piirissä edustavat oikeistolaista maailmankuvaa, kuten iskulausetta "Koti, uskonto, isänmaa" kannattava Kokoomus, abortinvastustajafundamentalistit kuten Timo Soini jne.


      • adadadadada3434

      • Jaahasvainiin

        Oletkohan edes katsonut kyseistä videota? Siinähän Andersson erittelee yhdessä tutkijan kanssa Muslimiveljeskunnan länsimaisia soluja. Samaan aikaan uskonnonvastaisia ja naisasiaa ajavia kurdeja lyödään oikeistosta kuin vierasta sikaa. Persut ja uusnatsit siis vahingoittavat ääri-islamismin vastaista taistelua.


      • Puolueetontarkkailija
        Jaahasvainiin kirjoitti:

        Oletkohan edes katsonut kyseistä videota? Siinähän Andersson erittelee yhdessä tutkijan kanssa Muslimiveljeskunnan länsimaisia soluja. Samaan aikaan uskonnonvastaisia ja naisasiaa ajavia kurdeja lyödään oikeistosta kuin vierasta sikaa. Persut ja uusnatsit siis vahingoittavat ääri-islamismin vastaista taistelua.

        Niinsanotut maahanmuuttokriitikot ovat ISIS-taistelijoiden bulvaani Suomen sisällä.

        Lue lisää: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14211534/suomessa-asuu-yli-10-000-kurdipakolaista


    • Mummomökistä

      Suomen historian nuorin eduskuntapuolueen puheenjohtaja tähän mennessä on 30-vuotias Pekka Tarjanne Liberaalisesta Kansanpuolueesta. Andersson on 28-vuotias.

    • NiinaLammilta

      Mistä hän on saanut häntä hyvin kuvaavan Psyko-Lii lempinimen. Johtuuko se hänen henkisestä kylmyydestään, röyhkeydestään ja välinpitämättömyystään jota hän osoittaa muita ihmisiä kohtaan vai mistä se on tullut?

      • 101011100

        Varmasti kaltaisiltasi kusipäiltä, jotka ovat henkisesti matalammalla kuin madon vatsa. Se on muuuten tosi matalalla se..


    • HasseSalosta

      Älä nyt olmi mitään itkupotkuraivaria saa kun joku kertoo pelkkiä faktoja!

    • Järkkäri

      Li Andersson sai 15000 äänä viime vaaleissa. Samanikäisistä persuista ei tainnut kukaan saada edes tuhatta ääntä koko maassa, vai olenko aivan väärässä?

      • Tuossa

        Oikeassa olet. Tynkkynen sai 200 ääntä ja muut vielä vähemmän. Jos niitä oli ehdollakaan. Enää ei ole.


    • Karstatpois

      Suomen eka alle 30-vuotias eduskuntapuolueen puheenjohtaja koskaan.

      • Faari.40

        Se on valtti! Porvareille jäi maija!


    • vanha_vasuri

      No mikäettei. Nätti, osaava, älykäs, tietävä ja ei anna paskanpuhujien hyppiä silmille. Sellaista me tarvitsemme puheenjohtajaksi.

      • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        vitun pimee ämmä ,ruma kun perkele.koko vasenmistoliitto täytys kieltää lailla.


    • Li Andersson on Vasemmistoliiton Zlatan Ibrahimovic.

    • Järkkäri

      Menneiden vuosikymmenien jäärien aika on ohi!

      • Aurinko-Sun

        Tupajäärät! :D


    • Puolueetontarkkailija

      Vasemmistoliittolainen Li Andersson on monella mittarilla Suomen arvostetuin nuori poliitikko, tai poliitikko ylipäätään. Kateellisia ja häntä vahingoittamaan pyrkiviä riittää sellaisen politiikan harjoittajien keskuudessa, joilla ei ole kunnioitusta ihmisoikeuksia kohtaan ja jotka itse ymmärtävät politiikan olevan vain keskinäistä valtakamppailua.

    • Pidän itsekin Li Anderssonia parhaana mahdollisena valintana erityisesti juuri nyt tässä yhteiskunnallisessa tilanteessa.

    • Edellä

      Andersson on kesäkuun ykkösvaraus. Ottajia olisi kaikista eduskuntapuolueista, mutta hän valitsee itse missä pelaa.

    • NytTöihin

      Uusi alku Vasemmistossa.

    • Anderssoniaäänestänyt
    • Muikkari

      Jäsenäänestyskupongit perille 3.6. mennessä.

    • vanha_vasuri

      Suosituimmasta poliitikosta tullee myös suosituin puheenjohtaja. Oikea on silloin suunta kun mennään vasemmalle.

    • ylivoimaisesti

      Li onnistuu vielä pitkään hämäämään kannattajiaan surujen tuella, mutta ei loputtomasti.

    • Anderssonin suosio on poikkeuksellinen ilmiö. Kuulin tänään demarivaltuutetulta arvion, että Andersson voittaisi jäsenäänestyksen siinäkin tapauksessa, että eduskunnan kaikki kolme vasemmistopuoluetta järjestäisivät yhteisen jäsenäänestyksen seuraavasta pääministeristä.

    • Mummomökistä

      Akkavalta tulloo! Hyvä niin!

      • Entinenäänestäjä

        Ei voi vähenpää kiinnostaa kun päästiin vihdoinkin hallitukseen siellä ei pysytty vaan lähdettiin luikkimaan karkuun koska vastuunkanto ei tätä puoluetta kiinnnosta,valitkaa joku nuija noista ehdokkaista se on jokseenkin sama .


      • KiltinTytönSyndrooma

        Oppositiossa voimme vaikuttaa. Hallituksessa alistutaan.


    • bnki654

      Anderssonista tulee Suomen historian ensimmäinen alle 30-vuotias eduskuntapuolueen puheenjohtaja.

      • Bikinityttö

        Olit oikeessa :)


    • Bikinityttö

      Näin pääsi käymään :)

    • Ex__työkkäri

      Olemme kaikki ylpeitä Li:stä.

      • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        mee hoitoon


    • vanha_vasuri

      Parasta kansalle. Vasemmistoliitto ja Li Andersson.

      • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        ookko jointin vetänyt kun noin pimeitä kirjottelet


    • Olipa sisällöltään sekavaa ja sävyltään katkeraa puhetta.

    • kokoopersu

      Ei kukaan järkevä nuori äänestä persuja niillä on puheenjohtajan ulkoinen olemus niin epäsiisti,että hyi olkoon jotkut köpöt kai niitä persuja ääneestää,Mäntyläkin kieroili valtiolta tuet eikä maksanut takaisin joku persupoliisi myöhästytti tutkintaa näin rehtiä sakkia ne persut ja epäsiistin näköisiä ei osata pesulla käydä.

      • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        me ollaan hallituksessa te ette .vituttaako??????????????


    • äänestäsinäkin

      Minä ja ystävämme äänestämme Li Andersonia tulevissa vaaleissa. Hän edustaa älyä, inhimillisyyttä, totuuden julki tuomista ja on kaiken lisäksi vielä nuori. Hänen käsiensä läpi ei rahat virtaa roikaleiden pussiin.

      • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        m
        MV-LEHTI EDUSTAA TOTUUTTA EI VASENMISTO SE EDUSTAA KUSETUSTA


    • RaijaSavosta

      Miksi häntä kutsutaan Psyko-Liiksi ja Klonkuksi?

      • Bikimityttö

        Koska netissä toimii Putinin maksamia fasistiryssiä


      • emme_tiedä

        Kerro sinä.
        Kun kukaan muu ei ole ilmeisesti kuullut ko. nimityksiä.


    • Mummomökistä

      Andersson on uuden ajan voima ja Sipilä taantumusvoima.

    • Edellä

      Sosiaalisen median toistuvat hyökkäykset Anderssonia vastaan kertovat että hänet koetaan uhkaksi, tietyllä taholla.

      • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

        kuka tämmöstä pikku tyttöö uhkaksi kokee?pahasti häiriitynyt vaan vaikea lapsuus


    • ROIHUVUORESTA

      Vasemmistoliitto on ainoa työväen etua ajava puolue. Se nähtiin kikysopimuksessa.

      • kysyn_vaan

        Ovatko työntekijäjärjestöt ja vasemmistoliitto asioista eri mieltä?
        Työntekijärjestöt pääosin hyväksyivät kikyn.


    • Karstatpois

      Äänestyksen jälkeen, esim. Metalliliitossa neljän äänen ero ratkaisi. Demarilusmuilijat päätti. Demarit ei ole enää kauan Suomen suurin työväenpuolue.

    • Kepler.Laveran

      Li Anderssonin johtamasta Vasemmistoliitosta kasvaa Suomen ensimmäinen poliittisesti merkittävä muutosvoima kymmeniin vuosiin.

      • kouyt

        kovat on luulot mut epäilen


    • Kepler.Laveran

      Suosituimmat 18-30-vuotiaat viime vuoden vaaleissa:

      1) Li Andersson, Vasemmisto, 15071
      2) Katri Kulmuni, Keskusta, 9702
      3) Hanna Sarkkinen, Vasemmisto, 9582
      4) Ilmari Nurminen, Demarit, 5079
      5) Joona Räsänen, Demarit, 5024

      Tästä uuden sukupolven ministerilistaa. Andersson pääministeriksi. Kulmunista Sipilän tilalle kepun puheenjohtaja ja ulkoministeri. Sarkkisesta valtiovarainministeri. Nurmisesta sosiaali- ja terveysministeri ja Räsäsestä sisäministeri. Vanhasta sukupolvesta apupuolueeksi Vihreät ja Ville Niinistö ympäristöministeriksi.

      • PersutKuoleeSukupuuttoon

        Näin se menee.


      • Eemeli.17

        Ei paha :)


    • tyylikkyyttä
    • tyylikkyyttä

      Tuon naisen sosialisoinnin voisin jopa hyväksyä.

    • tyylikkyyttä

      Tässäkin olisi Vasemmistoliitolle hyvä virolainen peejii Lenna Kuurmaa. Valitettavasti ulkomaalaisten valinta puolueiden puheenjohtajiksi taitaa olla monien eri lakien mukaan mahdotonta.

      Lenna Kuurmaa, "Moonligh Feat" https://www.youtube.com/watch?v=3G_wkDoXesI

    • StubbiUlos

      No niin. Näin on nyt.

      • Stubbinaikaohi

        Li on 2020-luvun pääministeri.


      • 21Ventti21
        Stubbinaikaohi kirjoitti:

        Li on 2020-luvun pääministeri.

        Näin tulee käymään.


      • Kopsasintuolta
        Stubbinaikaohi kirjoitti:

        Li on 2020-luvun pääministeri.

        Edeltäjänsä Juha Sipilän oikeistohallitus jää Suomen historiaan viimeisenä oikeistohallituksena vuosikymmeniin ja ainoana hallituksena joka vuosisatoja kantaa rasismin leimaa.


    • Abbasilli

      Kuulin hyvän vitsin:

      Alle 30-vuotias persujen äänestäjä.

    • Karstatpois

      Kateeksi käy sanoi Soini.

    • ruskijromen
    • SoldiersOfNakkimuki

      Li on Suomen tuleva pääministeri.

      Soini on tuleva veropakolainen.

    • Puolueetontarkkailija

      Andersson omalla persoonallaan kohottaa kaikkien poliitikkojen arvostusta ja politiikan teon arvostusta. Stubb, Sipilä ja Soini ovat karkottaneet suuren joukon tervepäisiä ihmisiä pois yhteisten asioiden hoitamisesta ja se on heidän suurin tihutyönsä.

    • Mummomökistä

      Anderssonin valovoimaisuudesta kertoo se, että hän oli yksi vasemmiston näkyvimmistä poliitikoista jo parikymppisenä nuorisojärjestön puheenjohtajana. Hän on terävä väittelijä, jota kuvaillaan synnynnäiseksi poliitikoksi, jolla ei ole vaikeuksia astua puheenjohtajan saappaisiin.

      Näkyvyys on se, mitä Anderssonilta vasemmistoliitolle erityisesti toivotaan. Häntä kehutaan myös talouden asiaosaajana. Talous on ollut puolueen heikkoja lenkkejä, ja Anderssonilta odotetaan vasemmistolaisen talouskeskustelun paluuta Suomen politiikkaan

      Näkyvyyden lisääntyminen on mahdollista, sillä turkulainen Andersson oli viime vuoden eduskuntavaalien ääniharava ja nousi eduskuntaan yli 15 000 äänellä. Europarlamenttivaaleissa 2014 hän keräsi 47 000 ääntä.

      http://yle.fi/uutiset/radikaali_mieleton_karisma__tallainen_on_vasemmistoliiton_johtoon_nouseva_li_andersson/8933634

      • Allekirjoitan

        Suomella on asiat menossa hyvään suuntaan, kun Stubbi lähti ja Andersson valittiin.


    • Yhteenvetona

      Andersson edustaa samaa radikaalia uutta vasemmistolaista aaltoa, joka vyöryy parhaillaan vanhojen lahonneiden kulissien läpi suuressa osassa Länsi-Eurooppaa ja Pohjois-Amerikkaa.

    • Mummomökistä

      Lämpimät onnittelut. On hienoa että Suomessa on näin vastuuntuntoisia ihmisiä!

    • Kepler.Laveran

      Kokoomuksella ja muilla oiekistopuolueilla on kestävyysvaje. Sumutus lakannut vaikuttamasta väestöön.

      • 21Ventti21

        Yksi Andersson vastaa kymmentä kokoomusryssää.


    • Puolueetontarkkailija

      Vasemmistoliitto nousee ensi vuonna Turun kaupunginvaltuuston toiseksi suurimmaksi ryhmäksi. Tähän riittää että kahdeksasosa Vihreiden ja Demareiden äänestäjistä (nuoria ja naisia) on nyt kääntynyt Anderssonin taakse.

      Samalla Turkuun tulee Vasemmistoenemmistö ja Anderssonista suurimman vasemmistopuolueen puheenjohtajana Turun vaikutusvaltaisin vallankäyttäjä. Maailma muuttuu, eikä Kokoomusta auta edes kasvojenkohotus.

    • Edellä

      Vasemmistoliiton tavoitteeksi 50 prosentin kannatuksen lisäys seuraaviin eduskuntavaaleihin.

    • Pissis-on

      Tyttönen Li ei ole koskaan tehnyt töitä eikä ole saanut opintojaan loppuun.

      • Järkkäri

        Olet saanut väärää tietoa. Ilmeisesti olet seurannut jotakin Kokoomuksen tai Perussuomalaisten vihapuhelinkkiä.

        Andersson on valtiotieteiden kandidaatti ja työskennellyt noin kymmenessä eri työpaikassa. Tässä lisätietoa molemmista asioista:

        http://liandersson.fi/li-andersson


      • minnihiiripikkuvosu
        Järkkäri kirjoitti:

        Olet saanut väärää tietoa. Ilmeisesti olet seurannut jotakin Kokoomuksen tai Perussuomalaisten vihapuhelinkkiä.

        Andersson on valtiotieteiden kandidaatti ja työskennellyt noin kymmenessä eri työpaikassa. Tässä lisätietoa molemmista asioista:

        http://liandersson.fi/li-andersson

        ja kaikista tuli kenkää


    • Li_pääministeriksi

      Li Andersson on Suomen suosituin poliitikko. Orpoilulla ei pitkälle pötkitä.

      • Alien_Dersson

        Suosituin nyt. Aasinmäki oli suosittu vielä jokin aika sitten. Nyt hänen äänimääränsä viime eduskuntavaaleissa oli huomattavasti pienempi kuin sitä edellisissä.

        Anderssonin vuoro tulee vääjäämättä. Samat ihmiset jotka nyt hurraavat hänelle hurraavat tulevaisuudessa yhtä lailla kun häntä viedään tyrmään.


      • Äää.Äää.Äää
        Alien_Dersson kirjoitti:

        Suosituin nyt. Aasinmäki oli suosittu vielä jokin aika sitten. Nyt hänen äänimääränsä viime eduskuntavaaleissa oli huomattavasti pienempi kuin sitä edellisissä.

        Anderssonin vuoro tulee vääjäämättä. Samat ihmiset jotka nyt hurraavat hänelle hurraavat tulevaisuudessa yhtä lailla kun häntä viedään tyrmään.

        Älä itke pieni lapsi. "Vääjääämättä"-sanan ainoa totuuarvo on siinä, että siinä toistuu kuusi kertaa ää.


      • Veikko.Vaalejanähnyt
        Alien_Dersson kirjoitti:

        Suosituin nyt. Aasinmäki oli suosittu vielä jokin aika sitten. Nyt hänen äänimääränsä viime eduskuntavaaleissa oli huomattavasti pienempi kuin sitä edellisissä.

        Anderssonin vuoro tulee vääjäämättä. Samat ihmiset jotka nyt hurraavat hänelle hurraavat tulevaisuudessa yhtä lailla kun häntä viedään tyrmään.

        Niin että miten se menikään ennevanhaan ?

        Onni , lasi ja maine puolueessa ovat yhtäherkkiä rikkoutumaan. Sen huomasi viimeistään silloin kun putosi joistakin "politbyroon tehtävistä". Siellähän ei kannatuslukemat merkinneet mitään. Eikä kohta meilläkään . Prosentit äänestämisestä olivat 99. jotakin%. Änkyräthän on lähteneet jo ajoissa joten "palovaroittimet" ovat kylmillään. Tulitikkujan heittelyä pitäisi siis valvoa niiden jotka niitä heittelevät. No kunnallisvaaleissa nähdään ja viimeistään seuraavissa valtiollisissa vaaleissa. Mitään suuria muutoksia nykytilanteeseen tuskin tulee. Käänteinen puolalainen logiikka kyllä sopi aikoinaan HP.n laskimiin mutta eduskunnan pöntöstä se toimii vain lyhyen aikaa. Tapaus Stubb sen osoitti.


    • Li-Tyttönen

      hih hih olen lapsikommunisti hih hih

    • Bikinityttö

      Juhannus jäänyt päälle sinulla.

      • Toveri.J.Stalin

        Hihii!


    • sitä_odotellessa

      Nyt jo puolueensa puheenjohtaja. Kohta pääministeri. Ja Suomi pelastuu...

    • lkhfyr

      Parasta myös koko kansalle tämä maamme suosituin poliitikko.

    • Edellä

      Maailma muuttuu kun sitä muutetaan.

    • Raahelainen

      Nuoriso tietää asioista.

    • OWT

      Vanhat lierot on kalastettu loppuun.

    • okiloi

      Li on paras ja järkevin. Ilman muuta.

      • Alien_Dersson

        Käytännön todisteet sellaisen väittämän tueksi vain puuttuvat.


