Suomen ulkopolitiikkaa johtaa salaliitto, upseerit

Väyrynen väittää.
jahas ! OTETAAN KIINNI PÄIVÄN POLITIIKKAAN.
Siitä varmaan ollaan mieltä jos toistakin, ja vielä kolmattakin mieltä.

"Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa näyttää johtavan taustalta joidenkin poliitikkojen, talouselämän vaikuttajien ja upseereiden muodostama salaliitto, europarlamentaarikko Paavo Väyrynen väittää. Timo Soini vihjaa Väyrysen näkevän "pikku-ukkoja".

Paavo Väyrysen mukaan Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan taustalla näyttäisi olevan salaliitto. Hän kirjoittaa, että on myös vaikea päästä perille siitä, ketkä uutta ulko- ja turvallisuuspoliittista linjaa hallitustasolla johtavat.

– Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa näyttää johtavan taustalta joidenkin poliitikkojen, talouselämän vaikuttajien ja upseereiden muodostama salaliitto, joka saa tukea johtavista tiedotusvälineistä. Jyri Häkämiehen nimittäminen EK:n toimitusjohtajaksi ei ollut sattuma, Väyrynen kirjoittaa.

Väyrysen mukaan jo ennen viime eduskuntavaaleja useat talouselämän vaikuttajat painostivat poliitikkoja kannattamaan Suomen Nato-jäsenyyttä.

Ulkoministeri Timo Soini kommentoi Väyrysen kirjoitusta sunnuntaina lyhyesti blogissaan toteamalla, että Väyrynen "horisee".

– Suomessa ei ole ulko- ja turvallisuuspoliittista salaliittoa. Punamultamiehet ovat laajemminkin nähneet pikku-ukkoja, Soini kirjoitti.
Soinin mukaan ulkopolitiikkaa johtaa tasavallan presidentti yhdessä valtioneuvoston kanssa. Linja käy ilmi turvallisuuspoliittisessa selonteossa, joka on eduskunnassa käsittelyssä."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001268807.html

Itse ymmärrän Väyrystä hyvinkin, kyllä kokenut tietää missä mennään.
Mutta, asiat vain niin monisäikeisiä nykyisin, kun ei niin se Neuvostoliiton pelko ole heti siinä selän takana kuitenkaan ensimmäisenä, vaikka siellä sekin lymyää. Olemme vankasti EU:ssa ja EU turvatakuilla. Puolustusvoimiakin pitää kehittää jatkuvasti, ei voida jäädä taka-alalle katseleen, että mitä ne toiset tekee, ettei itse oltaisi kehityksessä mukana.

Ei me päästä näköjään koskaan siitä, ettei armeija olisi oma.
Vaikka nyt oltaisiin löyhässä liitossakin, silti oltava oma.
Kansanarmeija, kaikkia miespuolisia lakiteitse koskeva, se parasta meille.
Sepä siitä.
Olkoot se siinä, vaikka jatkoa voisi vaikka kuin tehdä.

Maamme jo rakennettu aika hyväksi joka kantilta, jota tietenkin pitää aina entrata. Emme kaipaisi mitään kriisejä tätä malliamme sotkemaan.
Aina kriiseissä se heikompiosa suurin kärsijä. esim Aleppo nyt, ihan pahaa tekee katsoa juttuja, kuvia, miten syyttömät siviilit kärsii.
Näyttää, että totaalinen tuho jämeriin rakennettuihin taloihinkin tullut ja tulee. Niistä ei voi ihmiset selviytyä ehjin nahoin.
Jos yhdellä sanalla kuvaisi: KAUHEAA.
Ihminen on julma toiselle ihmiselle. Mikä vallanhalu saakaan ihmiset noin tekemään.
Kuin meidän vasemmiston aseellinen kapina, sisällissota 1918, oli julma ja verinen.

Hyvää Yötä !

14

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikävä kyllä Väyrynen on tässä asiassa oikeassa. Natoon liittyminen olisi suomen kansan itsemurha. Suomen ei pidä olla mukana sitten kun Nato ja Venäjä sotivat keskenään.

      • Olen kanssasi jopa täysin samaa mieltä.
        Näin itsekkin asian haluaisin. Mutta me olemme tässä, missä olemmekaan, toisaalta hyvällä kantilla Venäjänkin näkövinkkelistä.
        Tältä suunnalta ei saisi tulla mitään, mikä Venäjän päätöksentekoa varjostaisi kannaltamme.

        Eiköhän tämä nyt plakkarissa tältäpäivää.


      • PankkisEiKynämies
        Mr.major kirjoitti:

        Olen kanssasi jopa täysin samaa mieltä.
        Näin itsekkin asian haluaisin. Mutta me olemme tässä, missä olemmekaan, toisaalta hyvällä kantilla Venäjänkin näkövinkkelistä.
        Tältä suunnalta ei saisi tulla mitään, mikä Venäjän päätöksentekoa varjostaisi kannaltamme.

        Eiköhän tämä nyt plakkarissa tältäpäivää.

        Mitä vittua. Ei tosta pankkomajurin kirjoituksesta ota selvää PerseErkkikään. Miten helvetissä noin sekavasti edes pystyy kirjoittamaan ?


      • pankkopaviaani

        Kirjoittaa se jonkun verran selvemmin nimimerkillä "puskarussa" ja monella muullakin nimimerkillä.


      • Keskeytit.varmaan
        PankkisEiKynämies kirjoitti:

        Mitä vittua. Ei tosta pankkomajurin kirjoituksesta ota selvää PerseErkkikään. Miten helvetissä noin sekavasti edes pystyy kirjoittamaan ?

        Ookko sinä käynyt kansakoulua ?
        Jos et selvää saa.


    • MunaKrva-auJombenJOHTO

      Kyllä Väyrynen näkee asiat hyvin selkeästi, myös salaliitosta puhuessaan.

      Pv:n komentaja on NATO-miehiä, PLM:n kansliapäällikkö myös, kuten Soinikin ja Jussi Niinistö.
      Myös Sauli Niinistö tukee porukkaa taustalla ja tullee esiin kun "kansan tahto" on riittävä. Helvetin herkkähipiäinen ja tyhmä arkajalka.

      Soini on sellaisessa fyysisessä ja psyykkisessä kunnossa, ettei ole kykenevä kovinkaan laajoihin pohdiskeluihin. Vain yksittäisiin heittoihin "ökyvene" enää pystyy.

    • hahahahahahaaaa

      Olet sitten askarrelut puisen tornin johon laittanut foliota päälle! Oletko ostanut karvatoosan ja solttupuvun kirpparilta vai varastitko joltain vieraalta?

      • OikeaHupiveikkoKyseessä

        Juu ja majurina esiintyy vaikkei pellellä edes ruusukkeita ole kauluslaattoihin laittaa. Kokardikin veistetty puusta. Että semmoinen leikkimajuri palstalla spämmäilemässä.


      • ResAlik
        OikeaHupiveikkoKyseessä kirjoitti:

        Juu ja majurina esiintyy vaikkei pellellä edes ruusukkeita ole kauluslaattoihin laittaa. Kokardikin veistetty puusta. Että semmoinen leikkimajuri palstalla spämmäilemässä.

        Huvinsa kullakin vai miten sitä sanotaan. Hänen huvinsa on leikkiä majuria ilman arvomerkkejä ja puukokardilla. Kun ei varusmiesaikanaan aliupseerikouluunkaan päässyt. Sen hyvin ymmärtää. Sinnekin pääsee vain esimiesten sopivimmiksi katsomat. Ei joka viideskään. Moni sinne päässyt kyllä kokee sinne joutuneensa, kun palvelusaika pitenee. Niin ainakin oli minun aikanani joskus 1970-luvulla.


      • Yritä.nukkua
        ResAlik kirjoitti:

        Huvinsa kullakin vai miten sitä sanotaan. Hänen huvinsa on leikkiä majuria ilman arvomerkkejä ja puukokardilla. Kun ei varusmiesaikanaan aliupseerikouluunkaan päässyt. Sen hyvin ymmärtää. Sinnekin pääsee vain esimiesten sopivimmiksi katsomat. Ei joka viideskään. Moni sinne päässyt kyllä kokee sinne joutuneensa, kun palvelusaika pitenee. Niin ainakin oli minun aikanani joskus 1970-luvulla.

        Yritä saada ainakin nukuttua, ettei majuri häiritse uniasi.
        Vai onko majuri aina mielessäsi? Toisenlaisiakin majureita olemassa.
        http://www.pelastusarmeija.fi/thumbs/1216x700-zc//uutisia/uutiset/kuukauden-kaupunki-kuopio/04-Kuopio-Pirjo.jpg
        Halonenkin kerää majurille astialla rahaa.
        http://www.hs.fi/webkuva/taysi/700/1442454748102?ts=856

        Vaara sosialistina että laittaa kerätyn rahan oman taskuun.


    • etsillee

      Kyllä Paavo on oikeassa, kokoomushan tekee vähän väliä nato hyökkäyksiä,Soinihan näyttää helpolta nakilta. Onhan meillä oma ehdokas johon voi luottaa, vaihda Paavo vain keskustalaisen kannalle, on jalat maassa oleva joka ei hötkyile turhia.

    • Niillä.ei.painoarvoa

      Suomen puolustusta ei voi laskea kohteliaiden puheiden varaan.

    • 33224

      Ei ainakaan rautaa rajoille, se on lorun loppu sitten.

    • Jytilä

      Tämä ketju on hyvä esimerkki "majurin" nikin käytöstä:

      Hän avasi nikillä Mr.majur
      vastasi 2kertaa nikillä Mr.major, sekä 10kertaa vaihtuvilla nikeillä.
      Eli vuosien mittaan tämä palstapölhö on käyttänyt tuhansia eri nikkejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5705
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      395
      2469
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2390
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      4
      2042
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      56
      932
    6. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      912
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      10
      902
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      872
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      795
    10. Tykkään pitkistä ja

      laihoista naisista. hyvät yöt!
      Ikävä
      86
      753
    Aihe