GPS-satelliitit ovat huijausta

peräkamarin-poika

Kännykän tai auton GPS määrittää kahden (lähimmän) GSM tukiaseman suunnan ja määrittää sijainnin kartalla siitä.

19

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalle_Lauri

      Kerropa vielä, miten laite määrittää tukiasemien suunnat ja mistä se tietää, missä nämä tukiasemat ovat.

      • peräkamarin-poika

        GPS-laitteessa on suunta-antenni ja tietokanta ero tukiasemien sijainneista.(, korjaan :eri)


    • Vekkulia. Minun tablettini käyttää GPS:ää täpöllä, vaikkei siinä edes ole GSM:ää. Entäs lukemattomat autonavigaattorit, joissa on ainoastaan satelliittivastaanotin, ei minkäänlaista lähettävää komponenttia?

      GPS muuten toimii vaikka keskellä valtamerta tai aavikkoa. Miten tässä nyt näin kävi?

      Taisi olla trolli.

      • Taas-yksi-huuhari

        "Minun tablettini käyttää GPS:ää täpöllä, vaikkei siinä edes ole GSM:ää. "

        Ja minun rannekelloni. Millä laivat voisivat suunnistaa GPS suuntimolla avomerellä kaikkien GSM kenttien ulkopuolella?


    • peräkamarin-poika

      Miten te saatte GPSn toimiin avomerellä ja aavikolla, kun mä en saa kännyn GPSää toimiin ees täällä Nokialla?

      • Jos sattumoisin oma GPS:äsi on epäherkkä, kokeile sitä ulkosalla.

        Silloin ammoin, kun GPS tuli, vakuutettiin että koska sen signaali on hyvin heikko ja tulee matkojen takaa, navigointi ei toimisi kuin sisätiloissa.

        Ainakin nykyisin tuo on hevonkukkua: omat GPS:n sisältävät laitteeni toimivat hyvin kerrostalonkin sisätiloissa, jos vain on kohtuullisen lähellä ikkunaa.

        Mutta tosiaan: jos omasi on epäherkkä, kokeile ulkosalla, äläkä luovuta heti, em. tapauksessa paikkatiedon saamiseen saattaa mennä muutama minuuttikin.


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Jos sattumoisin oma GPS:äsi on epäherkkä, kokeile sitä ulkosalla.

        Silloin ammoin, kun GPS tuli, vakuutettiin että koska sen signaali on hyvin heikko ja tulee matkojen takaa, navigointi ei toimisi kuin sisätiloissa.

        Ainakin nykyisin tuo on hevonkukkua: omat GPS:n sisältävät laitteeni toimivat hyvin kerrostalonkin sisätiloissa, jos vain on kohtuullisen lähellä ikkunaa.

        Mutta tosiaan: jos omasi on epäherkkä, kokeile ulkosalla, äläkä luovuta heti, em. tapauksessa paikkatiedon saamiseen saattaa mennä muutama minuuttikin.

        Anteeksi lapsus: siis po.

        Silloin ammoin, kun GPS tuli, vakuutettiin että koska sen signaali on hyvin heikko ja tulee matkojen takaa, navigointi ei toimisi kuin ulkotiloissa.


      • ymmärrettiin.oikein

        Eihän ne ensimmäiset rakkineet toimineet kunnolla edes tiheässä taimikossa etenkään märällä kelillä. Nykyään kelloni nappaa metsässäkin signaalin varsin hyvin.


      • ymmärrettiin.oikein kirjoitti:

        Eihän ne ensimmäiset rakkineet toimineet kunnolla edes tiheässä taimikossa etenkään märällä kelillä. Nykyään kelloni nappaa metsässäkin signaalin varsin hyvin.

        Totta tuo. Nykyään uusissa autonavigaattoreissa ei edes ole sitä rumaa lasiin kiinnitettävää irtoantennia kaapeleineen, vaan luotetaan purkin sisäiseen antenniin. Hyvin toimii.

        Tuskinpa sinäkään rannekellolla navigoidessasi mitään antennia puuhun virittelet. ;)


      • lkjhljlkjlkjlk

        Voisi se foliopipon käyttö antennina tehostaa herkkyyttä entisestään.


