Talvivaara 100-kertaa kalliimpi kuin VALCO

valco.sorsa

7

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alan.ymmärtää
    • maalaisliittolainen

      Paskalaki Paulan ja Setä Sipilän bisnekset saavat jatkua kansan varoilla, kun Mauri Pekkarisen valinta kauppa- ja elinkeinoministeriksi sisäisellä kähminnällä estettiin. Kepun sisällä tapahtunut vallankaappaus ja kansalaisten etua puolustava linja saa väistyä Paskalaki Paulan ja Setä Sipilän omien taloudellisten intressien tieltä.

    • ds2016

      Taloudesta, ympäristöstä ja hallinnosta:

      - Talvivaara on Suomen teollisuushistorian suurin taloudellinen katastrofi.

      - Talvivaara on Suomen ympäristörikosten historiassa vailla mitään vertailukohtaa.

      - Talvivaara ja Sipilän hallitus ovat lahjottavuudellaan tuhoamassa miljoonien kansalaisten uskon maamme poliittiseen järjestelmään vain muutaman dollarin tähden.

    • Valcosorsa_Talvipekkari

      Sossutkin olivat viisaampia kuin Kepulit, kun lopettivat oman Talvivaaransa (lue: Valco) heti alkuunsa huomattuaan sen olevan kannattamattoman.

    • trump.populisti

      eikä Trump ollut populisti, ei ei ei... populisit ei....

    • Vertilu

      Entäs maahantunkeutujat.onko ne sitten halvempi ja kannattava yhtälö.

    • kateusjyllää

      Tainnut tulla Perälle aika reilusti tappiota, sijoitti omiaan jo alussa ja tuloistaan, mutta eihän trollia totuus kiinnosta. Kannattaisi linkittää jotain uskottavaa väitteidensä tueksi, mutta eihän ryssätrollit pysty mitään todistamaan.

      Finluxilla oli hienoa tekniikkaa, mutta eipähän löytynyt valtion tukea siihenkään muutamaa miljoonaa, myös Valco olisi luultavasti pärjännyt vaikka ryssäkauppa ei enää vetänyt. Ei olisi tuonut Nokiakaan miljardeja ellei olisi ollut uskoa tuotteeseen.

      Ja ketkäs ne oli sitä mieltä ettei telakoille saa antaa LAINAA, nyt tuottavat ja työllistävät tuhansia, vajaavuori yritti ottaa kunnian vaikka itse tyri isot laivatilaukset. Hesan telakan myivät ryssille pilkkahintaan, siinä meni tietotaito eikä voi enää valmistaa edes sota-aluksia siellä.

      Kyllä löytyy rahaa hesaan johonkin oopperataloihin, kukkenheimiin ja muuhun roskaan, jotka tuottavat ikuisesti tappiota, mutta pääseepähän eliitti huvittelemaan ja tyhmät kokkareiden äänestäjät esittämään kultturellia. Miksei miljonäärit itse sijoita kaikkea jos ovat hyviä sijoituksia ja maksakoot todelliset lipunhinnat, on niillä varaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2611
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1372
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe