Kirkolla hurjasti viinaostoksia

Keitos.jo.kuohuu

Olen eronnu kirkosta, kun Mäkinen alkoi kirkkoa osaltaan homoattaan. Minä en maksa noitten rosvojen ja huijareitte laskuja, sitä näyttää kirkkokin olevan.
Jokainen maksaa normaalien verojen kautta näitä viinalaskuja. 960milj euroa tulee vain kirkollisveroista ja noin 500 milj tulee valtion budjetista.

"Arkkipiispa osti kello 6.45 vodkaa, Askolalla kosteita lounaita.
Viiniä on nautittu veronmaksajien piikkiin muuallakin kuin ehtoollisella. Onko kirkonkin edustettava alkoholin avulla?.
"Huhtikuun 10. päivä vuonna 2014 arkkipiispa Kari Mäkinen nousee seurueineen varhain aamulla Pietarin junaan Helsingissä. Matkan tarkoitus on vierailu Inkerin kirkossa ja Venäjän ortodoksisen kirkon Pietarin hengellisessä akatemiassa.


"Piispojen leirit
Saariselän legendaarinen hiihtokeskus sijaitsee valtatie 4:n varrella, 30 kilometriä Ivalosta etelään. Saariselkä on hieman varttuneempien Lapin matkailijoiden suosiossa, nuorempia vetävät enemmän Levi ja Ylläs. Saariselällä on monien suurten yritysten ja järjestöjen majoja, siellä voi edelleen törmätä yhteiskunnan silmäätekeviin.
Arkkipiispan erityisavustajan luottokortti viuhui keväällä 2014 Saariselän tunturikylän Alkossa. Hinta 243 euroa.
Arkkipiispan erityisavustajan luottokortti viuhui keväällä 2014 Saariselän tunturikylän Alkossa. Hinta 243 euroa.

Myös kirkon johtoa Lappi kiinnostaa. Piispat ovat viime vuosina lentäneet Lappiin keväthankien aikaan "neuvotteluviikolle" tai "hiihtoleirille".

Pelkällä hengen ravinnolla eivät piispatkaan Lapissa pärjää.

Arkkipiispan erityisavustajan luottokortti vinkui keväällä 2014 Saariselän tunturikylän Alkossa. Yhdeksän pulloa viiniä, kolme hanapakkausta viiniä ja neljä olutpakkausta. Yhteensä 18 litraa viiniä. Hinta 243 euroa.

Evankelis-luterilaisella kirkolla on 11 piispaa. Piispojen neuvotteluviikoilla on mukana myös muun muassa erityisavustajia. Saariselällä seurueeseen kuului 12 henkilöä. Seurueen majoitus Tievatuvalla maksoi veronmaksajille noin 4 800 euroa."

Äkäslompolon Alkossa. "Seitsemän tunturin kylän" pitkäripaisesta napattiin tällä kertaa piispojen ja seurueen nautittavaksi viisi hanapakkausta viiniä eli yhteensä 15 litraa. Parin kestopakkauksen kera ostokset maksoivat 154,50 euroa. 14 hengen seurue yöpyi hotelli Ylläs Saagassa, kustannukset noin 9 500 euroa.

Piispojen seurue on vieraillut toki muuallakin kuin Lapissa, muun muassa Noormarkussa. Siellä yövyttiin Ahlströmin ruukilla, majoituskustannukset noin 9 200 euroa. Noormarkkuun ostettiin vain parisenkymmentä viinipulloa ja konjakkia."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016061821695674_uu.shtml

5

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirkko.mennyt.alas

      Arkkipiispa Kari Mäkinen sanoi MTV:lle, että kirkko on varautunut kielteisen päätöksen saaneiden suojelemiseen.

      Tampereen piispan Matti Revon mielestä heitä on tuettava asian saamiseksi ”uuteen käsittelyyn” – tapauksiin pitää perehtyä ja annettava asiantuntevaa apua. Kirkolla lienee myös varoja muun muassa asianajajien palkkaukseen.

      Repo teki kummallisen rinnastuksen: Olisiko punakaartilainen ammuttu Tuomiokirkon alttarille vuonna 1918, jos hän olisi sinne paennut? Tuskin, mutta eihän poliisi turvapaikanhakijoita yritä ampua. Sen velvollisuus on palauttaa – virallisen tutkinnan jälkeen – kielteisen ratkaisun saaneita.

      Arkkipiispa sanoi tammikuussa, että hänellä ”on hätä siitä, millä tavalla voidaan tukea ja auttaa niitä, jotka hengenhädässä ovat lähteneet pakoon”. Siitä on jo jotenkin huolehdittu. Esimerkiksi Punainen risti palkkasi tehtävään 8 000 henkilöä. Tuen ja avun kuluarvio tälle vuodelle on noin miljardi euroa (IL 9.4.).

      Ylen alueuutisissa (8.3.) Mäkistä huoletti ”Euroopan rajojen sulkeminen”. Hänen mielestään ”kirkon tehtävä on rakentaa rauhaa kristittyjen ja muslimien välille”. Mutta miten se on Suomen kirkon kontolla?

      Helsingin piispa Irja Askola luovuttaisi seurakuntien tiloja – ei tosin kirkkoja – muslimien käyttöön: ”Demokraattisessa yhteiskunnassa ihmisillä pitää olla mahdollisuus uskonnon harjoittamiseen.”

      Pääsiäissunnuntaina tapettiin Pakistanissa täsmäiskulla kymmeniä kristittyjä, joista 29 lapsia.

      En ole havainnut piispojen näistä asioista huolestuneen.

      Helsingin edellinen piispa Eero Huovinen arveli (HS 26.3.), että luterilaiset voisivat oppia katolilaisilta keskittymistä kirkon ydinsanomaan, evankeliumiin Jeesuksesta Kristuksesta. ”Onko katolinen kirkko tässä jo lähempänä Lutheria kuin me modernit ja vähän maallistuneet luterilaiset?”

    • Nyt.politikoi

      Kirkko saattaa kirkon asemaan.
      Vasemmistolaisia alkaa karsimaan, ihan arkkipiispasta alkaen.
      Ilmankos Halonenkin oli hiplakkana, ja kehoitti liittymään kirkkoon,
      kun itsekkin niin teki, sanoi taannoin medialle.

    • juottolan-piispattaret

      Johan sen näkee naamasta, kuka pappi tai piispa on juoppo. Askola ja Imatran piispatar on kuin kaksi halkeamispisteessä olevaa viinimarjaa ... joita Mäkinen hoivaa ...

      Tyhmät suomalaiset, miksi maksatte näiden jumaltarten juomiset, ei taivaaseen tarvitse aneita

      eroakirkosta.fi

      Valtio maksaa hautaamisestasi kirkolle. Et jää vainaaksi maan päälle. Älä sitä pelkää.

    • Homokirkko

      Kannatti erota kirkosta. Nekin sataeuroiset laittaa hyödyllisempään.

    • sierjeg

      Piispa vihaa omia kansalaisia, meidän pitäis kokonaan uhrautua musliimien elätämiseen antaa kaikki ja antaa piispan rauhassa ostaa ja juoda verorahoilla ostettuja viinoja! Mitähän piispa vielä haluais että olis tyytyväinen, jumalan sanan varjossa voi tehdä mitä vaan!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2383
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      838
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      831
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      745
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe