Yli 20 miljoonaa euroa Talvivaarasta kupannut kepuli Pekka Perä juotoili tulotasonsa oikein ajatellen talvivaaran saaste-"oikeuden"-käyntiä.
Kun talvivaaran konkurssivuonna Perä kuppasi Talvivaarasta vielä yli 5 MILJOONAN euron vuositulot, oli tämä kepuli-keinottelija minimoinut tulotasonsa "oikeuden"-käynnin ajaksi "vain" 300 000 euroon vuodessa.
Näinden tulojen perusteella Ostettu "oikeus"-laitos määräsi Perälle vaatimattomat 20 000 euron sakot Sotkamon vesistöjen täydellisestä pilaamisesta.
Talvivaaran konkurssita Sinulle lähetetään erillinen maksusitoumus, äänestithän sinäkin porrrvaria.
Kepuli-PERÄ junaili itsellee Mini-SAKOT talvivaar
12
406
Vastaukset 12
- Laki.sellainen
Konkurssilta ei voi lähettää, eikä ottaa vastaan maksusitoumuksia.
Edes mitään sakkoja ei maksa konkurssitilassa oleva yhtiö.- laskuja.lentelee
Porrrrrvarit leipovat nämä maksut LISÄ-veroiksi ja IRTISANOMISIKSI
Laskut siis tulevat varmasti.
PS, myös nämäkin:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14281277/nyt-kokoomuslainen-(lepomaki)-kusetti-kuntia--- - Mitä.nyt-vaaditte
laskuja.lentelee kirjoitti:
Porrrrrvarit leipovat nämä maksut LISÄ-veroiksi ja IRTISANOMISIKSI
Laskut siis tulevat varmasti.
PS, myös nämäkin:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14281277/nyt-kokoomuslainen-(lepomaki)-kusetti-kuntia--->Talvivaaran vahingoista kärsineet voivat hakea korvauksia myös Ympäristövakuutuskeskuksesta. Talvivaaralla on lakisääteinen ympäristövahinkovakuutus, jonka kautta korvauksia voidaan maksaa esimerkiksi maksukyvyttömyystilanteessa eli konkurssissa tai mahdollisesti myös saneeraustilanteessa.
Ympäristövakuutuskeskus voi maksaa korvauksia kuitenkin vain korkeintaan viiden miljoonan euron edestä.
– Jos ihmiset katsovat, että heiltä jää saamatta jotakin korvausta, niin heillä on silloin oikeus esittää meille vahingonkorvausvaatimus, sanoo Ympäristövakuutuskeskuksen lakiasiainpäällikkö Jan Ylitapio.
Jos korvausvaatimuksia tulee enemmän kuin viiden miljoonan edestä, korvauksia maksetaan suhteessa vahingon kokoon eri vaatimusten kesken.<
Vihervasemmisto on vaatinut kaivosta nyt olevaan tilaan.
Mitä nyt sitten valitatte? Nyt valitatte, että menee työpaikat. Eikö se ollut vaatimuksennekin. Huono palkata lisää jos lopetetaan. - nuolette.näppejä
Haakea voi. Eri asia on saako? Onhan puukartellin joukkokanne kuivunut kanteen nostajilta täysin kasaan ostetun "oikeus"-laitoksen vitkutellessa käsittelyä tarkoituksellisesti suurpääoman (=kartellin ) pussiin ja näin asiat ikään kuin "vanhentuvat".
Kyllä nätsimme tämän pelin osaavat
- tapulaisistakeppuraha
Suomi on ihan paska maa. Äijä pilaa puoli Suomea ja saa sakot. Joku Ojaranta tiputti muutaman myrkkytynnyrin mereen, sai yli 2v. Kepulaiset vesistöön paskanheittäjät saavat vain lisää tukiaisia, vaikka kiistatta ovat itämeren pilanneet.
- PeräänKuuluttaja
Perän perse pitäisi olla 100 prosenttisesti vadilla. Mutta eihän tuo mies tunnu älyävän tekeneensä mitään väärää, kieltää vain kaikki syytteet, kun yrittää päästä kuin koira veräjästä. Ei perää tunnu kiinnostavan tässä mikään muu kuin oma perseensä. Ei piittaa aiheutetuista ympäristö ja muista vahingoista eikä niistä ihmisistä piiruakaan joille on vahinkoa tehnyt. Itsekästä, omaneduntavoittelua viimeiseen asti.
- Nyt_on
oikeuslaitoskin pettänyt punaperseapinat. Verta ei laskettukaan pakkiin ja veronmaksajat saivat vain mojovan laskun tuostakin oikeudenkäynnistä.
- Ei-Rikkipierua-meille
Niin mitenhän tuokin asia on ?
Ympäristöministeri istuessaan hallituksessa junaili kaivosluvan. Ely keskukseen palkattu työntekijä sunnittelutti jätealtaat. Ely keskus siunasi "hätäjuoksutukset".
Hallitus vaihtui samoin ministeri kaivos siirtyi valtiolle joka salli paskaputken muiden saastuttamisten lisäksi. Siis valtio jatkoi jäterikosta tosin hallinto-oikeuden luvalla mutta mitä oli määrät ?? Mikään sakko tai korvaus ei koskaan voi palauttaa ympäristö siihen tilaan missä se oli. Satojen vuosien päästäkin on pohjavesien juomakelpoisuus myrkkytasoa. Siis kuka on syyllinen? Sekö joka sytyttää metsäpalon vai sekö joka laajentaa sitä ja jättää sen sammuttamatta ?? Montako miljardia tuo hölmöys maksaa ja montako hallitusta vielä sen tunnustamiseen tarvitaan ??- minen_muista_mittään
Olen kummastellut tämän Pekkarisen roolia asiassa. Korkokengät kopisivat talvivaarassa. Nyt puhuu kuin satunnainen televisiota seurannut?
- Tuomiolle
Koko Talvivaara on alusta saakka ollut Kepun suosiossa. Koko hommassa ei ole hetkeäkään ollut minkäänlaista järkeä, vaan kaikki perustuu harmaan talouden voimistamiseen Suomessa. Millään järkiperusteella ei mitään kepulaisten päätöksiä voi sertifioida. Ko. poliitikot, kuten Matti Vanhanen, Mauri Pekkarinen, Paula Lehtomäki, Olli Rehn ja Juha Sipilä on laitettava oikeuden eteen rahojenmme ja Kainuun luonnon tuhoamisesta.
- Sinulle_taas
suosittelen itsesi elättämistä. Yhteiskunta on kantanut jo aivan riitävästi leipää pöytääsi.
- lopputili.sille
Minusta Perän palkanmaksu Talvivaarasta on nyt kokonaan lopetettava
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091320
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 5438
- 52403
- 42400