      • Pienenä-vinkkinä

        Foliopipo voi tutkimusten mukaan keskittää HAARP:n mielenhallintasäteilyä ajukuuppaan. Haarp ampuu mielenhallintasäteensä HF taajuuksilla lämmitettyyn ionosfääriin, josta säde pongahtaa maahan. Foliopipo suojaa hyvin vielä siinä vaiheessa. Mutta kun maasta heijastuva säde osuu foliopipoon alakautta, toimii pipo lähes parabolisena heijastimena keskittäen HAARP säteilyn suoraan aivojen ydinalueelle.
        Kannattaa miettiä se foliopipon käyttö uudelleen.


      • Täydellinen_Zen-tyyneys

        Minä torjun mielenhallintasäteilyä itse kehittämälläni nerokkaalla laitteellla . Se on yhdistelmä vanhaa nahkaista moottoripyöräilijän huppuhattua kombinoituna Pahkasian propellihattuun, lisättynä propellia pyrittävällä paristolla, jos ei satu tuulemaan. Propelli karkoittaa suurimman osan säteilystä suoraan, ja alaviistosta tai alakautta tuleva säteily ohjautuu liukasta nahkaa pitkin myös propelliin.
        Tätä käytettäessä on mieli hallinnassa, päässä ei ei liiku yhtään mitään.

        Savorisen mukaan laitteen toiminta on täydellisessä sopusoinnussa OSP-teorian kanssa, sillä propellin toiminta mielenhäirintäsäteilyn eliminoijana on laajennus atomiytimien luomasta työntövoimasta. Työntövoimaa edustavat tässä aivosolujen atomit, jos niitä on vielä vähänkin jäljellä. Laite toimii hätätilassa pelkästään tällä työntövoimalla, jos ei satu tuulemaan ja paristotkin ovat lopussa.

        Matemaatiinen todistus laitteen toimivuudelle on pian valmis, käytännössä se kyllä toimii. 877-sivuisesta eka versiosta löytyi virhe spriraaliyhtälön ratkaisun determinantista, minkä seurauksena malli ennustaa propellin pyörimisen väärään suuntaan. Jotain muutakin pientä lopputuloksiin vaikuttamatonta korjattavaa ehkä löytyy, joten julkaisen tulokset vasta kun esitys on täydellinen.


      • hieno-homma

        Ja Nobel on varma.
        Varo kuitenkin CIA:n, Illuminaatin, NASA:n, alienien varjohallituksen, SuPo:n, SväPo:n, GRU:n, Mossadin ja Teiskon Marttojen agentteja. He yrittävät riistää keksintösi ja vaijentaa sinut.


    • AktiivinenGPSkäyttäjä

      Kannattaa laittaa se GPS päälle siitä puhelimesta. Toiseksi kannatta mennä ulos ja odottaa puhelimen kanssa GPS yhteyttä. Jos ei vieläkään tule GPS yhteyttä, niin kannattaa käynnistää puhelin uudelleen ja kokeilla sitten tuleeko yhteys sateliitteihin.

    • yhuiuigyudgyd

      Tainnut aloittaja sotkea käsityksiä.
      Gps toimii satelliiteilla. mutta tarkkuus ollen noin metrin luokkaa, korkeus vippaa eniten. Vrs signaalilla matkapuhelinverkolla saadaan GPS tarkkuus paranemaan noin parin sentin tarkkuuteen. Myös pelastuslaitos saa sijaintia suunnilleen selville GSM verkon kautta mutta siinäkin tarkkuus lienee 100m pariin kilometriin riippuen sijainista.

      • 8765

        Juurikin noin. GSM antaa likimääräisen sijainnin, GPS nykyään täsmällisen, kun se on vapautettu armeijalta myös siviililiikenteen käyttöön. Tämä tosin tapahtui jo ajat sitten.
        Jos puhelimeen on rakennettu vain GSM, tarkkuutta on turha toivoa.


      • qwertyu.iuytre

        Vai että täsmällisen sijainnin. Vähän niinkuin puuseppä, joka tekee työt täsmällisen tarkasti.


    • Anonyymi

      Jos sota syttyy, ja jenkit rupeaa ampumaan risteilyohjuksia, gsm- tukiasemat sammutetaan, eivätkä ohjukset löydä maalejaan. :)

      • Anonyymi

        Onneksi on tuohon aikaan joka bussipysäkillä ja lyhtypylväässä G5-asema. Siinähän käy ryssät sammuttelemassa ettei ohjukset löydä Moskovaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4483
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      25
      3258
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2914
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2727
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2680
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2567
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2559
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2095
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    Aihe