    • Kopsasintuolta

      Suosituimmat 18-30-vuotiaat viime vuoden vaaleissa:

      1) Li Andersson, Vasemmisto, 15071
      2) Katri Kulmuni, Keskusta, 9702
      3) Hanna Sarkkinen, Vasemmisto, 9582
      4) Ilmari Nurminen, Demarit, 5079
      5) Joona Räsänen, Demarit, 5024

    • Marka.reetta

      Näillä mennään :)

    • MummoMökistä

      Kateellisten haukku ei haavaa tee. Andersson on reipas ja vahva ihminen ja puolustaa maamme heikoimpia ahnetta oikeistolaista kaikkimulle-politiikkaa vastaan.

      • Alien_Dersson

        Ihankos totta? Paremman Väkivallan Anderssonhan on ollut isoilla palkoilla itsekin jo ennen kuin pehmeäpäiset valitsivat hänet eduskuntaan. Vanun puheenjohtajana hän tienasi paremmin kuin Kokoomusnuorten Susanna Koski.

        Anderssonilla on vahvat siteet väkivaltavasemmistoon:

        http://mvlehti.net/2016/08/30/li-anderssonilla-tiiviit-siteet-vakivaltavasemmistoon/

        ÄlylLisen kääpiön kaveripiiri on tiukasti sitoutunut äärivasemmistolaiseen Varisverkostoon. Verkosto kuuluttaa mm avointa väkivaltaa "fasisteja" (heidän kanssaan eri mieltä olevat) vastaan.

        En ole yllättynyt Anderssonin suosiosta Vasemmistoliiton rabulistien keskuudessa, sillä siellä ei paljon arvostelukyvyllä juhlita. En myöskään siitä, että Varisverkosto alkaa olemaan ahtaalla kun jopa osa sen aktiiveista jo kyseenalaistaa poliittisen räyhäämisen järkevyyden.


      • Kanzi
        Alien_Dersson kirjoitti:

        Ihankos totta? Paremman Väkivallan Anderssonhan on ollut isoilla palkoilla itsekin jo ennen kuin pehmeäpäiset valitsivat hänet eduskuntaan. Vanun puheenjohtajana hän tienasi paremmin kuin Kokoomusnuorten Susanna Koski.

        Anderssonilla on vahvat siteet väkivaltavasemmistoon:

        http://mvlehti.net/2016/08/30/li-anderssonilla-tiiviit-siteet-vakivaltavasemmistoon/

        ÄlylLisen kääpiön kaveripiiri on tiukasti sitoutunut äärivasemmistolaiseen Varisverkostoon. Verkosto kuuluttaa mm avointa väkivaltaa "fasisteja" (heidän kanssaan eri mieltä olevat) vastaan.

        En ole yllättynyt Anderssonin suosiosta Vasemmistoliiton rabulistien keskuudessa, sillä siellä ei paljon arvostelukyvyllä juhlita. En myöskään siitä, että Varisverkosto alkaa olemaan ahtaalla kun jopa osa sen aktiiveista jo kyseenalaistaa poliittisen räyhäämisen järkevyyden.

        Lähtenä edellä rikollisten ja uusnatsien ylläpitämä vihapuhesivusto?


      • Alien_Dersson

        Todellako? Ai niin unohdin ihan. Väkivaltavasemmistollehan kaikki, jotka esittävät eriäviä mielipiteitä tai arvostelua, ovat rikollisia -myös ilman todisteita.


      • minnihiiripikkuvosu

        ja juuri hyväksy eläkkeen saajien eläkelaskun.joten siinä rotta köyhän asialla


    • Raahelainen

      Andersson on niin suosittu, että on tuleva pääministeri, siksi huolestuneet tahot on palkannut uusnatsit tekemään propagandaa Anderssonia vastaan.

      • Kopsasintuolta

        Niin juuri.


    • Metsäasiantuntija

      Tuuhea latvusto ja hyväkasvuinen.

    • Balettityttö

      Vastuullisuutta omasta itsestä ja huolenkantoa heikoimmista.

      • Alien_Dersson

        Se, että lähipiiri on täynnä vasemmistoväkivaltaa ihailevia ihmisiä, tuskin osoittaa vastuullisuutta tai huolenkantoa.

        Sitä paitsi mainittakoon, että mamut joista Li Andersson kantaa paljon enemmän huolta kuin Suomen omista köyhistä, eivät ole "heikoimpia" mitä tulee avustusten saatavuuteen tai poliittiseen suojeluun. Sitä paitsi ironisesti rajakysymyksessähän Andersson tukee oikeistolaista näkemystä rajapolitiikasta, että rajan tulisi olla kenen tahansa vapaasti ylikäveltävissä.


    • serthjklö

      Nimenomaan. Vastuunkantoa eikä poliittista pyrkyryyttä!

    • Kepler.Laveran

      Työministeri lainasi Anderssonin idean, koska ei tiennyt kenen se on. Hyvä että edes vahinkoja sattuu.

      • 3457ujklö

        Näin pääsi käymään :D


    • vasemmisto_rules

      Todella hyvät mielipiteet ja terve ajattelu. Li on niitä nousevia kykyjä joita Suomi tarvitsee noustakseen oikeaksi hyvinvointivaltioksi.

      • Alien_Dersson

        Hyvät mielipiteet? Terve ajattelu? Nyt puhutaan sentään naikkosesta, joka selitti avoimesti ja julkisesti, että vasemmiston väkivalta on "parempaa" kuin muunlainen väkivalta.

        Ja Li Andersson on myös elänyt tämän uskomuksensa mukaisesti. Hänen ystäväpiirillään on vahvat kytkökset vasemmistoväkivaltaa edistävään Varisverkostoon, joka nyttemmin värvää uusia jäseniä alaikäisistä.

        Kaipa tuo on näyte "terveestä ajattelusta" vasemmistolaisittain...


      • Onpahantaas
        Alien_Dersson kirjoitti:

        Hyvät mielipiteet? Terve ajattelu? Nyt puhutaan sentään naikkosesta, joka selitti avoimesti ja julkisesti, että vasemmiston väkivalta on "parempaa" kuin muunlainen väkivalta.

        Ja Li Andersson on myös elänyt tämän uskomuksensa mukaisesti. Hänen ystäväpiirillään on vahvat kytkökset vasemmistoväkivaltaa edistävään Varisverkostoon, joka nyttemmin värvää uusia jäseniä alaikäisistä.

        Kaipa tuo on näyte "terveestä ajattelusta" vasemmistolaisittain...

        Oikeisto pelkää Anderssonia niin paljon, että on palkannut sosiaaliseen mediaan häiriköitä. Vai onko kyseessä nerokas vastapropaganda, koska nämä häiriköt kerta toisensa jälkeen ovat täysiä tolvanoita, jäävät kiinni valheista eivätkä osaa käyttäytyä.


      • Kuolemanvoimiavastaan

        Hehehe ... Lillä on oma elämä ja hän elää sitä ja ottaa muut ihmiset huomioon. Siksi hänellä on paljon vihollisia kadehtijoiden ja tuhoavien ihmisten keskuudessa. :))


    • Sivustakunseuraa

      Sipilä järjetön, Orpo moraaliton ja Soini kyvytön. Vai meneekö päinvastaisessa järjestyksessä?

    • Apuhoitaja

      Oikeisto on tehnyt kaikkensa pilatakseen poliitiikojen maineen myös omassa keskuudessaan.

      • Mato-onki

        Haluavat elää kurjuudessa ja petoksessa ja levittää sen kaikkialle.


    • Apuhoitaja

      Näyttää olevan poikkeuksellisen suosittu ketju tämä.

      • dwt

        Ei paha.


      • Jessica.14

        Niinpä :))


    • Edellä

      Pääministeriainesta.

    • Keskustelijat

      - Haluatko kuulla hauskan vitsin? "Poikani äänesti Juha Sipilää."

      - Hauskahan se oli. Ei mitään turhaa realismia.

      • Kanzi

        Kummelitason juttu.


    • Kahara
    • Kanzi

      Ihan kiva mielipide mutta oisko tohon toiseen ketjuun tarkotettu.

      • aertyu

        Jep.


    • MummoMökistä

      Andersson on eduskunnassa ainoa puoluejohtaja, joka uskaltaa ajatella kansan parasta eikä omaa uraansa Sipilän silmissä.

    • RahatPanamaan

      On aika päästä eroon bernereistä ja sipilöistä.

      • MummoMökistä

        Sukupolvenvaihdos.


    • LI-pissis

      hih hih onko tukka hyvin

      • Sparraaja

        Eipä Li paljon kampaile. Kamppaillee ennemminkin. Hyvä niin.


    • Kopsasintuolta

      Suosituimmat 18-30-vuotiaat:

      1) Li Andersson, Vasemmisto, 15071
      2) Katri Kulmuni, Keskusta, 9702
      3) Hanna Sarkkinen, Vasemmisto, 9582
      4) Ilmari Nurminen, Demarit, 5079
      5) Joona Räsänen, Demarit, 5024

      • Tiedonantajastako

        Mistä?


      • Aurinko-Sun

        Hyvä Lilli :)


    • Faari.40

      Kulmunin voisivat valita Sipilän tilalle puoluejohtajaksi ja reivata kurssia pois oikeistolaisesta talouspolitiikasta, niin tuossa voisi olla viisi tulevaa ministeriä listalla.

    • Puolueetontarkkailija

      Bernerin ja Sipilän tulevia tuomioita odotellessa mahdollinen tulevaisuudenkaavio tuo.

    • SharianLaki

      Kyllä tuomitaan kivitetäänkö ne.....

    • Unilukkarit

      Jokaisessa järkiperäisesti hallitussa valtiossa uskonto ja valtio erotetaan toisistaan. Uskonnon sekoittaminen politiikkaan on yhdenlaista ennakkoluulojen politiikkaa. Suomessa ennakkoluulojen identiteettipolitiikkaa harjoittavat persut ja kristilliset.

    • Järkkäri

      Suosituimmat 18-30-vuotiaat:

      1) Li Andersson, Vasemmisto, 15071
      2) Katri Kulmuni, Keskusta, 9702
      3) Hanna Sarkkinen, Vasemmisto, 9582
      4) Ilmari Nurminen, Demarit, 5079
      5) Joona Räsänen, Demarit, 5024

      • Rehellinen.Työmies

        Ei yhtään oikeistolaista, yksi vasemmistokepulainen joukossa.


    • menkäätöihin

      Vasurit vankilaan. Pelkkää vääryyttä vaan harrastavat.

      • MummoMökistä

        Syrjäytyneiden ja työttömien ääntä pitää kuunnella enemmän. Perussuomalaiset olivat kuuntelevinaan, mutta pettivät heidät ensi tilaisuuden tullen.


      • Nyt.Onkin.Tulossa

        Sukupolvenvaihdos.


      • Marka-Reetta
        MummoMökistä kirjoitti:

        Syrjäytyneiden ja työttömien ääntä pitää kuunnella enemmän. Perussuomalaiset olivat kuuntelevinaan, mutta pettivät heidät ensi tilaisuuden tullen.

        >> Syrjäytyneiden ja työttömien ääntä pitää kuunnella enemmän. Perussuomalaiset olivat kuuntelevinaan, mutta pettivät heidät ensi tilaisuuden tullen.

        Valitettavasti olet niin oikeassa että ...


    • Kopsasintuolta

      Vasemmistoliiton Li Andersson on 18-35-vuotiaista Suomen ylivoimaisesti suosituin poliitikko. Häntä äänesti viime eduskuntavaaleissa yli 15000 suomalaista.

      Nuorista seuraavaksi suosituimmat ovat sosiaalidemokraatit Sanna Marin ja Antti Lindtman. He saivat ääniä kolmanneksen Anderssonia vähemmän 10000.

      18-30-vuotiaiden sarjassa Li Anderssonin lisäksi kärkikolmikossa ovat Paavo Väyrysen lehdistöavustaja Katri Kulmuni ja toinen Vasemmistoliiton edustaja Hanna Sarkkinen. Heitäkin äänesti yli 10000 suomalaista. Muut juniorit jäivät 5000 ääneen tai alle.

    • Victor.Kalborrek

      Tätä voisi jo kutsua urheilutermein ja maataloustermein sukupolvenvaihdokseksi.

    • 4.10.2016

      Siksi Anderssonia pelätään ja siksi häntä vastaan kampanjoidaan keinoja kaihtamatta.

    • Karstatpois

      ja kampanjan johtajien keski-ikä siitä ikäryhmästä joka ei äänestä Li Anderssonia!

    • Kopsasintuolta

      Vasemmistoliittolainen Li Andersson on monella mittarilla Suomen arvostetuin nuori poliitikko, tai poliitikko ylipäätään. Kateellisia ja häntä vahingoittamaan pyrkiviä riittää sellaisen politiikan harjoittajien keskuudessa, joilla ei ole kunnioitusta ihmisoikeuksia kohtaan ja jotka itse ymmärtävät politiikan olevan vain keskinäistä valtakamppailua.

    • Kopsasintuolta

      Li Andersson on 18-44-vuotiaiden keskuudessa suositumpi kuin Sauli Niinistö (tai Jenni Haukio, jos otetaan saman ikäluokan samasta sukupuolesta vertauskohta).

    • Kopsasintuolta

      Vasemmistoliiton Li Andersson on 18-35-vuotiaista Suomen ylivoimaisesti suosituin poliitikko. Häntä äänesti viime eduskuntavaaleissa yli 15000 suomalaista.

      Nuorista seuraavaksi suosituimmat ovat sosiaalidemokraatit Sanna Marin ja Antti Lindtman. He saivat ääniä kolmanneksen Anderssonia vähemmän 10000.

      • 456yhjk

        Ei paha :)


    • Järkkäri

      Suosituimmat 18-30-vuotiaat:

      1) Li Andersson, Vasemmisto, 15071
      2) Katri Kulmuni, Keskusta, 9702
      3) Hanna Sarkkinen, Vasemmisto, 9582
      4) Ilmari Nurminen, Demarit, 5079
      5) Joona Räsänen, Demarit, 5024

      • Aurinko-Sun

        Ei paha :)


    • Järkkäri

      Vasemmistoliiton Li Andersson on 18-35-vuotiaista Suomen ylivoimaisesti suosituin poliitikko. Häntä äänesti viime eduskuntavaaleissa yli 15000 suomalaista.

      18-30-vuotiaiden sarjassa Li Anderssonin lisäksi kärkikolmikossa ovat Paavo Väyrysen lehdistöavustaja Katri Kulmuni ja toinen Vasemmistoliiton edustaja Hanna Sarkkinen. Heitäkin äänesti yli 10000 suomalaista. Muut juniorit jäivät 5000 ääneen tai alle.

      • LUX.INTERIOR

        Onnittelut valoisasta tulevaisuudesta.


    • Aurinko-Sun

      Ei paha :)

      • Rehellinen.Työmies

        Ainesta on. Työt tekee ahkerasti. Ilosella mielellä. Eikä nouse päähän. Kunnon likka.


      • Aurinko-Sun

        Hienoa että tässä ketjussa on jo 200 viestiä öbaut :)


    • Järkkäri

      Suosituimmat 18-30-vuotiaat:

      1) Li Andersson, Vasemmisto, 15071
      2) Katri Kulmuni, Keskusta, 9702
      3) Hanna Sarkkinen, Vasemmisto, 9582
      4) Ilmari Nurminen, Demarit, 5079
      5) Joona Räsänen, Demarit, 5024

    • Aurinko-Sun

      Tulevaisuus näyttää valoisalta :)

      • Elisabeth.2003

        213 jo :))


    • Apuhoitajansijainen

      Minusta tuntuu aivan samalta :)

    • onneksi.vähän

      Siis vain 15000 "nuorta" haluaa elää loppuelämänsä kansalaispalkalla sohvalla piereskellen.

      • Edellä

        Tavallaan olet oikeassa. Viime vuoden vaaleissa juuri 15.000 ihmistä piirsi kikkelin tai vitun kuvan ja heidän äänensä hylättiin. Oikeistoradikaalien koalitio Muutos 2011 ei koko maassa kaikki ehdokkaat yhteensä saanut sitäkään, vain 7.000 ääntä. Vasemmiston yhteisäänimäärä oli lähes miljoona 1.000.000 ja tästä vasemmiston miljoonasta punavihreitten osuus lähes puoli miljoonaa 465.000 ääntä.

        Viimevuotisesta kaikkien kannatuskyselyiden mukaan oikeistohallituksen ja erityisesti oikeistoradikaalien kanssa flirttailevien persujen kannatus on edelleen romahtanut ja Vasemmiston kasvanut jyrkästi, kaikkein jyrkimmin Punavihreitten.


      • lisää.elätettäviä
        Edellä kirjoitti:

        Tavallaan olet oikeassa. Viime vuoden vaaleissa juuri 15.000 ihmistä piirsi kikkelin tai vitun kuvan ja heidän äänensä hylättiin. Oikeistoradikaalien koalitio Muutos 2011 ei koko maassa kaikki ehdokkaat yhteensä saanut sitäkään, vain 7.000 ääntä. Vasemmiston yhteisäänimäärä oli lähes miljoona 1.000.000 ja tästä vasemmiston miljoonasta punavihreitten osuus lähes puoli miljoonaa 465.000 ääntä.

        Viimevuotisesta kaikkien kannatuskyselyiden mukaan oikeistohallituksen ja erityisesti oikeistoradikaalien kanssa flirttailevien persujen kannatus on edelleen romahtanut ja Vasemmiston kasvanut jyrkästi, kaikkein jyrkimmin Punavihreitten.

        Vihervassareiden kannatus korreloi hyvin sosiaalimenojen kasvun kanssa. Se siitä Suomen hyvinvoinnista ja yrittäjyydestä jne.


      • Edellä
        lisää.elätettäviä kirjoitti:

        Vihervassareiden kannatus korreloi hyvin sosiaalimenojen kasvun kanssa. Se siitä Suomen hyvinvoinnista ja yrittäjyydestä jne.

        Juuri näin. Mitä useampi siirtyy oikeiston äänestäjästä tai nukkuvien puolueesta tai konservatiivisesta vasemmistosta äänestämään punavihreitä, sitä enemmän saadaan erityiskohtelua nauttivat veronkiertäjät kuriin ja verovarat ohjatuiksi niitä tarvitseville. Maassamme on lukuisia kansanryhmiä kuten vanhukset, lapset ja vammaiset, sekä työttömät, vajaatyölliset, itsensätyöllistäjät, pientilalliset ja pienyrittäjät, jotka tarvitsevat sitä tukea, jota syydetään wahlroosien "yritystukiin".


    • inkvisitiotulee

      Li on rkp:n natsisiiven palkkaama poliittinen desantti. Li on oikeasti terroristien hyysäri ja isänmaan vihollinen. Li ajaa Helsinkiin suurmoskeijaa tajuamatta, että se olisi Suomen loppu ja totaalinen tuho.

      • Huumorintajutonäijä

        Sinulla on keskimääräistä korkeampi yleissivistys. Olet hyvinvoivaa eliittiä paitsi maailman, myös Suomen mitassa. Trollaamisesi näistä lähtökohdista on erityisen raskauttavaa. Tämän ymmärtää melko suuri enemmistö lukijoista eikä tämän viestini pontimena ole käydä keskustelua sinun kanssasi vaan tuon enemmistön. Siitä syystä, että tuossa enemmistössä yleissivistys ja lähtökohdat ovat alemmat.


      • Vanhempi.valtiomies

        Anderssonin valitseminen samalla viikolla puheenjohtajaksi kuin Stubb sai kenkää on kuva vuoden 2016 poliittisesta murroskohdasta.


    • Edellä

      Andersson ymmärtää nykyaikaa ja erilaisia ihmisiä, kuin ne poliitikot jotka nauttivat eläkepäivistä. Mitä useampi siirtyy oikeiston äänestäjästä tai nukkuvien puolueesta tai konservatiivisesta vasemmistosta äänestämään punavihreitä, sitä enemmän saadaan erityiskohtelua nauttivat veronkiertäjät kuriin ja verovarat ohjatuiksi niitä tarvitseville. Maassamme on lukuisia kansanryhmiä kuten vanhukset, lapset ja vammaiset, sekä työttömät, vajaatyölliset, itsensätyöllistäjät, pientilalliset ja pienyrittäjät, jotka tarvitsevat sitä tukea, jota syydetään wahlroosien "yritystukiin".

    • Järkkäri

      Suosituimmat 18-30-vuotiaat:

      1) Li Andersson, Vasemmisto, 15071
      2) Katri Kulmuni, Keskusta, 9702
      3) Hanna Sarkkinen, Vasemmisto, 9582
      4) Ilmari Nurminen, Demarit, 5079
      5) Joona Räsänen, Demarit, 5024

    • Kopsasintuolta

      Vasemmistoliiton Li Andersson on 18-35-vuotiaista Suomen ylivoimaisesti suosituin poliitikko. Häntä äänesti viime eduskuntavaaleissa yli 15000 suomalaista.

      Nuorista seuraavaksi suosituimmat ovat sosiaalidemokraatit Sanna Marin ja Antti Lindtman. He saivat ääniä kolmanneksen Anderssonia vähemmän 10000.

      18-30-vuotiaiden sarjassa Li Anderssonin lisäksi kärkikolmikossa ovat Paavo Väyrysen lehdistöavustaja Katri Kulmuni ja toinen Vasemmistoliiton edustaja Hanna Sarkkinen. Heitäkin äänesti yli 10000 suomalaista. Muut juniorit jäivät 5000 ääneen tai alle.

      • copy_and_paste

        Hyvin kopsattu.


    • Totuus.voittaa.aina

      Trollit mölisevät.

      Faktat puhuvat :)

      • Opiperusasiat

        Elämä voittaa :))


      • floridaan

        Historia on meidät vapauttava :D


    • Aurinko-Sun

      Kuoleman voimi vastaan :))

    • Vasemmistoliittolainen

      Anderssonin suosio kertoo samanlaisesta poliittisesta murroksesta, jota kuvaa Naomi Klein viimeisimmässä suomennetussakin teoksessaan. Andersson ei ole toki ainoa, eräiden muidenkin nuorten vasemmistoliittolaisten tai vasempaan laitaan sosiaalidemokraatteja sijoittuvien nuorten poliittikkojen suosio on nyt erityisen suuri.

    • Kuivasjärvi

      Vasemmistoliiton Hanna Sarkkinen koko maan kolmanneksi suosituin samassa sarjassa em. vaalituloksen mukaan.

    • Vasemmistoliittolainen

      Sarkkinen kuuluu Anderssonin tavoin nyt puheenjohtajistoon. Vastuuta oppii kantamaan jo nuorena kun asennoituu oikein.

    • Koutshi

      Nuorissa on tulevaisuus. Noustaan koko porukalla. Nuoret kärkeen. Paljon vaihtoja. Liike jatkuu.

      • Koutshi

        Oma pää puhtaana. Karvataan ylhäältä. Levitetään laidoille.


      • persut_rikkaiden_asialla
        Koutshi kirjoitti:

        Oma pää puhtaana. Karvataan ylhäältä. Levitetään laidoille.

        Ja persehiset taklataan laidan yli aina kun mahdollista.


    • Paljon.Onnea

      Vasemmistoliiton Li Andersson on 18-35-vuotiaista Suomen ylivoimaisesti suosituin poliitikko. Häntä äänesti viime eduskuntavaaleissa yli 15000 suomalaista.

      Nuorista seuraavaksi suosituimmat ovat sosiaalidemokraatit Sanna Marin ja Antti Lindtman. He saivat ääniä kolmanneksen Anderssonia vähemmän 10000.

    • Koti-Joukot

      Paljon onnea meidänkin puolestamme :)

      • Siiri.1999

        Onnea :))


      • Lidia.2001

        Onnea :))


    • Rehellinen.Työmies

      Andersson lippu korkeella vaan. Porvari on aina palkannu puliukkoja huuteleen. Ihmisiä nekin on mutta ei niitten jutuissa ole tolkkua. Ja huligaania on joukossa kanssa.

    • Vaalikaudentärkeinasia

      Li Andrrsson:

      – Tällä hallituskaudella kokoomus on ajanut läpi linjauksen valinnanvapaudesta, joka muuttaa sote-uudistuksen luonnetta täysin. Alkuperäiset, laajaa kannatusta nauttineet tavoitteet, on unohdettu.

      – Kokoomus on tehnyt sote-uudistuksesta yhden tämän maan suurimmista yksityistämishankkeista. Uudistuksen uusi päätavoite vaikuttaakin olevan markkinoiden avaaminen suurille monikansallisille terveysjäteille, Andersson sanoi.

      – Sopivasti keskeisissä asemissa päätöksenteossa olleet kokoomuslaiset siirtyvät nyt suuryritysten johtoon havittelemaan bonuksia onnistuneesta yksityistämisestä. hän jatkoi.

    • pissisonkolkko

      Autistinen Li-tyttö on kalaakin kylmempi.

      • OTW

        Näin kokee asian veronkiertäjä, joka on saanut juuri potkut homoille vittuilemisesta.


    • Toveri.Li.Andersson

      Li Andersson on Neuvostoliiton tuleva Johtaja.

      • Li_presidentiksi

        Ja todella hyvä sellainen Li olisikin. Onneksi Neuvostoliittoa ei enää ole, ja saamme nauttia Lin osaavasta ja älykkäästä johtamisesta ihan täällä kotosuomessamme.


      • Näkökulmasta

        On saanut aikaan hyviä asioita lyhyessä ajassa.


    • OTW

      Näin kokee asian kiihottaja, joka on erotettu persuistakin natsitervehdystensä takia.

      • Aurinko-Sun

        Li on cool :)


      • MummoMökistä
        Aurinko-Sun kirjoitti:

        Li on cool :)

        Lilli on reipas :D


    • 20161106

      Vasemmistoliiton Li Andersson on 18-35-vuotiaista Suomen ylivoimaisesti suosituin poliitikko. Häntä äänesti viime eduskuntavaaleissa yli 15000 suomalaista.

      18-30-vuotiaiden sarjassa Li Anderssonin lisäksi kärkikolmikossa ovat Paavo Väyrysen lehdistöavustaja Katri Kulmuni ja toinen Vasemmistoliiton edustaja Hanna Sarkkinen.

      Suosituimat 18-35-vuotiaat:

      1) Li Andersson, Vasemmisto, 15071
      2) Sanna Marin, Demarit, 10911
      3) Antti Lindtman, Demarit, 10687

      Suosituimmat 18-30-vuotiaat:

      1) Li Andersson, Vasemmisto, 15071
      2) Katri Kulmuni, Keskusta, 9702
      3) Hanna Sarkkinen, Vasemmisto, 9582

    • Toveri.Sinisalo

      Toveri Li Anderssonista tulee varmasti upea Neuvostoliiton Johtaja.

    • 2000-luvulta

      En tajua tuota vitsiäsi vanha kuollut mies ajalta jolloin en ollut syntynyt.

    • Aurinko-Sun

      Anderssonilla on paljon opetettavaa Neuvostoliiton entisille ja Venäjän nykyisille hallitsijoille. Hyvä Li :)

      • Eemeli.17

        15.000 ääntä ja tässä ketjuss 233 puheenvuoroa :)


    • MummoMökistä

      Vasemmistoliiton Li Andersson on 18-35-vuotiaista Suomen ylivoimaisesti suosituin poliitikko. Häntä äänesti viime eduskuntavaaleissa yli 15000 suomalaista.

      Nuorista seuraavaksi suosituimmat ovat sosiaalidemokraatit Sanna Marin ja Antti Lindtman. He saivat ääniä kolmanneksen Anderssonia vähemmän 10000.

      Oikeistolla ei nuorten keskuudessa enää ole kannatusta.

    • kuinoikeitohelvetissä

      li ei ole george sorosin orja

    • TASA-ARVO.JA.KANSANVALTA

      2010-luvun poliittisen historian suuri käänne fossiilienergiaan perustuvasta tuotantorakenteesta luopumiseksi synnyttää oman aikansa uudet sankarit.

      • 20161124

        Luonnollinen poistuma tukee punavihreää vasemmistolaistumiskehitystä kaikissa Euroopan maissa.


    • Rehellinen.Työmies

      Andersson on rohkee ihminen. Porvari pelkää ja on palkannu paskanheittäjiä.

    • jayhälaskee

      Edellisessä gallupissa Vasemmistoliiton kannatus romahti alle Arhinmäen lukuja.

      • Vasemmistoliittolaine

        Vasemmistoliiton kannatus on 35 peräkkäisessä kannatuskyselyssä ollut korkeampi kuin viime vuoden eduskuntavaaleissa, ilman yhtäkään poikkeusta.


    • Kuivasjärveltä

      Vasemmisto Hanna Sarkkinen Oulun kuntavaalissa 3500 ääntä. Toiseksi eniten Vasemmiston Martti Korhonen 2000 ääntä. Muiden puolueiden ehdokkaat kaukana perässä. ... Oulu on Turkua suurempi kaupunki :)

    • HaistakaapaVtut

      Kuka vittu tätä ketjua pitää väkisin hengissä?

      'Vasen on uusi oikea', kyllä!: olette JÄLLEEN KERRAN voittaneet oikeistolaiset rahanjakelulupausten ja velanoton suhteen.

      • aika.tyhmää

        Varsinkin kun koko tutkimus on keksitty.


      • Vasemmistoliittolaine

        15 vuotta kaikki Suomen valtiovelka on otettu oikeistohallitusten toimesta ja kaikki se raha on jaettu rikkaimmalle prosentille veronalennuksina ja yritystukena.


      • Vasemmistoliittolaine
        aika.tyhmää kirjoitti:

        Varsinkin kun koko tutkimus on keksitty.

        Kyseessä ei ole "tutkimus", vaan virallinen vaalitulos eduskuntavaaleista 2015.

        Vasemmistoliiton Li Andersson on 18-35-vuotiaista Suomen ylivoimaisesti suosituin poliitikko. Häntä äänesti viime eduskuntavaaleissa yli 15000 suomalaista.

        Suosituimat 18-35-vuotiaat:

        1) Li Andersson, Vasemmisto, 15071
        2) Sanna Marin, Demarit, 10911
        3) Antti Lindtman, Demarit, 10687

        Suosituimmat 18-30-vuotiaat:

        1) Li Andersson, Vasemmisto, 15071
        2) Katri Kulmuni, Keskusta, 9702
        3) Hanna Sarkkinen, Vasemmisto, 9582
        4) Ilmari Nurminen, Demarit, 5079
        5) Joona Räsänen, Demarit, 5024


      • Apu-hoitaja
        Vasemmistoliittolaine kirjoitti:

        15 vuotta kaikki Suomen valtiovelka on otettu oikeistohallitusten toimesta ja kaikki se raha on jaettu rikkaimmalle prosentille veronalennuksina ja yritystukena.

        Sydän on vasemmalla.


    • Janna.18

      Kiitti hyvä avaus :D

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7748
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3722
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1160
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1013
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      973
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      772
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe